20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde iddialı yapımlardan biri olan ‘Köpeklerin İsyan Günü’nü genel provada izleme şansına eriştim. Biletleri hızla tükenen bu oyunu yeni sezon öncesinde, üstelik festival havasında yakaladığım için oldukça şanslı sayıyorum kendimi. Tiyatroseverler bu oyunu İstanbul’da yakalamak için Kasım ayına kadar beklemek durumunda. Zira yaz aylarında Portekiz’de, Sao Luis Teatro Municipal’de arz-ı endam edecekler. Bir not daha, ekip 2017 yılını ise Ocak ayında Tahran’da dünyanın en önemli festivallerinden biri olan Fajr’da karşılayacak.

IMG-20160419-WA0033

Oyunun perde arkasında iki önemli isim var; biri bugüne dek dramaturg olarak tanıdığımız Ceren Ercan – ki kendisi oyunun yazarı-   diğeri ise yönetmen Mark Levitas. Oyunculara gelince televizyon izlemeyenlerimizin bile aklında yer eden Poyraz Karayel dizisinin karizmatik karakteri Sefer’e can veren  Kanbolat  Görkem Aslan, sesinin tınısıyla her daim kalbimizden vuran Zuhal Gencer Erkaya, ilgiyle izlediğimiz Elif Ürse ve rolünün hakkını veren Sercan Gülbahar’ı  andıkça ayakta alkışladığımı belirtmeliyim.

IMG-20160419-WA0034

Nişantaşı’nda köpek gezdirici bir delikanlı tükürür gibi konuşur tüm ‘lüks’lere karşı. Mahcup genç kız ellerini çekiştire çekiştire anlatmaya çalışır bir ölümü,  diğer köşede varlıklı çift kimilerini  aşağılayarak heyecan katar garantilerin gölgesinde monotonlaşan evliliklerine… Nişantaşı’nda ‘huzursuz’ ve çok gerçek bir keşfe çıkarıyor bizi Köpeklerin İsyan Günü. Öyle ki düşünmeden edemiyoruz, köpeklerin hiyerarşisinde nerede olduğumuzu…  Kulaklarımızda çınlıyor bu şahane tespit ‘İzlemekle lanetlendiler/ izlenmekle lanetlendik’. Kim mutlu öyleyse bu gösteri, bu görgüsüzlük, bu hırs çağında? İzlemekle yetinenler mi? Tehdit edilir gibi izlenenler mi?

IMG-20160419-WA0036

2015 yılının Aralık ayında Mark Levitas ve Ceren Ercan tarafından sahne sanatları alanında çağdaş içerik ve biçimlere odaklanmak üzere kurulmuş bir tiyatro topluluğu olan PLATFORM’u Köpeklerin İsyan Günü vesilesiyle tebrik ediyor, yollarının açık olmasını diliyorum.  Tam gaz heyecanla ruhumuza ayna tutacakları nice işleri merakla bekliyorum…

IMG-20160419-WA0032

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN