Ada seyahatleri hep başkadır gözümde özellikle de kültürel açıdan bir şeyler öğrenebildiğim, müzeler gezebildiğim adalar. Şehirlerden uzaklaşmak, büyük şehirlere göre daha sessiz daha küçük bir bölgede bulunmak özellikle yaz aylarında beni mutlu eder. Eğer sizler için de öyleyse Yunanistan’da keşfedilecek birçok ada var. Hem de bu adalar kültürel miras alanları ve müzeler açısından da dikkat çekici. Bu yazıda Kos ve Sakız Adaları’nı keşfetmeye ne dersiniz.

Fotoğraf: unsplash.com/@abazis

Kos, İstanköy Adası

Bodrum’a olan yakınlığıyla birçoğumuzun adını en çok duyduğu Yunan adalarından biridir Kos. Bodrum’da yaz aylarında bir öğlenden sonra güneşin altında yürürken karşınızdan alışveriş torbaları ile gelen birçok kişi görürsünüz, anlarsınız ki bu kişiler limana yaklaşan Kos feribotundan inmişlerdir. Kos’a giden ziyaretçiler Bodrum’un merkezinde bulunan tarihi kalenin yanındaki limandan feribotlar aracılığıyla adaya ulaşabilirler. Önceki yıllarda Turgutreis’den de feribot şirketleri deniz ulaşımı sağlamaktaydı, bu yıl da devam ediyor mu diye araştırmanızı tavsiye ederim. Bodrum’un merkezindeki limandan kalkan feribot yolculuğu yaklaşık bir ya da bir buçuk saat sürüyor.

Kos büyük denilebilecek bir ada ve içerisinde birçok tarihi ve arkeolojik alan bulunuyor. Öncelikle feribottan indiğinizde ilk gidebileceğiniz yerlerden biri Eleftherias Meydanı (Eleftherias Central Square) denilebilir. Bu bölgede alışveriş yapmak için hediyelik eşya mağazaları, takı ve kıyafet satan mağazalar, kafeler ve restoranlara denk geleceksiniz.

Adanın arkeoloji müzesi olan Kos Arkeoloji Müzesi (Archaeological Museum of Kos) de burada bulunuyor. Müzenin oldukça ilgi çekici bir heykel koleksiyonu var, ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Yunan Adaları arasında ulaşımı en kolay arkeoloji müzelerinden biri çünkü feribottan indiğinizde biraz yürüdükten sonra adanın merkez bölgesinde.

Fotoğraf Altyazısı | Jared Lisack (unsplash.com)
Fotoğraf Altyazısı | Jared Lisack (unsplash.com)

Dikkat çekici başka bir tarihi yer de adada bulunan Antik Agora. Agora’yı da ziyaret ettiyseniz, Kos’un tarihi sokaklarına yani adanın “Eski Şehir (Old Town) denilen kısmını ziyaret etmelisiniz. Zaten bu sokaklar da Eleftherias Meydanı’nın etrafında bulunuyor. Buradaki gezinizi tamamladıktan sonra binlerce yıl önce şu anki yerine Hipokrat tarafından dikildiği inanılan Hipokrat’ın ünlü ağacını görebilirsiniz. Bu ağacın önünde Hipokrat’ın öğrencilerine ders anlatmış olduğuna inanılır.Kos dediğim gibi pek küçük bir ada sayılmaz, tarihi bölgelerinden verebileceğim diğer örnekler arasındaysa adada bulunan Roma Odeonu (Roman Odeon of Kos) ve Roma Evi (Casa Romana) var. Casa Romana mozaikleri ve freskleri ile dikkat çekici bir mimari eser ve mimarlık tarihinde genellikle “Pompeian Tipi Villa” olarak adlandırılıyor. Bu yapıda bulunan hayvanların yer aldığı yer mozaikleri de arkeolojiye ilgi duyanlar için ilgi çekici. Kos zengin kültürel mirasının yanında ayrıca oldukça beğenilen plajlara sahip.

Chios (Sakız) Adası

Sakız Adası,  sakız ağaçlarıyla ve ağaçlar yoluyla elde edilen damla sakızıyla ünlü. Dikkatinizi çekebilecek mimari eserler arasında, yapımının 14. Yüzyıla dayandığı düşünülen Pyrgi Kutsal Havariler Kilisesi (The Church of Ayioi Apostoloi) ve Sakız Müzesi (The Chios Mastic Museum) bulunuyor. Fakat belirtmek gerekir ki müze feribottan indiğiniz limana ve adanın merkezine pek yakın bir konumda değil. Adada ziyaretçilerin genellikle en çok ilgisini çeken yerlerden biri de Pyrgi Köyü. Dikkat çekici mimari tarzıyla, evlerin duvarlarında bulunan süslemeleriyle sokaklarında dolaştıran herkesi adeta büyülüyor.

Tarih ile ilgilenenlerin genellikle hoş bulduğu bir ada olarak biliniyor Sakız Adası ayrıca neredeyse her Yunan Adası gibi bir arkeoloji müzesini de içinde barındırıyor. Sakız Arkeoloji Müzesi (Archaeological Museum of Chios), Antik dönemlerde adada yaşamış olanlardan günümüze kalan günlük yaşam nesnelerini ve sanat eserlerini ziyaretçilerle buluşturuyor. Ek olarak UNESCO tarafından korunan ve orta çağda yapımı gerçekleştirilmiş bir manastıra ev sahipliği yapıyor. Sanat ve mimarlık tarihi açısından çok önemli bir yere sahip olan Nea Moni adlı manastır iç kısmında bulunan mozaikleriyle oldukça ilgi çekici. Şimdiden iyi keşifler!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@lzfqr

İlginizi çekebilir: İlke Hazer’den Sakız Adası