Pınar Taşdemir. Kuruçeşme’de koca bir mekanı neredeyse tek başına çekip çeviriyor. Menüsü, çok kıymetli, çok lezzetli. İşini aşk ile yapan aşçılardan. Yoksa inanın bana uğraşılacak iş değil.

fumee 13

Başlangıçlar

fumee 2

Dereotu, Frenk Soğanı, Tere Yaprakları ve Buzda Badem ile sunulan; Keçi Peynirli Zeytinyağlı Pancar. Pancar sevenler için cennetten çıkma bir eser bu. Gelelim başlangıçların en en en dominantına. Bezelye, Böğürtlen, Fındık, Kuşkonmaz ve Kuzu Kulağı Yaprakları ile sunulan ; Kuzu Kulağı soslu Taze Fasuyle yemeye doyamadıklarımdan. Verdiğim tepki ise “ben bunu leğenle yerim” oldu. Her şey öylesine uyumlu, lezzetli ve ekşili ve tatlı ki. Yemyeşil ve sağlıklı bir tabak düşün. Ama über lezzetli.

fumee 3

Çarkıfelek Meyveli Zeytinyağlı Kereviz: Yeşil Elma ve Altın Çilek ile birlikte sunuluyor. Kerevizin güzel bir müdahele ile lezzetinin tavan yaptığı hali gibi düşünün.

fumee 4

Nar ve Misket Limonlu Levrek Ceviche: Erik, Kırmızı Soğan ve Deniz Börülcesi. Yine çok çılgınlardan. Ekşinin deniz börülcesi ile birleştiğinde ağızda bıraktığı izlenimi bilirsiniz. E bunu bir de nar ve levrek ile düşünün. Çok çılgınca bir şey. Yine süper sağlıklı.

fumee 5

Izgara Kalamar ve Ançüezli Badem Tarator: Baby kalamar tam istediğim gibi. Yumuşak değil. Üzerinde minik minik ızgara izleri ile tekrar tekrar yenecek halde.

Ana Yemekler

Tavuk Suyunda Erzincan Tulum Peynirli Mantı: Cevizli ve tereyağı sunulan bu mantı bildiğimiz mantıların çok ötesinde. Hamuru rahatsız etmiyor, içi fevkalede dolu. Neredeyse ısırdığınızda ağzınızda patlıyor.

fumee 6

Kestaneli Hamsili Pilav: siyah pirinç ile yapılmış bu pilavda yine hamsinin verdiği lezzet ve Pınar Taşdemir’in sihirli dokunuşları var. En iyi 3 pilav desek, biri de bu işte.

fumee 7

Mürdüm Erikli Kuzu Tandır ve Çilav: Oldum olası severim kuzuyu. Önce bunu tattığım için de tadına doyamadım. Oysa bilemedim ki arkasında daha da muhteşem bir şey geliyor. Ne mi? İsli Somon, Mücver ve Kuşkonmaz : Bu, bu, bu! İnanılmaz. İ-NA-NIL-MAZ! somon, mücver ve kuşkonmaz üçlemesini hep birlikte ağzınıza atın. Bu bir çeşit orgazm. Bir süre kendinize gelemiyorsunuz. Masadan çıkan sesleri taklit etmeye çalışmayacağım. Anladınız siz.

fumee 8

Ördek Confit, Confit Patates, Erik Sos ve Yeşil Salata: Menüdeki diğer tavan lezzetlerin yanında biraz sönük kaldı. Sonra öğrendik ki sadebu örden confit Pınar Taşdemir’in reçetesi değil. O zaman bir kez daha saygı duyduk.

fumee 9

Tatlılar

fumee 10

Badem Ezmesi Dolgulu, Lavantalı Taş Kadayıf ve Lavanta Dondurması,

Beze, Narlı Sorbet ve Antep Fıstığı Kreması

fumee 11

Tatlılar daha çeşitlendirilebilir diye düşünüyorum. Yemekler o kadar üst düzey ki, bu tatlılar ile mutlu olmanız pek de kolay değil gibi. Benim için öyle. Bir de; Sheldon, Alp,Sinan, Burak‘a sormalı…

fumee 15

Özetle, Fümee Kurçeşmenin en güzel yerlerinden birinde, böylesine üst düzey yemeklere güvendiği için olsa gerek ki tabelası dahi olmayan, ödediğinizin karşılığını suyunu çıkarırcasına alabileceğiniz bir mekan. Hep aynı yerlerde takılmaktan vazgeçtiğinizde gidin ve mutlaka bu şaheserleri yaratan Pınar Taşdemir ile de tanışın.

Menü de bu şekilde, buyurunuz:

fumee 12

Fumée Restaurant Adres: Muallim Naci Cad. No:64/D Kuruçeşme / İstanbul – 0212 257 02 93

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN