Eskiden deri ve ayakkabının üretildiği Beykoz Kundura’da artık kültür ve sanat üretilirken günümüzde farklı coğrafya ve farklı dönemlerden filmleri izleyiciyle buluşturup endüstriyel tasarımıyla sinemaseverlere benzersiz bir deneyim de sunuyor. Mekânın hafızasından yola çıkarak Beykoz Kundura’da sinema kültürünü sosyal bir deneyim olarak yeniden canlandırmak adına tasarlanan Kundura Sinema da bu yıl 5. yaşını kutluyor. Beykoz Kundura’nın kültür sanat kimliğinin kalbi niteliğindeki Kazan Dairesi’nin restorasyonuyla gösterim hayatına 2018 yılında başlayan Kundura Sinema; Christie marka Dijital Sinema Projeksiyonu, Spectral sinema perdesi ve Luis Wassman ses sistemi ile 135 kişi kapasiteli salonunda seyircisini büyülü bir dünyaya davet ediyor.

kundura-sinema-5-yasinda-yatay
Kundura Sinema’nın Hafızası | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Özgün küratöryal içerikleri, tematik programları ve yan etkinlikleriyle filmler üzerine düşünen, konuşan, sinemaya dair alternatif bir perspektif sunan özgün bir mekân olarak misafirlerini ağırlayan Kundura Sinema; canlı müzik eşliğinde gösterilen sessiz film eserlerinden, Hollywood klasiklerinin incelikle restore edilmiş yeni kopyalarına, uluslararası festivallerden özenle seçilen yaratıcı belgesel filmlerden, deneysel filmler ve sanatçı videolarına kadar birçok farklı yapıdaki görsel-işitsel eserleri düzenli olarak izleyiciye sunuyor. Film izlemeyi salonuyla özel bir deneyime dönüştüren Kundura Sinema, 5. yaşına özel hazırladığı Kundura Sinema’nın Hafızası programıyla geçmişi birlikte hatırlamaya davet ediyor. 2 Aralık 2023 – 25 Şubat 2024 tarihleri arasında 1940’lardan 2010’lara uzanan zengin ve renkli bir film seçkiyi restore kopyalarıyla sinemaseverlerle buluşturacak olan Kundura Sinema, bizleri beyaz perde aracılığıyla büyülü bir yolculuğa çıkaracak. Gelin birlikte programın neler sunduğuna göz atalım.

kundura-sinema-5-yasinda-afis
Kundura Sinema’nın Hafızası | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Birbirinden Özel Klasiklerle Sinema Şöleni  

Program kapsamında Aralık ayında izleyebileceğiniz filmler arasında, Jules Dassin’in çığır açan hikâye anlatımı ve eşsiz New York görüntüleriyle akıllara kazınan filmi The Naked City (New York Esrarı), Jean Luc Godard’ın Berlinale’den Altın Ayı ödüllü neo-noir bilim kurgusu Alphaville: Une étrange aventure de Lemmy Caution (Alphaville), Martin Scorsese’nin adeta senaryo ve yönetmenlik dersi verdiği filmi Taxi Driver (Taksi Şoförü), Jim Jarmusch’un şahsına münhasır diyalogları ve Tom Waits imzalı müzikleriyle unutulmaz bağımsızı Night on Earth (Dünyada Bir Gece), Frank Miller, Quentin Tarantino ve Robert Rodriguez’in birlikte yarattıkları Sin City (Günah Şehri) bulunuyor. 

taxi-driver-taksi-soforu
Taxi Driver (Taksi Şoförü) | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

Aralık ayında ayrıca, Ridley Scott’ın tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmlerinden biri sayılan başyapıtı Blade Runner (Bıçak Sırtı) yönetmenin kurgusuyla gösterilirken, Denis Villeneuve’in ilk filmden 30 yıl sonrasını anlatan göz kamaştırıcı filmi Blade Runner 2049 (Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı), efsanenin devamına tanıklık etmek isteyenleri bekliyor. Programın Noel sürprizi ise, Billy Wilder’ın yönettiği, Jack Lemmon ile Shirley MacLaine’in ikonik performanslarıyla da unutulmaz 1960 yapımı romantik komedi The Apartment (Apartman) olacak.

Hollywood Klasikleri

casablanca
Casablanca | Fotoğraf Kaynağı: Beykoz Kundura

2024’e taşan programda ise bizleri 40’lar ve 50’lerden unutulmaz klasikler karşılayacak. Michael Curtiz’in aşk, macera, yurtseverlik, savaş gibi temaları bünyesinde barındıran Casablanca, yönetmen koltuğunda Charles Vidor’un oturduğu ve Rita Hayworth’ün nefes kesen oyunculuğu ile sinema tarihine damgasını vuran Gilda, William Wyler’ın başrolünde Audrey Hepburn’ün performansıyla göz kamaştırdığı filmi Roman Holiday (Roma Tatili), Leo McCarey’in sinemaskop yöntemle çektiği An Affair to Remember (Unutulmayan Aşk) ve Billy Wilder’ın sinemanın en iyi komedileri arasında yer alan filmi Some Like It Hot (Bazıları Sıcak Sever) adlı filmleri Kundura Sinema’da gösterimde olacak. Kundura Sinema’nın Hafızası gösterimine dair tüm ayrıntılara ise buradan adresinden ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Beykoz Kundura

İlginizi çekebilir: Halil Şimşek’ten 27. İstanbul Tiyatro Festivali