Kaz Dağları’nın eteklerindesiniz. Rum mirası sokaklarda dolanıyor, her an maviyle yeşilin buluştuğu bir başka manzaraya şahit oluyor, derken Girit mutfağının ferah lezzetleriyle donanıyorsunuz. Şarap eşliğinde edilen sohbetlerin ardı arkası kesilmiyor, hissettiğiniz en baskın duyguysa huzur. Bizi her seferinde kendine hayran bırakan ve birbirinden özel, yeni keşiflerle buluşturan Cunda’dan söz ediyoruz. Bu kez yönümüz Cunda’nın harika mekanı L’Arancia’ya çevrili.

L’Arancia Cunda

Cunda’nın en güzel mevsimlerinden biri Eylül ayıdır şüphesiz. Yorucu kalabalıkların yerini herkesin birbirini tanıdığı bir mahalle havası alır, sokaklar tenhalaşır; gürültülerse yerini kuş cıvıltılarına bırakır. Boğucu sıcaklar silinmiş, ılık ve hafif esintili sonbahar akşamları girmiştir sahneye. Siz de bu güzelliğin farkında olup Eylül’ün gelişiyle birlikte rotasına Cunda’yı ekleyenlerdenseniz, L’Arancia mutlaka listenizde olmalı. Neden mi?

Her şeyden önce L’Arancia, dünyanın birçok yerini gezen, Cunda’ya tutkun ve İtalyan mutfağına hayran olan Merve ve Özden Avcı çiftinin hayallerini 2019 Mayıs ayında hayata geçirmesi ile kapılarını açmış. Mutfak felsefesi, bölge üreticilerinden temin etiği taze yerel ürünlerle, katkısız ve malzemenin en doğal hali ile pişirmeyi temel alan L’Arancia, Ayvalık’ın ve Sicilya’nın kesiştiği noktaları yansıtan dekorasyonundan doğal lezzetlerine, çok özel bir mekan olduğunu her detayıyla hissettiriyor.

L’arancia Cunda

Biraz da lezzetlerden söz edelim derseniz, L’Arancia’da Ayvalık’ın yerel malzemeleri, özel İtalyan pişirme teknikleriyle buluşuyor; elbette ortaya eşsiz bir lezzet şöleni çıkıyor. Aynı zamanda L’Arancia’nın tüm malzeme tedariği yerel üreticilerden sağlanıyor. Karides, ahtapot, papalina gibi deniz ürünleri, kabak çiçeği, peynirler, zeytin, zeytinyağı, otlar ve etlerini Cunda, Edremit ve Burhaniye’den temin ediyor. Mekanın lezzetlerine Boğalı, Collection Karaoğlan, Paşaeli House Wine, Fonte Frontini Vermentino gibi yerli ve yabancı üreticilerin ürünlerinden oluşan, Metro Türkiye’nin Wise Wine Selection seçkisinin de yer aldığı geniş bir şarap kavı da eşlik ediyor. 

L’arancia Cunda

L’Arancia’da mutlaka denemeniz gerektiğini düşündüğümüz lezzetlerden söz ederek bitirelim: Kapari ve limon konfi ile lezzetlenen Ahtapot Carpaccio, Ezine peynirli Köz Patlıcan Mücveri, ada otlu iç pilavlı, midyeli Kabak Çiçeği Dolması, ada midyeleri ile hazırlanan Deniz Mahsullü Risotto ve Düzensiz Makarna. Şimdiden afiyet olsun!

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Cunda Fora Glamping