Kökleri Vikinglere dayanan, tarihi dokusu, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle göz kamaştıran, İrlanda’nın üçüncü büyük kenti Limerick, İrlanda’nın en önemli sanat etkinliklerinden EVA International Bienali’ne de ev sahipliği yapıyor. Önümüzdeki yıl kente geri dönecek bienali ziyaret etmek için planlarınızı şimdiden yapmaya başlamak isterseniz, The Irish Spirit’i doyasıya yaşamak üzere, bazıları düzenli olarak bienal mekanları arasında da yer alan bu yerleri zevkle keşfedeceksiniz!

EVA International Bienali

Sanja Ivekovic, Lady Rosa of Luxembourg, 2018 | Fotoğraf: Deirdre Power, EVA International 2018

İrlanda’nın Bienali” sloganıyla özdeşleşen EVA International Bienali, 1977’den beri, İrlanda’nın en uzun soluklu sanat etkinliklerinden biri olarak varlığını sürdürüyor. Çağdaş sanat takipçilerinin İrlanda ve dünyanın önde gelen sanatçılarından eserler bulmak için ilgisini çeken bienalin vizyonu, “Limerick’i yaratıcılık ve kültürün bir merkezi haline getirmek için dünya standartlarındaki çağdaş sanat deneyimleriyle buluşturmak.” Normal şartlarda 2020 ve ardından 2022’de düzenlenmesi gereken bienal, pandemi koşullarından dolayı 2020 edisyonunu üç faz halinde, 2020 ve 2021 yılları boyunca şehrin farklı mekanlarına yaymıştı. 40. EVA International Bienali, 31 Ağustos – 29 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. İrlanda biletinizi şimdiden alın!

Limerick ve Gezilecek Yerler

Shannon Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü kıyılardaki Limerick, 95 binlik nüfusuyla İrlanda’nın üçüncü büyük kenti. Tarihi ve kökleri tıpkı Dublin gibi Vikinglere dayanan Limerick, Amerika kıtasına buradan göçenlerin fazlalığı nedeniyle ABD’deki 10’dan fazla şehir ve kasabaya adını vermiş. Limerick‘te gezilecek yerler de, tarih öncesi çağlardan modern çağlara farklı dönemlerden izler taşıyor.

King John Kalesi

Limerick - King John's Castle
King John Kalesi | Fotoğraf: Michael Starkie, Unsplash

İrlanda’daki en heybetli ve en iyi korunmuş Orta Çağ kalelerinden biri olan King John’s Castle, 1000 yıldan fazladır Limerick‘teki King’s Island‘da yükseliyor. Bir ana blok, üç yuvarlak köşe kulesi, bir burç ve iki katlı bir kapı yapısından oluşan beşgen kalenin bazı bölümleri bugün İrlanda ve Limerick tarihini anlatan sergilere ayrılmış durumda. Kaleyi ziyaretiniz sıradında Viking evleri kazıları ve Orta Çağ savunma mekanizmaları ve kuşatma tünelleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

St. Mary Katedrali

Limerick - St. Mary's Cathedral
St. Mary’s Cathedral | Fotoğraf: The Drivers Guide

Yaklaşık 850 yıl önce Shannon Nehri kıyılarına inşa edilmiş görkemli katedral St. Mary’s Cathedral, yüzyıllar boyunca işgallere, kuşatmalara, ve savaşlara rağmen ayakta kalmış. Viking dönemindeki önemli buluşma noktalarından birinin ve eski Viking sarayının üzerine inşa edilmiş katedral, 13. yüzyılda inşa edilmiş 37 metre yüksekliğinde kulesi ve sekiz çanıyla bugün halen kullanılan bir ibadet merkezi.

Limerick City Gallery of Art

Limerick - Limerick City Gallery of Art
Limerick City Gallery of Art | Fotoğraf: Itinari.com

Limerick Şehri Sanat Galerisi, 1906’dan kalma Romanesk bir binanın salonlarına, 18. yüzyıldan 21. yüzyıla geniş bir zaman dilimini kapsayan ve İrlanda sanatının seçkin örneklerine ve Grace Henry, Jack Butler Yeats, Paul Henry ve Seán Keating gibi ünlü İrlandalı ressamların eserlerine yer veren bir koleksiyonu dolduruyor. Müzede ayrıca Ulusal Çağdaş Çizim Koleksiyonu ve Michael O’Connor Uluslararası Poster Koleksiyonu’nu da bulacaksınız. Dönemsel sergiler, atölye çalışmaları ve etkinlikler için müzenin takvimini kontrol edebileceğiniz gibi, Limerick’e EVA International Bienali için uğruyorsanız, muhtemelen bu müzeyi bienal kapsamında da ziyaret edeceksiniz.

The Hunt Museum

Limerick - The Hunt Museum
The Hunt Museum | Fotoğraf: The Irish Place

İrlanda’nın zengin ailelerinden Hunt Ailesi’nin önemli sanat eserleri ve eski eserlerden oluşan 2000 parçalık geniş koleksiyonunu bağışlamasının ardından 1974’te kurulan müze, Limerick’in en önemli kültürel duraklarından biri. John ve Gertrude Hunt’ın koleksiyonunun üzerine eklenen pek çok eserle birlikte etkileyiciliği daha da artan müzeye ev sahipliği yapan tarihi bina ise şehrin eski mimari eserlerinden Gümrük Binası. Müzede Renoir ve Picasso gibi ünlü ressamların eserlerinin yanı sıra mücevher, madeni para, alet ve silahlar gibi orta çağ ve Kelt döneminden kalma eserler de bulacaksınız.

People’s Park

Limerick - People's Park
People’s Park | Fotoğraf: Wikiwand

Limerick City Gallery of Art‘ın hemen yanındaki People’s Park, Limerick’teki en büyük ve en popüler yeşil alan. 1877’den beri bir park olan bu park, piknik yapmak, nadiren yüzünü gösteren güneşin altında güneşlenmek ve temiz havada gezinti yapmak için mükemmel bir yer. Parkın doğal güzellikleri bir yana, yürüyüşünüz sırasında çardaklar, anıtlar ve çeşmeler görebilirsiniz.

The Milk Market

Limerick - Milk Market
The Milk Market | Fotoğraf: Limerick.ie

Şehrin bugünlerdeki en hareketli noktalarından biri olan Milk Market; kısa bir süre önce restore edilmiş bir pazar yeri. Burada lezzetli yiyeceklerden antikalara, sanat eserlerinden müzik aletlerine her şeyi bulabilir, bir yandan da pop-up restoranlar ve kültür ve sanat etkinlikleriyle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Lough Gur

Limerick - Lough Gur
Lough Gur | Fotoğraf: Discover Ireland

Tarih öncesi dönemden kalma sit alanı Lough Gur, Limerick’in biraz dışında, Holy Cross’taki Glenstal’den yaklaşık 26 km uzaklıkta bir yer. İrlanda ulusal mirasının en önemli noktalarından olan Lough Gur, 6 bin yıllık geçmişiyle arkeolojik ve tarihi bir hazine. 19. yüzyılda başlayan kazılar sonucu burada Neolitik döneme kadar uzanan bir yerleşim alanı bulunmuş. Geçitler, kaleler, mezarlar, höyükler, anıtlar ve ibadet alanlarının yanı sıra Bourchier Kalesi ve Kara Kale gibi Orta Çağ dönemine ait eserler de görebilirsiniz. Şehirden uzaklaşıp, tarihe doğru bir yolculuğa çıkmak mümkün.