Geçtiğimiz yıl tam da bu zamanlarda yeni açılan mekanlar ile ilgili yazıları karıştırırken “İşte burası tam da müdavimi olunacak mekan!” diye düşündüğüm bir yazı okumuştum. Kısa bir süre sonrasında Cochine’in kapısından girdiğimde yanılmadığımı anladım. Cochine açılalı bir yıl oldu ama hala yolunuz düşmediyse bu aralar tam zamanıdır.

Melis-Christopher Maxwell çiftinin hayat vermiş olduğu Cochine, Vietnam mutfağının İstanbul’daki ilk temsilcisi olma özelliğini taşıyor. Maxwell çifti Londra’da tanışıp evlendikten sonra İstanbul’a yerleşiyorlar. İstanbul’da bu alandaki eksikliği fark ediyorlar ve Christopher Maxwell daha önce Vietnam’da bu mutfağın eğitimini almış olduğu için tüm deneyimini aktarmaya karar veriyor. Böylece Cochine açılmış oluyor.

Cochine, üzerinde bulundurduğu mekanlarıyla her daim sürprizlere açık bir sokakta, Tünel-Karaköy arasını bağlayan önemli hatlardan biri olan Kumbaracı Yokuşu’nda yer alıyor. İlginç de bir girişe sahip. Bu yokuşu inerken Kumbaracı50’yi görünce sol tarafa doğru kıvrılan sokağa girdiğinizde karşınıza çıkan kapının zilini çalıyorsunuz ve açılmasını bekliyorsunuz. Sonrasında Cochine’desiniz artık. Sanki bir restorana değil de eve giriyormuşsunuz gibi değil mi? Zaten içeriyi görünce de çok farklı düşünmüyorsunuz. Kocaman bir kitaplık, rahat koltuklar, şömine gibi detaylar ile ev gibi dekore edilen mekan sizde müdavim olma duygusunu bu şekilde uyandırmaya başlıyor.

Gelelim menüdeki güzelliklere… Vietnam yemeklerini Fransız dokunuşları ile sunan bir menüye sahip Cochine. Karides Summer Roll, Karamelize Karides, Sebze-Karides Tempura ve Vietnam Usulü Dana Carpaccio müthiş lezzetlere sahip ve başlangıç için ideal seçenekler olabilirler. Yanlarında gelen enfes soslar ile tatlarına doyulmuyor. Vietnam Usulü Biftek veya geleneksel Noodle Çorbası ise ana yemek için denenebilir. Menünün en az yemekler kadar iddialı olduğu bölümü ise kesinlikle kokteylleri diyebilirim.

Çok farklı karışımları tadabileceğiniz mekanın alametifarikası sayılabilecek kokteyli tartışmasız Earl Grey Martini olabilir. Yemek öncesi veya sonrası mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Cochine’in ayrıca bir bar kısmı bulunduğundan mekana sadece bir şeyler içmeye bile gidebilirsiniz.

Cochine’de haftanın belli günlerinde canlı müzik dinleme olanağınız da bulunuyor. Blues, jazz, swing, bossanova icra eden müzisyenlerden performanslar eşliğinde keyifli bir akşam geçirilebilir. Her ay değişen bu etkinlik programının güncel halini websitelerinden takip edebilirsiniz. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapmanızı öneririm.

Adres: Kumbaracı Yokuşu Camcı Fevzi Sok. 36A Beyoğlu

Fotoğraflar: http://www.cochineistanbul.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Teşekkürler Deniz! :) Canım Cochine’nin noodle’ını ve Earl Grey Martini’sini çekti :) Cochine newsletter’a üye olunmasını tavsiye ediyorum, gerçekten çok güzel performanslar sergileniyor mekanda. Sevgiler!

  2. Çok güzel mekanlardan biri, eline sağlık! Hoş geldin themagger’a:)

  3. hosgeldin deniz! cok merak ettim su Earl Grey Martini’yi, en kisa zamanda tatmak lazim :)

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?