Kadına yönelik şiddet kavramı artık ne yazık ki hepimize çok tanıdık geliyor. Televizyonlarda, sosyal medya üzerinde o kadar çok olaya şahit oluyoruz ki bazen yaşadığımız mahalledeki birinin ya da aynı ofiste çalıştığımız bir kadının o haberlere konu olduğuna tanık olabiliyoruz.  Böylilikle de çemberin ne kadar daraldığını sürekli hissedebiliyoruz… Erdal Beşikçioğlu da kurucusu olduğu Tatbikat Sahnesi’nde sergilenecek “Küvetteki Gelinler” tiyatro oyunu ile kadın cinayetlerine ve kadına yönelik artan şiddet olaylarına sahnenen itiraz ediyor. “Küvetteki Gelinler”, 6 Ekim’den itibaren Fişekhane sahnesinde Türkiye prömiyerini yapıyor.

hazal-turesanekran-resmi-2021-09-21-22-03-23hazal-turesan
Küvetteki Gelinler, Hazal Türesan| Fotoğraf: Tatbikat Sahnesi

Tatbikat Sahnesi, “Küvetteki Gelinler” Oyununu Sahneye Koymaya Hazırlanıyor

Kadına yönelik şiddet sorunu o derece büyüdü ki diziler, filmler, tiyatro oyunları ve hatta firmalar kadına şiddetin önüne geçebilmek ve farkındalık yaratabilmek için ellerini taşın altına koyuyorlar. Aşağıda özetini okuyacağınız Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğindeki “Küvetteki Gelinler” tiyatro oyunu da dikkatleri; kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete çekmeyi hedefliyor.

“Kadın, boğazı kesilmiş olarak bulundu…
Bavulda bulundu…
Merdivenlerin dibinde bulundu…
Ağzına paçavra bağlanmış halde bulundu…
Bulundu… bulundu… bulundu…

Üç kadının, aynı adam tarafından kandırılıp, dolandırılıp, yalnızlaştırılıp, sahte sözlerle sevilip ardından bulunmalarının, bavulda mı, çöpte mi, küvette mi bittiğinin hikayesi. Üç kadının tek hikayesi, bir avazda üç kadın… Şimdi sorun kendinize; üç değil, beş olsa, beş değil on binler olsa duyar mıydınız seslerini?”

naz-goktan
Küvetteki Gelinler, Naz Göktan| Fotoğraf: Tatbikat Sahnesi

Erdal Beşikçioğlu, kurucusu olduğu Tatbikat Sahnesi ile kadın cinayetlerine ve artan şiddete itiraz ediyor. Hazal Türesan, Selin Zafertepe ve Naz Göktan’ın hayat verdiği bu oyunda, üç kadının aynı adam tarafından sahte bir sevgiyle kandırılması, dolandırılması ve ardından da yalnızlaştırılarak benzer yöntemlerle hayatlarını kaybetmeleri anlatılıyor.

selin-zafertepe
Küvetteki Gelinler, Selin Zafertepe | Fotoğraf: Tatbikat Sahnesi

“Küvetteki Gelinler” için Erdal Beşikçioğlu geçtiğimiz hafta bir tanıtım videosu çekti. Üç oyuncu üzerindeki gelinliklerle girdikleri, içinde küvet olan havuzu, bir performans alanı haline dönüştürdüler.

Beth Graham, Charlie Thomlinson ve Daniela Vlaskalic’in yazdığı “The Drowning Girls” oyunu Beliz Coşar’ın çevirisiyle Türkçeye kazandırıldı. “Küvetteki Gelinler”in daha önce sahnelendiği İngiltere, İskoçya ve Kanada gibi ülkelerde oldukça ilgi gördüğünü ve tartışma yarattığını da ekleyeyim.

6d15da326926e481bfb8937ed7c6c802_840
Küvetteki Gelinler Teaser Çekimi | Fotoğraf: Tatbikat Sahnesi

Konusu ve kadrosu sebebi ile sezonun iddialı oyunları arasında gösterilen ve benim de heyecanla beklediğim “Küvetteki Gelinler”, 6 Ekim’den itibaren Fişekhane’de Türkiye prömiyerini yapıyor.

youtube play youtube play

Erdal Beşikçioğlu ve eşi Elvin Beşikçioğlu’nun kurduğu, genel sanat yönetmenliğini ise Erdal Beşikçioğlu’nun yaptığı Tatbikat Sahnesi, oyunlarını İstanbul’un yeni sanat üssü Fişekhane sahnesinde seyirciyle buluşturuyor. Tatbikat Sahnesi, “Küvetteki Gelinler” ve ardından sahneye konulacak yeni oyunların dışında “Fahrenheit 451”, “Nina” ve “Bir Delinin Hatıra Defteri” gibi çok sevilen oyunlarını da Fişekhane’de sahneleyerek seyircisine zengin bir repertuvar sunuyor

Kapak Fotoğrafı: Tatbikat Sahnesi 

İlginizi çekebilir: Ece Yılmaz’dan Kadına Şiddete Detaylı Bir Bakış