La Vie Praline, son zamanlarda bir sürü yeni ve keyifli mekanın açıldığı Beşiktaş’a, Fransa esintisini getirmiş bir çikolata dükkanı. Burası minicik, ama içinde onlarca çeşit el yapımı çikolata bulabiliyorsunuz. Akaretler-Beşiktaş taraflarına gittiğiniz bir gün, La Vie Praline’e mutlaka uğrayıp çikolatalarından ya da tatlılarından tadın.

Konum

image5
La Vie Praline, Akaretler

Instagram sayesinde keşfettiğim La Vie Praline’e, Akaretler-Beşiktaş taraflarında olduğum bir gün uğradım. Bulunduğu sokaktaki binaların çoğu eski yüzlü olunca, La Vie Praline gibi tam da minik Fransız kafelerini anımsatan bir çikolata dükkanı görünce şaşırmadan edemiyorsunuz. Hatta bir fotoğrafını çekmeden içine gireceğinizi de pek sanmam, o kadar tatlı!

la-vie-praline-1
La Vie Praline, Akaretler

Kapıdan içeri girer girmez bu minik dükkandaki çikolata kokusunu buram buram almaya başlıyorsunuz. Zaten tam karşınızda rengarenk çikolatalarla doldurulmuş vitrini görünce de hepsinin tadına bakmak istiyorsunuz. İçeride sadece birkaç masa var ama, birçok insan zaten leziz çikolataları tatmak için geldiğinden yetiyor. İster birinci sınıf Belçika çikolatasından yapılma çikolataları, ister yine kendileri yaptıkları tatlıları tercih edebiliyorsunuz.

la-vie-praline-2
La Vie Praline, Akaretler

Menüdeki seçenekleri abartmayıp az olsun ama hepsi birbirinden nefis olsun diyerek en güzellerini koymuşlar. İlk sırada çilek, muz, Fransız bisküvisi, fındık, badem praline ve eritilmiş belçika çikolatasıyla hazırlanan bomba ‘’Lady Praline’’ var. Her kaşığında çikolata doyuyorsunuz resmen, bu yüzden bir kişinin bitirmesi bile zor. Onun dışında özel hazırlanmış suflenin yanına, belçika çikolatası ve çilek konarak hazırlanmış ‘’Lluvia’’ da tercih edilebilir. Ya da ben tatlıya bağlı kalmayayım, ama bütün çikolatalardan deneyeyim derseniz Spesiyal Çikolata Tabağı’nı da sipariş edebilirsiniz. Tatlıların fiyatları 12-17 TL arasında değişiyor. İçeceklerde de özel hazırladıkları sıcak çikolatadan envai çeşit kahveye (çilekli Türk kahvesi dahil!) kadar bir sürü seçenek var.

la-vie-praline-3
La Vie Praline, Akaretler

Beşiktaş’a böyle minik, şeker bir yerin açılmasına çok mutlu oldum. Akaretler’de açılan yeni cici mekanları çok seviyorum, bu furyanın Beşiktaş’a doğru da devam etmesi ve çevrenin yavaş yavaş yenilenmesi çok güzel. Çikolata tutkunuysanız mutlaka La Vie Praline’e uğrayın, hiç pişman olmayacaksınız!

La Vie Praline Adres: Türkali Mahallesi, Hattat Tahsin Sk. No:48, 34357 Beşiktaş/İstanbul