2022 yılı başında Adana’da açılan ve kısa sürede disiplinler arası üretimleriyle birlikte birçok sanatçıyla iş birliği kuran KUN Art Space, Çukurova bölgesinde gerçekleştirdiği yaratıcı projelerle çalışmalarını sürdüren genç iş insanı Elif Sezer Çaylı tarafından bölgedeki sanat alanlarının yetersizliğine odaklanılarak, sanatçılara güneyde yeni bir alan açmak amacıyla hayata geçirildi. Kurulduğu günden bu yana çoğulcu pratiklerde üreten birçok sanatçı ve eserlerine ev sahipliği yapan galeri, birbirinden değerli sanatçıları, küratörleri ağırlıyor. Yeni sezonu 8 Ekim’de, Basako’nun son dönem büyük boy kağıt işlerinin ağırlıkta olduğu “Soyağacı” adlı ikinci kişisel sergisiyle karşılayan KUN Art Space’i kurucusu Elif Sezer Çaylı’dan dinledik. Galerinin kuruluş hikâyesini, gerçekleştirdiği çalışmaları ve gelecek planlarını konuştuk.

dscf3098
Kun Art Space | Fotoğraf: Kun Art Space

KUN Art Space’i kurma fikri nasıl ortaya çıktı? Yola nasıl başladınız?

Sanata olan merakım küçük yaşlarımda başladı. İzleyicisi olduğum ancak bulunduğum bölgede yetersiz olduğunu hissettiğim çağdaş sanata sadece seyirci olmakla kalmayıp, olabildiğince profesyonel bir yaklaşımla dahil olmayı amaçladım. Bu doğrultuda bölge sanatçılarını da dahil ederek kolektif bir bilinçle yola başladık.

dscf3005
Basako, Soyağacı | Fotoğraf: Kun Art Space

Adana’da bir sanat galerisi açmak, güncel sergileri, sanatçı ve küratörleri orada ağırlamak nasıl bir deneyim? Nasıl yorumlar alıyorsunuz? Ayrıca şehrin yerel sakinleriyle nasıl bir diyalog kuruyorsunuz? Size yaklaşımları nasıl?

Çağdaş sanatı en iyi şekilde yansıtabilmek adına disiplinler arası sanatçılar ile gerçekleştirdiğimiz sergilerde ağırlıklı olarak Adanalı ve çevre bölgelerin sanat izleyicilerini de günümüz sanat ve kültür ortamına, kavramsal yoğunluktaki sergilere dahil etmeyi amaçlıyoruz. Sergilerin başından sonuna dek tüm süreci organize eden küratörleri, diğer şehirlerden gelen sanatçıları Adana’da ağırlamak bu anlamda çok değerli. Sergiye eş zamanlı olarak üretken ve keyifli bir süreç geçiriyoruz. Sanatçılar, küratörler ve bu alandaki sanat ve kültür profesyonelleri de Adana’da üretim yapmayı, bölgeyi yeniden ziyaret etmeyi ve galerimiz ile iş birliğini sürdürmeyi istiyorlar. Sanatı, sanatçıyı ve küratörü gözettiğimiz bu sürecin sonunda izleyiciler tarafından sonraki sergilerimiz de merakla bekleniyor.  

Tüm sanat disiplinlerini sergiliyor olmak, Adana’daki sanat izleyicisinde olumlu etkiler bırakıyor. Bir sonraki sergimiz her zaman merakla bekleniyor. Galerinin kapalı olduğu, sergi hazırlığının devam ettiği süreçte dahi ziyaretçilerimiz oluyor. 

dscf2989-2
Basako, Soyağacı | Fotoğraf: Kun Art Space

Bu yıl bir isim değişikliğiyle yola devam ediyorsunuz. Nedir bu kararın sebebi, bu isim değişikliği başka dönüşümleri de beraberinde getiriyor mu?

Çok yaygın bir isimle başladığımız yola, karışıklıklara sebebiyet vermemek adına ve güncel bir kimlikle yeni projelere başlamak için KUN olarak devam etmeye karar verdik. Olabildiğince her projede yeni sanatçılar ve küratörler ile çalışıp, daha fazla sanat izleyicisine ulaşma amacındayız.

Yerel sanatçılarla çeşitli iş birlikleri kurmayı düşünüyor musunuz?

Geçen yıldan beri gerçekleştirdiğimiz karma sergilerde en az iki yerel sanatçıya yer vermeye çalışarak sanatçıları destekledik. Ayrıca üç yerel sanatçımızın da galeri bünyemizde temsiliyetlerini aldık. Güncel tüm projelerimiz ve etkinliklerimizde de yerel sanatçılarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde, güneyde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz çeşitli projelerimiz var.

dscf3031-3
Melike Bayık, Elif Sezer Çaylı, Basako | Fotoğraf: Kun Art Space

Bu sezonun programı şekillendi sanıyorum. Hangi sergilerle karşımıza çıkacaksınız?

KUN Art Space olarak sezonu Basako’nun “Soyağacı” isimli kişisel sergisi ile açmaktan dolayı mutluyuz. Akabinde, küratörlüğünü Derya Yücel’in üstlendiği, özenle çalışılmış bir karma sergi geliyor. İlerleyen dönemde ise temsil ettiğimiz sanatçıların kişisel sergilerinin yanı sıra illüstrasyon sanatçılarını bir araya getireceğimiz bir sergi ile sanatseverlerle buluşacağız. Dolu dolu bir sezon geliyor!

Kun Art Space’in gelecek planları arasında neler yer alıyor?

KUN Art Space’i sanatçılar ve küratörler için yeni ve alternatif bir bölgede sanat mekânı imkânı olarak düşünmek bizi heyecanlandırıyor. Bunun yanında izleyicilerin merkez-periferi bağlamında karşılaştıkları sanata daima erişilebilir olma durumu nedeniyle güçlü, kavramsal projeler ile yeni bir sezonu başlatıyoruz. Sanat ve kültür ortamına katkıda bulunup, destek olabileceğimiz bir anlayış ile hem yurt içi hem de yurt dışını kapsayan projeler üretiyor, sanatçılar, küratörler ve sanat izleyicileri ile buluşmayı amaçlıyoruz. 

Kapak Fotoğrafı: Kun Art Space

İlginizi çekebilir: Burcu Dimili’den Cicek Gallery