Gözlerinizi kapatın! Kaş için meditasyona başlıyoruz. Kendinizi açık mavi bir koyda hayal edin, suyun berraklığı ruhunuza eşlik etsin. Sudan çıktığınızda da vücudunuza güneşin dokunmasına izin verin ve parmak uçlarınıza kadar arındığınızı hissedin. Arka fonda hafif bir müzik çalıyor, denizin kokusu da burnunuzda. Arnavut kaldırımlı sokaklarda adım adım ilerleyin ve kahverengi tarihin içinde yürümeye devam edin. Begonvillere dokunurken, yeşilin size yol göstermesine izin verin. Karnınız açıktı, yelpazesi geniş birçok mutfakla karşılanıyorsunuz. Artık güzel bir şeyler yiyip içebilirsiniz, denizin kokusu, kahvenin tadı, renklerin dansı eşliğinde… Evet hazırsanız, bugün sizi Kaş’ın lezzet duraklarına götürüyorum.

img-9265
Kaş | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Kaş’ın Lezzet Durakları

L’Apéro Kaş Konum

Kaş merkezde Çınaraltı’ndan sağa doğru dönün ve yokuş yukarı çıkın, yol üstünde Kral Mezarı’nı göreceksiniz, dümdüz ilerlediğinizde ise karşınızda girişi Begonvillerle süslü olan L’Apero Kaş’ı görebilirsiniz. Fransız Şef Paul’un işlettiği bu mekan, bahçe, teras ve bar olmak üzere 3 ayrı alandan oluşuyor.

L’Apéro Kaş, Escargot | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

L’Apéro Kaş’ın birbirinden lezzetli menüsünde; yemekler, tatlılar, kahveler ve alkollü içecekler yer alıyor. Ordövr olarak tercihim bir Fransız lezzeti olan Escargot oldu ve sizlerin de tatmanızı öneririm. Pesto soslu eğlenceli bir başlangıç diyebilirim. Yemeğin yanında fotoğrafta gördüğünüz çatal ve deniz kabuğu kırıcısı kullanılıyor, eğer kabukları çıkartamazsanız yardım alabilirsiniz.

L’Apéro Kaş’ta aryıca biber soslu biftek ve ballı hardal soslu tavuğu denedim ve ikisi de çok lezzetliydi. Tatlıda tercihlerim ise; dondurmalı profiterol ve lavantalı Creme Brulee oldu.

img-0061
L’Apéro Kaş, Dondurmalı Profiterol | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Pell’s Konum

Önünde renkli sandalyeleri olan, sarı girişli bir mekan Pell’s ile devam ediyoruz. “Gece Gündüz Lezzet” mottosuyla Pells, çok geniş bir menüye sahip. Menüde yer alan yemek ve içeceklerin içerisinde kullanılan malzemeler ya kendileri tarafından üretiliyor ya da yerel üreticilerden temin ediliyor.

img-9719
Pell’s | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Pells’te yemek olarak “Ev Tarhanası Kaplı Tavuk”u tercih ettim. Tarhana ile tavuğun bu muhteşem birlikteliği daha önce aklınıza gelmiş miydi? Cevabınız hayır ise ve yolunuz Kaş’a düşerse bu enfes tabağı bir deneyin derim. İçecek olarak da kendilerinin yaptıkları taze meyvelerden oluşan Allı Morlu’nun tadına mutlaka bakın.

img-9791
Pell’s, Ev Tarhanası Kaplı Tavuk | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Oburus Momus Konum

Oburus Momus, Kaş’ta vegan-vejetaryen mutfağın en güzel örneklerini sergileyen, özgün bir lezzetler mekanı. Deniz manzaralı ve yeşillikler içerisinde huzurlu bir mekan da diyebiliriz. Oburus Momus’a adımınızı atar atmaz ortama doğallığın hakim olduğunu anlayabiliyorsunuz.

img-9366
Oburus Momus | Tuba Nil Dengiz

Oburus Momus’ün menüsünden; üzerinde bir top dondurma ve çilekle sunulan yer fıstıklı, tuzlu ve karamelli çikolatalı tartı denedim, çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

img-9433
Yer fıstıklı, tuzlu ve karamelli çikolatalı tart | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Loop Kaş Konum

Loop Kaş, geniş bir alana kurulu olan çok ama çok tatlı bir eğlence mekanı. Hatta böyle bir yer İstanbul’da da olsa fena olmazdı… Güneş batışına yakın giderseniz enfes bir manzara ve eğlenceli müzikler eşliğinde sevdiklerinizle harika bir akşam geçirebilirsiniz.

img-9759
Loop Kaş| Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Loop Kaş’ın olduğu alanda kahvaltıcı ve kahve dükkanı da var, aklınızda bulunsun. Sankofa Coffee Shop‘ta sabah kitabınızı alıp, kahvenizle oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Gagarin Konum

Geldik son durağımıza, Aylin Aslım’ın mekanı olan Gagarin’de çok güzel kokteyller içebilir, arkadaşlarınızla eğlenceli zamanlar geçirebilir ve hatta farklı insanlarla da tanışabilirsiniz. Gagarin’in içerisinde de birçok farklı mekan bulunuyor. Kaş Gurme Falafel de onlardan biri… Önünde daima sıra olan bu falafelciyi sizler de denemelisiniz.

img-9686
Gagarin | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Kaş küçük ancak misafiri çok olan bir lokasyon. Bu nedenle her gittiğiniz yer için öncesinde rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Kaş’ı seven ve Kaş planı yapan herkese sevgiler…

Kapak Fotoğrafı: Tuba Nil Dengiz

İlginizi çekebilir: Boylebianektod’dan Cennet Simülasyonu Kaş