Yazı yazarken iyi hissediyorum, kahve içerkense en iyi. Birini beklerken yanımda hep o var. Bir şey konuşurken, düşünürken ve tabii ki ayılırken… En iyi arkadaşını çanta gibi yanında taşıyanlar gibi, ben de kahvemi yanımdan ayırmak hiç istemiyorum. İşte bu yüzden, bir mekan keşfedeceksem tercihimi hep kahve barlarından yana kullanıyorum. Yeni hobim artık her hafta bir kahve mekanı keşfetmek! İlk durağım da herkesin bir şekilde bildiği ve iyi kahve için mutlaka uğraması gereken; Kronotrop.

IMG_2617

Kronotrop; Cihangir’de, Firuzağa Camii’nin sağında kalan o küçük kahve barı. Burası, micro roast kahvenin İstanbul’daki ilk şubesi ve mis gibi kokan taze kahve yaklaşımının öncüsü. İlk olarak Galatasaray’da açılmış, şimdi ise daha büyükçe olan yeni yerinde meraklıları ile buluşmaya devam ediyor. Konsepti ve yalın tarzı ile geleni yurt dışında bir kahve molası vermiş gibi hissettiren Kronotrop; çeşitli kahve türleriyle de Cihangir’in uğrak noktalarından biri. Zaten, sizi girişindeki ‘In Buno Veritas’ (Hakikat Kahvededir) yazısı ile karşılayan bir yerle iyi anlaşmamak da pek mümkün değil gibi.

IMG_2606

Türkler olarak, içeceğimizi masamızda söyleyip eşliğinde iki muhabbet etmeye çok alışık olduğumuzdan, Kronotrop gibi barlarla ‘Take-Away Coffee’ kültürüne yeni yeni alışıyoruz aslında. Haliyle burada da oturacak çok yer yok ama şanslı bir gününüzdeyseniz benim gibi gölgeyi kapabilirsiniz tabii! Bir de en önemlisi; buranın kahveleri hep taze, hep mis! Çünkü; aroması uçup gitmesin diye kahveler belirli aralıklarda tekrar tekrar kavruluyor. Dilerseniz, paketlerden alıp eve de götürebilirsiniz.

IMG_2605

Sıcaktan bunalmış halde girdiğim Kronotrop’ta, sıcak kahve deneyimimi sonraya sakladım. Şimdilik yaza uygun soğuk bir kahve seçerek iyi bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum. İlk deneyimim ‘Kyoto Style’ adındaki soğuk suda demlenen kahve. Fermente bir tadı var, hafif buruk. İsterseniz süt de ekleniyor, ama ben sade şekilde aromasını daha çok alıyorum. Sunum çok hoş, bakınca bozmak istemiyor insan. Bu arada, atıştırmalıkların arasındaki portakallı kurabiyeyi de es geçmedim ve tabii ki onu da kahvemin yanına arkadaş ettim. Sokağa karşı Kronotrop’un tadını çıkarırken, bir de buzlu Chai Latte’nin tadına bakayım dedim. Tarçın aroması sevenler için iyi bir seçim; ama sanırım ben daha yoğun kahveciyim. 🙂

Kronotrop Adres: Firuzağa Camii Sok. No.2B  Cihangir, Beyoğlu /  İstanbul

#onecoffeeshopineveryweek

Processed with VSCOcam with c1 preset