Kendimi bildim bileli fondü hayranıyımdır. Özellikle kış aylarında, dağda veya Avrupa’da sıcak bir ortamda et veya peynir fondü yemek benim için büyük keyiftir. İstanbul’da ise bu keyfi bana yaşatan az mekan var; bunlardan biri ise fondü aşıklarına büyük tavsiyem olan Swiss Cafe & Restaurant. 

Geçen sene öncesine kadar Yeniköy’de ahşap, beyaz bir yol yalısında yer alan Swiss Cafe, bu sezonun başında Kuruçeşme’deki Les Ottoman’ın otelin bahçesinin içerisinde açılmış. Kapandıktan sonra izini kaybettiğim mekanı tekrardan bulmak beni çok sevindirdi.

Koç Üniversitesi yıllarımda sık sık gittiğim Swiss, sahibi Ursula Hanım’ın sıcak ilgisi sayesinde daha da güzel bir mekana dönerdi. Sık sık şarap-raklet peyniri ikilisine hayran olduğumdan gider, saatlerce şarap içerdim. Genelde de çakır keyif ayrılırdım ordan 🙂 Bu sefer gittiğim zaman Swiss’i yine çok sevdim, ancak ne yalan söyleyeyim Yeniköy’deki bina bir farklıydı…

Neyse biz konumuza dönelim…

Swiss Cafe & Restaurant – Les Ottoman
Swiss Cafe & Restaurant

Swiss’e sadece fondü değil, şarap aşıklarının da gitmesini gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın en iyi şaraplarının da yer aldığı kavı görülmeye ve denenmeye değer. Tabii şarabı açtırdıktan sonra da et fondüye hızlıca yöneliyorsunuz, çünkü insanın resmen canı çekiyor. Şarabınızı yudumlarken etlerin, içerisinde bol sebze bulunan kaynar suyun içinde pişmesini beklemek çok keyifli oluyor. Et fondü hakkındaki önemli notum; fondünüzü bitirdikten sonra, kaynar suyu bir kaseye dökmelerini rica edin; et sulu leziz bir sebze çorbası deneyimleyeceksiniz 🙂

Et fondünün yanında kesinlikle alınması gereken yemek ise fırında patates şeklinde gelen şu an kesinlikle adını hatırlamadığım garnitür. Et fondü sipariş edince, yanında ister misiniz diye soruyorlar zaten.

Daha çok peynir taraftarıyım diyorsanız, masanıza sıcacık gelen inanılmaz lezzetli – tabii biraz ağır – raklet peynirini de tavsiye ederim.

Tabii bir İşviçre restoranına gelmişken, çikolata fondü yemeden de olmaz. O yüzden Swiss’teki tatlınız belli. Bitter çikolata sevenlere Swiss’in fondüsünü öneriyorum, ama aman dikkat çikolatayı tereyağ ile eritiyorlar. Kimisine ağır gelirken, başkasının favori tatlısı olabilir Swiss’teki fondü.

Swiss Cafe & Restaurant – Les Ottoman
Swiss Cafe & Restaurant

Kısaca Swiss Cafe, fondü seviyorsanız ve şık yemek istiyorsanız İstanbul’daki sayılı gerçek lezzetliyle fondü yapan restoranlarından. Fiyatlar biraz(!) el yaksa da romantik bir gecede veya özel bir gününüzde sevgilinizle, arkadaşlarınızla veya ailenizle gidebileceğiniz sıcak bir mekan Swiss.

Swiss Adres: Muallim Naci Cad. Hotel Les Ottoman bahçesi. No:68 Kuruçeşme/İstanbul