Dijital dünyanın tam olarak içinde olduğumuz ama aynı zamanda benliğimize dönerek yeni keşiflere yolculuk yaptığımız bu günlerde evlerimiz; yeniden keşfettiğimiz hayatımızın merkezi. Herkes evlerde farklı içsel bir yolculuğa çıkarken; farklı enerjileriyle bizi tamamlayan ve hayatımızı dengeleyen kristaller ve doğal taşların bize ve evlerimize katacağı sihri keşfetmeye ne dersiniz? Seçtiğiniz kristallerin size rehberlik ederek kısa sürede ilham periniz olacağını göreceksiniz…

Kristaller
Kristaller | Fotoğraf: Unsplash/@carolesmile

Her bir taşın kendine ait bir özelliği var; aynı insanlar gibi. Ve aynı insanların uyumu ve yarattığı enerjiler gibi, taşların da birbirleriyle ve insanlarla yarattığı uyum ve enerji farklı. Bu farkı deneyimlerken kendinizi hayal gücünüze ve sezgilerinize bırakıp ve ilham perinizle ilgili seçiminizi yapabilirsiniz.

İlham Perimi Nasıl Bulacağım?: Doğru Kristali Seçmek

Doğru kristali seçmenin ilk adımı; kendinizi dinlemekten; kalbinizden gelen ve kendinizi yakın hissettiğiniz kristali seçmekle başlıyor. Sezgilerinize bu noktada güvenmelisiniz. Çünkü önerileri kenara bıraktığımızda, kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Kristali elinize alın. Ağırlık ya da hafiflik hissedebilirsiniz. Daha dikkatli bakın ve inceleyin. Rengi, kesimi, dokunuşu ve sizde bıraktırdığı hissiyatı en derin olan ve sizi her yönüyle en fazla büyüleyen kristal işte sizin yeni ilham periniz. Artık onu seçtiniz.

Yaşam Alanlarımızdaki Kristaller

Evlerimizi bugünlerde yeniden keşfediyoruz. Hayatımızın yeni merkezi olan evimizde keyif aldığımız birçok alan olduğu gibi negatif enerjiye teslim olan alanlar olabilir. Yaşadığımız stres ve gerginliği de bu alanlara yansıtarak negatif enerjiyi artırabiliriz. Kristallerin dokunuşu ve sihri ile enerjinin düşük olduğu ve alanlarda sıkışan olumsuz enerjiyi pozitife dönüştürmek mümkün. Evde kristallerin sihrine merhaba derken evlerimizde yeni, keyifli ve enerji dolu alanlar yaratıyoruz. Seçtiğiniz ilham perinizi alın ve evinizde yaratacağınız yeni enerji alanına karar verin. Evinizdeki hangi odanın enerjisini yükseltmekle başlayacaksınız?

Yatak Odası

En kişisel alanımız olan yatak odasında uyku düzenin dengeli olması; huzurlu bir ortam ve yüksek enerji çok değerli. Sağlıklı bir uyku ve hayal gücümüzün bir parçası olan rüyalarımızın enerjisini yükseltmek için mutluluk ve huzur veren ametist ile başlayabilirsiniz. Rahatlatıcı etkisiyle negatif enerjiyi çekerek zihinsel olarak daha zinde olmayı sağlar; yatıştırır ve sakinleştir. Alternatif olarak Selestit’in sakinleştirici, huzurlu enerjisi sizi rahatlatır; stresinizi azaltır ve ninni etkisi yaratacak dingin bir uyku sağlar. Aşkın, sevginin ve güzelliğin sembolü olan pembe kuvars yatak odasının enerjisini tamamlayacak üçüncü ilham perisi olabilir.

Mutfak

Bugünlerde yaratıcılığımızı konuşturduğumuz ve en çok zaman geçirdiğimiz yer şüphesiz ki mutfak. Yemek yaparken ve yeni tarifler denerken yaratıcılığımızı daha da artırmak ve bu konuda kendimize güven aşılamak için yönlendirmeye ihtiyacımız var. Enerji artırıcı, arındırıcı ve dengeleyici özelliğiyle kalsit öğrenme yeteneğimizi geliştirecek ve motivasyonumuzu artıracak. Yaratıcılığı, kendine güveni artıran karnelyan taşı ise sağlığı ve bedeni güçlü bir şekilde koruma özelliğiyle mutfağın vazgeçilmez bir parçası olabilir.

