İngiltere’nin Kensington bölgesinin kalbinde yer alan Leighton House Museum Batı ve Doğu’nun harmanladığı oryantalist mimari özelliklerle tasarlanmış Viktorya dönemi ressamı Lord Frederich Leighton’un eski evi ve stüdyosu.

Leighton House Müzesi
Leighton House Müzesi | Fotoğraf: purcelluk.com

İki kuşak boyu varlıklı bir ailenin içine doğan Leighton 19. yüzyılda sanatçı olmaya karar vererek tarihi ve klasik eserler vermeye başlar. Genç yaşta başarı merdivenlerini hızla tırmanan Leighton “Cimabue’s Celebrated Madonnaadlı tablosu ile Kraliçe Viktorya’nın ilgisini çeker ve böylelikle Kraliyet Sanat Akademisi Başkanlığı görevine getirilerek kariyerinde zirveyi görür. Çocukluk ve gençlik yıllarının çoğunu Avrupa’da geçiren sanatçı 27 yaşına geldiğinde Orta Doğu macerasına Cezayir’i seyahat etmekle başlar. Orta Doğu yolculuğunun başlamasıyla Leighton bu egzotik dünyadan epey etkilenir. Oryantalist sanatın tesiri altında eser vermekle kalmayıp, İngiltere’ye gezdiği şehirlerden İslami dokular da kazandırır. Ölmeden önce lordluk unvanı almaya hak kazanmış tek sanatçı olan Sir Frederich Leighton’un evi daha sonra sanat müzesine dönüştürülür.

1865 ile 1896 yılları arasında İslam mimarisine aşinalığı ile tanınan George Aitchison tarafından inşa edilen evin dizaynı Leighton’a aittir. Holland Park Road 12 numarada konumlanan bu müzenin dış yapısı kırmızı tuğla ile örülmüş ve kubbelerle taçlandırılmış. Çok renkli desenli karolar ve mozaikler duvarları ve fayansları renklendirmiş. Narcissus heykelinin ortada bulunduğu holün etrafı mermer sütunlarla çevrili. Bu hole bakan cephenin duvarında ise Rahman Suresi’nin yazılı olduğu çiniler bulunuyor. Duvarlarda hem bazı meslektaşlarının eserleri hem de Leighton’un kendi heykelleri ve resimleri sergileniyor. Orta Doğu’ya özgü altın bir kubbe, egzotik bir iç mekan çeşmesi, Şam’dan getirtildiği düşünülen İslami çiniler, oyma ahşap pencereler ve mermer kolonlar ile senfonik bir renk ve desen ahengi oluşturularak ‘Arap Holü’ müzenin en büyüleyici kısmı haline gelmiş.

Arap Holü
Arap Holü | Fotoğraf: purcelluk.com

Leighton için çok amaçlı olan Arap Holü hem misafirhane olarak hem de özellikle Rodos, Kahire ve Şam’dan topladığı koleksiyonlarını sergilediği bir salon olarak kullanılmış. Egzotizmin estetizmle buluştuğu bu müze, modern zamanların en görkemli oryantalist mekanı ve ‘özel sanat sarayı’ olarak anılıyor.

Leighton House Müzesi
Leighton House Müzesi | Fotoğraf:  theenglishhome.co.uk

2021’de tekrardan açılmak üzere 2008 yılında restorasyona girmiş olan müze, geleneksel Orta Doğu mimarisiyle çağdaş tasarımı buluşturmaya hazırlanıyor. Bu restorasyon çalışmaları için toplamda 7,8 milyon sterlin harcanmış. Restorasyon dahilindeki sarmal merdivenlerin duvarlarını ‘Oneness’ adlı duvar resmi çalışmasıyla süsleyecek olan İranlı sanatçı Shahrzad Ghaffari, bu çalışmasını “Doğu ile Batı’nın ve eski ile yeninin bir buluşması” olarak nitelendiriyor.

Leighton House Müzesi
Leighton House Müzesi | Fotoğraf: parcelluk.com

19.yüzyılın Viktoryan İngiltere’sinde stüdyo-ev olarak inşa edilen ve İslami mimarinin Batı’da hayat bulmasıyla sanat severleri kendine çeken müzenin restorasyon çalışmaları 2021’nin baharında tamamlanacak ve ziyaretçilere kapılarını açacak.  

Kapak Fotoğrafı: purcelluk.com

İlginizi çekebilir: Candan Sayitoğlu’dan Londra Müzeleri