5. yıl programını 6 Ekim – 16 Ekim tarihlerinde gerçekleştirecek olan 212 Photography Istanbul, festival takipçilerini fotoğraf odağında kurgulanan farklı disiplinlerin de dahil olduğu içerikler ve İstanbul’u kapsayan programıyla ağırlamaya hazırlanıyor. Festivalin dikkat çekici temalarından “kaykay” üzerine çektiği fotoğraflarla bilinen fotoğrafçı Lanna Apisukh ile 212 Photograpy Istanbul ve fotoğraf hikayesiyle ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fotoğraf: Lanna Apisukh

Fotoğraf çekmeye nasıl başladınız? İlk kameranız neydi?

Küçükken bile fotoğrafa her zaman hayran kaldım. Babam aile fotoğrafçımızdı ve erkek kardeşim okulumuzun gazetesi için çekim yapardı. Bir noktada lisedeyken 35 mm’lik bir bas-çek makine aldım ve arkadaşlarımın ve günlük hayatımızın fotoğraflarını çekmeye başladım. Üniversiteye geldiğimde fotoğraf tarihi okudum ve karanlık oda dersi aldım ve işte o zaman görsel yaratmaya çokça ilgi duymaya başladım.

Fotoğrafla ilgilenenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Küçük bir fikirle başlayın ve bunun üzerine çalışmanızı inşa edin. Ayrıca, muhteşem görseller oluşturmak için çok pahalı bir kamera donanımına sahip olmanız gerekmiyor. Pek çok genç fotoğrafçı buna kendini kaptırıyor, ancak bu günlerde sadece bir telefonla bile gerçekten güzel fotoğraflar çekebilirsiniz!

Fotoğraf: Lanna Apisukh

Hayalini kurduğunuz bir fotoğrafı bizimle paylaşır mısınız?

Time Square’in ortasında hareketli bir anda, The Office’ten Pam (Jenna Fischer) ve Angela’nın (Angela Kinsey) portresini çekmek büyük bir heyecandı!

Örnek aldığınız fotoğrafçılar var mı?

Mary Ellen Mark’ın Seattle sokak gençliğiyle yaptığı çalışmaları ve Martin Parr’ın İngiliz işçi sınıfından insanlara mizahi ve renkli yaklaşımını her zaman sevmişimdir. Philip Lorca DiCorcia’nın sinematik görselleri de beni her zaman büyülemiştir. Ayrıca NYCSPC’den (New York Street Photography Collective) çıkan ve hayran olduğum birçok yetenekli genç fotoğrafçı var, aynı zamanda filmimi banyo ettirdiğim yer de burası. Harika bir topluluk.

Size göre bir fotoğrafı güzel yapan nedir?

Uzun süre boyunca bakmamı sağlayan veya tekrar tekrar bakmamı sağlayan her şey. Duygu uyandıran veya derinden etkileyen bir görsel…

Fotoğraf: Lanna Apisukh

Dahil olduğunuz en farklı fotoğraf projesini bizimle paylaşır mısınız?

Kaykay yapan gençliğin aksine, birkaç yıldır Florida’da yaşayan ve son derece aktif, emekli yaşlılar olan ailem hakkında bir fotoğraf projesi üzerinde çalışıyorum. Bu proje için gerçekten heyecanlıyım ve yakında daha fazlasını paylaşmayı umuyorum.

Kariyeriniz için en büyük hayaliniz nedir?

Şimdiden bir rüyayı yaşadığımı hissediyorum! Bir fotoğrafçı/foto muhabiri ve sanatçı olarak işimden gerçekten zevk alıyorum. Eğer bu işte kariyerimi sürdürebilirsem, bu gerçekten bir rüya olur. Bunu yapabildiğim kadar yapmak istiyorum. Çalışmalarımı sergilemeye devam etmeyi ve sonunda kitap yapmayı çok isterim.

Fotoğraf: Lanna Apisukh

Size ilham veren şeyler nelerdir?

New York City, kaykay, eski filmler, kitaplar, sokaktaki insanlar…

212 Photography Istanbul ve bunun bir parçası olmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce hiç İstanbul’da bulundunuz mu?

Yurtdışında ve Türkiye’de ilk kez çalışmalarımı sergileyeceğim için bu festivalin bir parçası olmaktan büyük onur ve heyecan duyuyorum. İstanbul’a hiç gitmedim ama hep gitmek istemişimdir – özellikle kedileri severim ve orada onlardan çok olduğunu duydum! 🙂

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Oyuncu, etkileyici, tasarlanmış, eğlenceli, renkli, cesur.

Kapak Fotoğrafı: Lanna Apisukh

İlginizi çekebilir: Selen Şanlıtürk’ten Cindy Sherman