Oturma Odası

Karşılıklı sohbet etmeye yeniden başladık ve günden güne evdeki karşılıklı iletişimimizi kuvvetlendiriyoruz. Pozitif enerjiye, iletişime, enerjiye ve rahatlamaya ihtiyacımız olan ana yaşam alanımızda selenit ortamın negatif enerjiden temizlenmesini sağlayacak ve  ruhsal rahatlamaya yol açarak huzur ve pozitiflik katacak.

Düşünceleri ve olumsuz fikirleri uzaklaştırarak ruhsal ferahlığa bir adım daha yaklaştıracak dumanlı kuvars da ana yaşam alanımızda bize kuvvet verecek bir diğer ilham perisi. Yaydığı enerji ile her zaman fayda sağlayacak ametist ise negatif enerji için tam bir kovucu etkisi yaratabilir. Unutmayın ki doğal taşlar ve kristaller ana yaşam alanlarında hem dekorasyonun özel bir parçası olacak hem de etraftaki enerjiyi düzenleyerek bu alanı güzelleştirir.

Banyo

Gün içinde ferahlamaya, kendinize özel zaman ayırmaya ve yenilenmeye ihtiyacınız olan “canım kendim” anları için banyo yenilendiğimiz yaşam alanımız. Duygusal bir dengeleyici olan kuvars banyoda zihinsel konsantrasyonumuzu artırarak kendimize kaliteli zaman ayırmamamızı sağlayacak. Kristallerin enerjilerinin en etkili yer olduğu banyoda doğal taşlar bu deneyimi zenginleştirecek ve suyun taşları güçlendirici ve harmonize etme gücüyle üzerinizde fazlasıyla canlandırıcı bir etki bırakacak.

Kristaller ve doğal taşları suyun içerisine ya da küvetin etrafına yerleştirerek suyun enerjisinin de artmasını sağlayabilirsiniz. Kuvars ailesinin üyeleri pembe, dumanlı ve kristal kuvars banyodaki “canım kendim” anlarına eşlik edecek ilham perileri olacaktır. Enerji verici, yatıştırıcı ve huzur verici özellikle florit kuvars ailesine eşlik edebilir.

Çalışma Odası

Birçoğumuz yeni çalışma alanlarımızı evlerde yeniden tasarladık. Gün içinde odaklanmaya, yaratıcı olmaya ve verimli olmaya çalışıyoruz. Evden çalışmayı yeniden keşfettiğimiz bu dönemde farklı kristallerin kombinasyonu aradığımız çalışma verimini bulmamızı sağlayacak.

Verimli çalışma ve odaklanmayı artırmak için: Sitrin ve Selenit. Yaratıcılığınızı artırmak ve yeni fikirlerin oluşumunu desteklemek için: Dumanlı Kuvars, Ametist, Aragonit Taşı. Çalışırken şansınız bol olması için: Yeşim Taşı ya da Aventurin. Çalışırken ihtiyacınız olanı tanımlayın ve ilham perinizi/perilerinizi seçin.

Bonus

Kristallerin ve doğal taşların büyüleyici dünyası her gün yeniden keşfedilebilecek engin bir deniz. Tıpkı insanlar gibi farklı özelliklere sahip kristallerin özellikleri ve etki alanlarıyla herkes için farklı bir ilham kaynağı olmaya devam edecek. Doğru kristali seçmek, hayatınızdaki hangi alan ile tamamlayacağınıza karar vermek ve onlara nasıl bakmanız gerektiğini bilmek için öğrenecek deneyimlenecek çok şey var. Kristaller ve doğal taşlar ile ilgili dünyaya adım atmak ya da bu dünyada kendimizi geliştirmeye şimdi başlayın!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@samuraig

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten Palo Santo