Kişisel gelişim kitap yazarlarının bir çoğu alanında başarılı olmuş, hayatı çözmüş gibi görünen kişilerdir. Biz de onların yaptıklarını okuyup öğrenerek benzer başarılara ulaşmayı umarız. Ama son zamanlarda kişisel gelişim kitapları üstün başarılar elde edip zengin olmaktan çok İskandinav ve Japon ülkelerinin mutluluk, yaşam sırlarına yöneldi. Çünkü aslında hepimiz en nihayetinde mutluluğu hedeflemiyor muyuz bu hayatta? Küçük ve Sıradan Şeylerle Mutluluğu Bulma Yolları da mutluluk konusunda bize bildiklerimizi sorgulatan bir kitap.

img_6752-2
Küçük ve Sıradan Şeylerle Mutluluğu Bulma Yolları | Fotoğraf: Derya Dinçer

Türkiye’deki hayatını bırakıp aşk için İsviçre’ye giden Gaye, yakın zamanda çıkan kitabı Küçük ve Sıradan Şeylerle Mutluluğu Bulma Yolları’nda hem Türkiye’deki hem İsviçre’deki hayatındaki birçok deneyimini bizimle paylaşıyor. Aslında bilemediğimiz bir şey anlatmıyor ama bakış açısı, esprili dili ve kendi yaşamından verdiği örnekler ile konuya farklı bir noktadan bakmamızı sağlıyor.

Gaye von Holzen Kimdir?

1982 Ankara doğumlu Gaye von Holzen, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 2015 yılında yüksek lisans için gittiği İngiltere’de hayatının aşkı ile tanışıp, 2018’de dünyanın en mutlu 5 ülkesinden biri olan İsviçre’ye yerleşiyor. İlk kitabı olan Küçük ve Sıradan Şeylerle Mutluluğu Bulma Yolları 2021 yılında İnkılap Yayınlarından çıkıyor. Kendisini takip etmek isterseniz Gayeinwonderland kullanıcı adıyla Instagram’da bulabilirsiniz.   

Küçük ve Sıradan Şeylerle Mutluluğu Bulma Yolları

Mutluluğu Bulma Yolları, Kendin Olmak, Para, İlişkiler, Rutinler gibi 20’den fazla başlık altında ele alınmış kısa bölümlerden oluşan bir kitap. Yazar deneyimlerini düşüncelerini anlatırken konu birçok kitap ve düşünürün sözlerinden yapılan alıntılar ile zenginleştirilmiş. Bölüm sonlarında ise konuyu hayata geçirip somutlaştırmamızı sağlayacak küçük öneriler kısmı var. Ayrıca yine bölüm sonlarında konuyla ilgili kitaplara yönlendirmeler yapılmış. Eğer siz de benim gibi okuma listeleri yapmayı seviyorsanız kitap bu açıdan harika bir kaynak olmuş.

Birçok takipçisi gibi ben de Gaye von Holzen’i yıllardır Instagram üzerinden takip ederim. Hem fotoğrafları çok güzeldir hem de altlarına yazdığı yazıları okuması bir o kadar keyiflidir. Ayrıca kendisi iyi bir okuyucudur, hikayelerinde önerdiği bir çok kitabı ekran resmi alıp alıp listeme eklemişimdir. Okuduklarımı da açıkçası hep sevdim. Şimdi de onun kitabını okuyabilmek bir o kadar keyifli oldu benim için. Okurken sanki bir çok konuda ve kitaplar hakkında karşılıklı sohbet etmişiz gibi hissettim.

Kişisel gelişim okumak istiyorum ama hangi kitabı okusam, nereden başlasam bilmiyorum ya da kendimi geliştirmek, yaşam kalitemi yükseltmek istiyorum ama motivasyona ihtiyacım var gibi cümleler kuruyorsanız bu kitap sizin için harika bir başlangıç kitabı. Sıkılmadan okuyacağınız, içinde referans gösterilen kitaplar ile ilginizi çeken konuda daha çok bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bir başucu kitabı.

Akıcı, esprili bir dil ile yazılmış bu kitabı okumak isterseniz çayınızı, kahvenizi alıp rahat bir koltuğa kurulun ve Gaye ile güzel bir sohbetin keyfini çıkartın.

Kapak Fotoğrafı: Derya Dinçer

İlginizi çekebilir: Cansu Başak Ayçiçeği’nden Mutluluk Sanatı