Festivaller ve onların çıkış hikayeleri her zaman ilgimi çekmiştir. Özellikle kostüm giyebileceğim festivallerin yerinin bende çok ayrı olduğunu söyleyebilirim. Eğer siz de kostüm giyebileceğiniz festivaller hangileri merak ediyor, seviyor ve takip ediyorsanız benim en çok ilgilendiğim üç festivalden bahsettiğim bu yazım ilginizi çekebilir.

Dickensian Christmas Festival
Dickensian Christmas Festival | Fotoğraf: sevendialsrapscallions

Kostüm Giyebileceğiniz Festivaller

Dickensian Christmas Festival | UK

Dickensian Chrsitmas Fest, Kostüm Giyebileceğiniz Festivaller
Dickensian Chrsitmas Fest, Kostüm Giyebileceğiniz Festivaller | Fotoğraf: ardleighhouse.org

Bir festival düşünün; etrafınızdaki herkes Victoria döneminden kıyafetler giymiş ve en sevdiğiniz yazarlardan biri olan Charles Dickens romanlarının karakterleri karşınıza çıkıyor! Dickensian Christmas Festivali’ni arkadaşımdan ilk duyduğumda ne olduğunu bilmiyordum. Sonra araştırdım ve gidilecek festivaller listemin ilk sırasında yerini aldı. Hem harika Victoria Dönemi kostümlerini giyebileceğim hem de en sevdiğim yazar olan Charles Dickens’ın romanlarının içindeymişim gibi hissedebileceğim bir festival… Daha ne isterim!

Her yıl Aralık ayının ilk haftası kutlanan festival 2020 yılında 5-6 Aralık’ta kutlanacak. 1988 yılından beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen festivalin çıkış noktasıysa çocukluğunu ve ölmeden önceki son 5 yılını bu kasabada geçiren Charles Dickens’ı anmak.

Charles Dickens Roman Kahramanları, Kostüm Giyebileceğiniz Festivaller
Charles Dickens Roman Kahramanları, Kostüm Giyebileceğiniz Festivaller | Fotoğraf: steemit.com

Bu festivalde, Rochester’ın masalları andıran katedrali ve kalesinin çevrelediği lambalarla aydınlatılmış geçit törenleri, yeni yıl şarkıları, Noel Baba ile tanışma ve hatta kar garantisi var! Gidip görmek için fazlasıyla yeterli sebepler…

Feria de Abril | Sevilla, İspanya

Feria de Abril
Feria de Abril | Fotoğraf: vinciboutique

Kim birbirinden renkli, çekici ve dünyanın en eğlenceli kostümlerini giymek ve herkesin böyle giyindiği bir ortamda olmak istemez ki? Ben çok isterim ve bu nedenle gidilecek festivaller listemin ikinci sırasında yer alıyor Sevilla’daki Feria de Abril Festivali.

Feria de Abril
Feria de Abril | Fotoğraf: getyourguide

Tarihi 1800’lere dayanan bu renkli festival ilk başta canlı hayvan alım satımı amacıyla başlamış, zamanla flamenko, eğlence ve boğa güreşi içeren bir festival halini almış. Her yıl Paskalya’dan 2 hafta sonra gerçekleştirilen bu harika festival tüm dünyadan herkesin dikkatini çekiyor diyebilirim.

Kostümlü partileri çok seven ve düzenlediğim partileri mutlaka bir konseptinin olmasına özen gösteren birisi olarak kız kardeşimle birlikte Feria de Abril için kostümümüz şimdiden hazır; yaşasın çingene olmak! 😊

Oktoberfest | Münih, Almanya

Oktoberfest
Oktoberfest | Fotoğraf: Esra Sarıhan

Sanırım hakkında en çok yazı yazılan festivallerden biri Oktoberfest. Benim gidilecek festivaller listemde bulunmadığı halde Münih’e gittiğimde tesadüfen denk geldiğim festivale karşı biraz ön yargılı davranmışım.

Oktoberfest
Oktoberfest | Fotoğraf: wsimag

Her İzmirli’nin ilk başta “Ee bunun bizim lunaparktan ne farkı var aynı fuar, aynı İzmir güneş.” diye tepki verdiği festival göründüğünden daha fazlasıymış aslında. Festival boyunca tüm Münih’te insanların Trachten giyerek kostümlü gezmesi, tüm dünyadan bir sürü insanla birlikte içilen ve Oktoberfest için özel mayalanan Bavyera biraları, yenilen leziz Wiesn Hendl ve patates salatası, herkesin birlikte Almanca geleneksel şarkılar söylemesi benim bu festivali sevmemi sağladı. Ayrıca kostüm seçenekleri o kadar güzel ve çekici ki insan kayıtsız kalamıyor. Her yıl Eylül ayının sonunda kurulan özel çadırlarda tekrar eğlenmeye gidebilirim diye düşünüyorum.

Kapak fotoğrafı: muenchen.de

İlginizi çekebilir: Melomagger’dan Müzik Festivalleri