Senenin son ayı da bitiyor; mutluluğuyla hüznüyle, acısıyla tatlısıyla, artılarıyla eksileriyle koskoca bir sene geride kalıyor… Tüm bunlara rağmen yeni seneyi büyük bir umutla bekliyoruz. Yeni sene yenilenmek demek, yeni başlangıçlar, yeni mutluluklar, yepyeni bir enerji demek. Yeni seneyi mutlulukla karşılamak için iyi bir organizasyon da gerekli olabiliyor bazen. Dışarda bir organizasyona katılmayı cazip görenlerimiz de olacağı gibi, çoğu kişi de evinde kutlamayı ya da başka bir evde toplanmayı tercih ediyor. Yılbaşı organizasyonu için eğlenceli kutu oyunlarını ve evde yapılabilecek bazı etkinlikleri sizler için kaleme aldım!

Kutu Oyunları
Kutu Oyunları | Fotoğraf: Unsplash / Rumman Amin

Eğlenceli Kutu Oyunları

Tabu

Tabu oyununun amacı, kelime tahminlerinde bulunmak. Bir oyuncu, takım arkadaşlarına kartında belirtilen yasaklı kelimeleri kullanmadan karttaki kelimeyi tahmin ettirmeye çalışıyor.

Oyunun genişletilmiş bir varyasyonu olan Tabu XL’de dört farklı anlatım şekli var. Klasik oyunun yanı sıra çizerek, kuklayı kullanarak ve en fazla 15 kelime kullanarak oynadığınızda, çok daha fazla eğlendiğinizi göreceksiniz.

Cranium

Ödüllü kutu oyunu Cranium, yine çok eğlenceli diğer kutu oyunlarından biri. Çeşitli aktivitelerin yer aldığı kartlarla, kimi zaman sahnenin yıldızı, kimi zaman kelimelerin efendisi kimi zaman da şaheserler yaratan bir sanatçı olabiliyorsunuz.

Codenames

Codenames, yeni keşfettiğim ve en sevilen oyunlarım arasında yerini alan bir ajan oyunu, aynı zamanda da kelime oyunu. İki ajan üstadı 25 ajanın gizli kimliklerini biliyor, ancak takım arkadaşları bu ajanları onların “codename”leri ile yani kod adları ile bilebiliyorlar. İki takım kendi ajanlarıyla iletişime geçmek için yarışıyorlar. Tüm ajanları ile ilk iletişime geçen takım kazanıyor.

Ajan üstadı bir kelime söyleyerek ipucunu veriyor, takım arkadaşları bu ipucu ile bağlantısı bulunan kelimeleri bulmaya çalışıyor. Bu noktada takım dikkatli olmalı çünkü yanlış tercihler rakip takıma yarıyor ve en önemlisi suikastçıyı bulan takım oyunu anına kaybediyor.

Bir de ev partilerinin ve yeni yıl kutlamalarının vazgeçilmezleri var tabii… Herkesin yılbaşı denince ilk aklına gelen oyunlardan biri olan, torbadan numaralı sayılar çekerek oynanan şans oyunu tombala, özellikle evde küçük bir etkinlik planlayanların Youtube üzerinden ulaşabileceği videolar ile çok eğleneceği karaoke ve genç, yaşlı herkesin samimi bir topluluk içinde oynayabileceği en zevkli oyunlardan biri olan sessiz sinema. Sessiz sinema, karşı takım tarafından seçilen filmi, takım arkadaşlarınıza ses ve söz kullanmaksızın yalnızca hareketler ile anlatmanızın gerektiği bir oyun.

İyi eğlenceler!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @designn.beauty