Pompeii, İtalya’nın Napoli şehri yakınlarında bulunan ve kısmen hala gömülü olan Antik Roma kenti… Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu küller altında kalan ve yüzyıllarca unutulan kent, patlamanın gerçekleşmesinden 1500 yıl sonra tekrar bulunmuş. 1970’li yıllardaysa progressive ve pyschedelic rock tarzında müzikler yapan efsane grup Pink Floyd, ölü olan bu şehirde hafızalardan asla silinmeyecek bir konser gerçekleştirmiş.

Pink Floyd, Live At Pompeii
Pink Floyd, Live At Pompeii | Fotoğraf: pompeiisites.org/

Bu konser, Pompeii’nin tarihi bir amfi tiyatrosunda gerçekleşmiş ve konserde biletli hiçbir seyirci bulunmamış. Konseri biletsiz olarak kaçak seyreden birkaç kişi olmuş ama bu şekilde izleyenlerin sayısı oldukça az. Yönetmen Adrian Maben, bu orijinal fikrin doğuşunu şöyle anlatmış: 

Live At Pompeii
Live At Pompeii | Fotoğraf: losandes.com.ar

Pasaportumu eşimle tatil için gittiğim Pompeii de amfi tiyatroda kaybettim. Tekrar amfi tiyatroya döndüm ve pasaportumu aramaya başladım. Birden sessizliği ve mükemmel ışık parıltısını gördüm ve o günlerde Pink Floyd mensjeri Steve O’Rourke ile konuşmam geldi aklıma; ‘Pink Floyd konser videosu yapalım ama orijinal bir fikirle gel bana Adrian..’ İşte mükemmel bir seçim!

Adrian Maben
Live At Pompeii
Live At Pompeii | Fotoğraf: tumblr.com

Konser Pink Floyd için zorluklarla geçmiş ancak Pink Floyd bunu fırsata çevirmiş. Konser için gidilen 6 günün 3’ünde elektrik kesintisi olmuş ve grup Pompeii’nin tarih kokan yerlerini gezme şansı bulmuş. Konser kayıtlarının çoğunun orijinal kayıtları kaybolduğundan gezilerdeki, yemeklerdeki ve stüdyo çekimlerindeki görüntüler de belgesele eklenmiş. Ayrıca belgeselde konsere dair görüntülerin çoğunda Nick Mason’ın daha olmasının sebebi, orijinal olarak kalan kayıtların çoğunun Nick Mason’ınkiler olmasıdan kaynaklanmış. Pompeii’de çalınan şarkılardansa sadece 3’ü belgesele eklenmiş. Şarkıların bazıları Paris’te bir stüdyoda, bazılarıysa Dark Side Of The Moon albümü kayıtları sırasında stüdyoda çekilmiş.

youtube play youtube play

Konserde çoğu insana göre garip gelen ancak Pink Floyd’un deneyselliği söz konusu olunca pek de şaşırılmayan bir şarkı da söylenmiş: Meddle albümündeki Seamus. Şarkının orijinalinde David Gilmour elektro gitar, Roger Waters’sa bass gitar çalıyormuş ancak şarkının bu versiyonunda David Gilmour mızıka, Roger Waters ise Gilmour’un bass gitarını çalmış. Yönetmen Adrian Maben belgesele şarkının ismini Mademoiselle Nobs olarak eklemiş. Bunun sebebiyse şarkının orijinalinde söz olmasına rağmen Pompeii versiyonunda vokalde sadece köpek olmasıymış. Sirk direktörü Joseph Bouglione’nin kızı Madonna Bouglione’ye ait köpek Nobs, Pink Floyd’a şarkıda eşlik etmiş.

Orjinalinden Daha Güzel Söylenen Şarkılar

youtube play youtube play

Live At Pompeii Konserinde söylenen şarkılar şunlar:

  • Careful with That Axe, Eugene
  • A Saucerful of Secrets
  • One of These Days
  • Set the Controls for the Heart of the Sun
  • Mademoiselle Nobs
  • Echoes

Pink Floyd’un konserde söylediği şarkılardaki yorumu pek çok dinleyici tarafından beğenilmiş ve çoğu dinleyiciye göre söylenen şarkıların tamamının orijinal stüdyo kayıtlarından daha güzel olduğu söylenmiş. Şarkılar bu görüntülerle daha çok anlam kazanmış ve kulağa daha hoş gelmeye başlamış. Şüphesiz, en çok sevilen şarkıysa ”Echoes” olmuş.

IMDb puanı: 8.7 / 10

Kapak fotoğrafı: bbc.co.uk

İlginizi çekebilir: Melih Ölcün’den Slayer Kimdir?