Ülkemizin her köşesinin tarihi ve doğal güzelliklerle bezeli birer hazine olduğuna şüphe yok. Peki sizce bizler bunun ne kadar farkındayız? İşte birazdan tanışacağınız seride sizi, yurdumuzun eşsiz güzelliklerini birbirimizle her yerden paylaşmamıza imkan sunan Türkiye’nin #ÇokÇekici operatörü Turkcell’den aldığımız ilhamla yollara düşmeye davet ediyoruz. Türkiye’nin Kuzey Ege’den Doğu Karadeniz’e uzanan kendine özgü ve #çokçekici noktalarını birlikte yeniden keşfetmeye hazırsanız, ilk durağımız buz gibi denizi, parmak ısırttıran lezzetleri ve sıcacık insanlarıyla Kuzey Ege.

Zeytin Ağacı, Kuzey Ege

Kuzey Ege deyince ilk akla gelenlerden biridir zeytin: Rotanızın hangi yöne çevrili olduğu fark etmez, her baktığınız yerde burayı kendilerine mesken edinmiş zeytin ağaçları karşılar sizi. Size cömertçe sunarlar zeytinlerini ve siz, neşeli yaz sofralarınızı süsleyen bu zeytinlerden elde edilen, o tadına doyum olmaz zeytinyağına ekmeğinizi banar, “İşte!” dersiniz; “İşte geldi yaz ve ben Kuzey Ege’yi doyasıya yaşıyorum.”

Kuzey Ege’yi yaşamak, kendine özgü daha pek çok lezzetiyle tanışmayı da içine alır kuşkusuz. Üzerinde bolca zeytinyağı gezdirilmeden masaya konmayan mis kokulu otlu mezeleri, deniz kokan ara sıcakları, taptaze ve çeşit çeşit balıkları, peynirleri, bin bir emekle hazırlanan kabak çiçeği dolması, Girit ezmesi; kaya koruğu, cibez, turp otu gibi yöresel otları, salataları… Anlatılmaz yaşanır Kuzey Ege lezzetleri!

Kuzey Ege Otları

Bir de bu lezzetlere ev sahipliği yapan o eşsiz doğası yok mu… Yeşili, mavisi, temiz havası, berrak suları… Akşam esintileriyse hafif olur Kuzey Ege’nin: Ne deli rüzgarlarla sersem eder sizi, ne de varlığı yokluğu bir dedirtir kendisi için. Tatlı bir eşlikçi misali dolanır etrafınızda, huzurla doldurur içinizi. Aldığınız her nefeste size biraz daha yavaşlamayı öğütler adeta. Dinginleşmeyi, akışta olmayı… Bu nezaketini bir kenara koyduğu da olur tabii: Kimi zaman hayatın gerçekleriyle sizi yüzleştirmek istercesine karşınıza çıkarır buz gibi denizini. O güzel, bakir koylarını çevreleyen deniziyle buluşmak zor gelir önce, ürperirsiniz. Ama eğer ilk andan geri adım atmayıp kendinizi sularına bırakma cesaretini gösterdiyseniz, güvendiyseniz Kuzey Ege’ye, işte o zaman alışmaya başlar, tadına varmayı öğrenirsiniz bu soğukluğun da. Tıpkı hayat ve hayatın karşımıza çıkardıkları gibi.

Bozcaada

Eşi benzeri bulunmaz birer incidir Kuzey Ege’nin her noktası. Doğal güzellikleri, mavi bayraklı plajları ve güneşin batışını izlemenin bir harika olduğu Şeytan Sofrası’yla Ayvalık; otantik taş binaları, renkli sokakları, minik dükkanlarıyla Cunda Adası; domates reçelli kahvaltı sofraları, Polente Feneri ve rüzgar gülleriyle Bozcaada… Her köşesinde sizi selamlayan yöresel ürünlerle dolu tezgahlar, reçeller, güzel kokulu kekiler, incirler, adaçayları, tarhanalar, karadut suları ve tabii yine ülkenin en güzel zeytinyağları…

Assos

Tarih kokan, eşsiz antik kalıntılarıyla tam bir yaşayan tarih diyebileceğimiz Assos, dünyanın oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Altınoluk; şelaleleri, ormanları, hayvanları ve mahalle ruhunu doyasıya hissedeceğiniz küçük köyleriyle Kaz Dağları… Zeus Altarı’nın yer aldığı Adatepe Köyü örneğin, ya da Çamlıbel, Yeşilyurt köyleri…

Tüm bu güzellikleri yaşamak, beraberinde paylaşma dürtüsünü de getirir şüphesiz. Bu doğal, içten, eşsiz ve #çokçekici noktalarda gördüğümüz manzaraları, duyduğumuz kuş cıvıltılarını, tanıştığımız insanların hikayelerini sevdiklerimizle paylaşmak isteriz. Türkiye’nin #ÇokÇekici operatörü Turkcell ile hepsini en rahat şekilde, ister sosyal medya hesaplarımızda, ister telefonlaşarak, ister videolu görüşmeler yaparak, aile ve arkadaşlarımızla paylaşabileceğimizi bilmekse bu dürtüyü iyice katlar tabii ki.

Tanıştığımız insanların hikayeleri demişken, Kuzey Ege’nin insanlarını tanımak gibisi yoktur, bilirsiniz. Sıcacık ve samimi yaklaşımlarıdır onları farklı kılan; içten bakışları, muzipliklerin ve eğlenceli atışmaların eksik olmadığı pazarları, tatlı ve dostane sohbetleri… Şimdi soruyoruz size, en son ne zaman aklınızda başka birtakım şeyler olmadan, yalnızca denizin karşısında oturup huzurla çayınızı yudumladınız? Uzun zaman olduysa, yolunuzu Kuzey Ege’ye düşürmenin, onun yeşiliyle, mavisiyle, tertemiz havası ve antik kent mirasıyla tanışmanın vakti geldi demektir.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.