Yazının ilk bölümünü buradan okuyabilirsiniz. Bir vejetaryen olarak baştan söyleyeyim ki, Lizbon bir deniz mahsülleri cenneti. Bu yüzden, deniz mahsülleri ile aranız iyi değilse bu şehirde biraz zorlanabilirsiniz, çünkü adamların en iyi olduğu konu bu. Diğer yemekleri de ikinci, üçüncü seçenekler olarak bulabilirsiniz pek tabii. Mesela bir menüde yalnızca 1 makarna çeşidi olması sizi şaşırtmamalı, çünkü orası Lizbon! İşte ayrıntılarıyla Lizbon rehberi!

Ben pesketeryan beslendiğim için çok zorluk çekmedim, ama yine de kişisel tercihlerimden dolayı öyle ıstakoz-yengeç yeme taraftarı değilim. Yine de yiyenlerdenseniz, Lizbon bunun cenneti baştan söylemesi.

Lizbon’a Gitmişken Gidilse İyi Olacak Mekanlar Top 8

1. Cervejaria Ramiro Konum

Lizbon’a gelmeden önce işi pirinden öğreneceğiz bir yer burası. Hafif şehrin yukarı kısımlarında, Çin mahallesi denilebilecek bir bölgede yer alıyor. “Nereye geldik yahu?” dedirtecek olan bu yeri Arda çok beğendi, ben çoğunlukla gözümü kapatarak, kafamı sağa sola çevirerek yemek yesem de alanında iyi bir yer belli. Burası aslında meşhur bir ıstakozcu. Bizim böcekçi olarak da bahsettiğimiz bir mekan. Lizbon’a kadar gelen herkesin mutlaka denemesi gereken, akşam saatlerinde gidecekseniz randevu almanız gereken, gün içinde kısmen rahat bir restoran. Fiyatlar ortalamanın pek tabii ki üstünde. Karideslerinin harika olduğunu söylememe gerek bile yok. Pazartesi günleri kapalı. (2 Ağustos ve 1 Eylül arası da kapalılarmış.)

Adres: Av. Almirante Reis, nº1 – H 1150-00, Lisboa | http://www.cervejariaramiro.pt

2. A Viela do Fado Konum

Burası daha önceki gezi yazısında da anlattığım Fado dinlenen güzide mekan. Yalnızca akşam 8 civarı çalışmaya başlıyor. Aslında kapısında Pedro’yu ne zaman görürseniz o zaman açılmış demektir. Fado dinleyin veya dinlemeyin, burada yemek yemek için kesinlikle bir akşamınızı ayırmanızı ve samimi Portekiz sohbetlerine şahit olmanızı tavsiye ederim. Biz her yemek arasında kapıda başka milletten birisi ile sohbet halindeydik. Ayrıca, aranızı iyi tutarsanız Pedro sizin için özel peynir ve şarap da getirtebiliyor. Bizden söylemesi.

Adres: Rua dos Remédios, 111, Alfama, Lisboa

3. Pasteis de Belém Konum

Hemen araya çok merak edilen ve oldukça meşhur Lizbon tatlıcısını sıkıştırmam gerekli. Gitmeden önce Nata aşağı, Nata yukarı okudum ama ne olduğuna bakmadığım için hayalimde hiçbir şey canlandıramamıştım. O yüzden ben size fotoğraflarını koyuyorum ki, “Nata nasıl bir cisim acaba?” gibi ütopik düşünceleriniz olmasın. Belém bölgesinde bulunan bu Pasteis de Belém yani Belém Pastanesi en meşhuru. Kapısında daimi bir kuyruk. Beklemeden içeri geçenlere ise kahveli servis mevcut. Ama alıp gitmek daha mantıklı sanki. Crème Brûlée ve kek karışımı gibi enteresan bir tatlı. Bir efsaneye göre bu Nata’nın tarifi yalnızca sayılı birkaç kişide mevcutmuş, o nedenle bu kişiler hep ayrı hareket eder ve aynı anda hiç uçağa binmezlermiş. Bence bu kadar çileye gerek yok, ama yine de güzel bir tatlı. Biz baya yedik, yanında kahve de Sangria da harika oluyor 🙂

Adres: Rua de Belém, no: 84-92, I 300 – 085, Lisboa | http://www.pasteisdebelem.pt

4. NATA Lisboa Konum

Bir diğer uzaklara gitmeden yenilebilecek Nata durağı ise, “The World Needs Nata” sloganı ile küçük, tatlı dükkan NATA Lisboa. İşte biz burada Sangria eşliğinde Nataları mideye indirdik. Kepenkleri indirdiler, masaları topladılar biz hala orada oturuyorduk. Oldukça tatlı, dünyanın dört bir köşesine Nata tattırmayı misyon edinmiş samimi bir mekan. Alfama’daki meşhur Kale’nin hemen karşısında. Girmeden önce veya çıkınca deneyebilirsiniz. Paket de yapıyorlar. Başka atıştırmalıklar da mevcut. Fotoğrafım canınızı çektirmek için değil, daha çok orada ne kadar çok vakit geçirdiğimizi ve kapanışa kaldığımızı görün diye.

Adres: Av. 5 de Outubro, 10 -7 andar 1050 – 056, Lisboa | http://natalisboa.com/

5. O Pitéu da Graça Konum

Burası bize bolca muhabbeti olan bir taksici tarafından tavsiye edilen lokal restoranlardan. Gidemedik, ama methini çok duyduk. Ben fotoğrafını çekmekle yetinebildim, bulunduğu bina çok cafcaflı, hani şu kırmızı olan. Lokal yemekleri mideye indirmek için, Graça merkezde bulunan bu lokanta / restoran karışımı mekanı denemeniz güzel olabilir. Denk gelirse.

Adres: Largo da Graça, 95-96, Graça, Lisboa

6. Restaurante Tagide Konum

Michelin yıldızlı bir restoran arayanlara, Chiado Baixa bölgesinde bulunmaz hint kumaşı diyor, gidenlerden geri dönüş bekliyorum. Önemli yemekleriniz için müthiş tercih olacak gibi, manzarası muazzam. Sonuçta ben bir gurme değilim ve görüp duyduklarımı size kafanızı karıştıracak bin bir çeşit içinden seçerek sunabilirim. Yani bence.

Adres: Largo da Academia Nacional de Belas Artes 18 e 20, Chiado, Lisboa | http://www.restaurantetagide.com

7. Taberna Ti’Camila Konum

Biz Alfamalı gibi gezdiğimiz günler boyunca burada yemek yemeyi sevdik. İlk geldiğimiz gün uykusuzluk ve üşengeçlik ile Alfama meydanında oturduğumuz bu güzel küçük kafe, bizi umduğumuzun üstünde tatmin etti. İçi karidesli peynir kızartmalarını mutlaka tatmalısınız. Somon fümeli tostları ise tartışmasız en iyisi. Tatlı garsonları ve hızlı hizmetleri var. Fiyatları oldukça uygun. Zaten Lizbon’da bizce deniz mahsüllü ürünler oldukça uygun fiyatlarda. Baya eski tarihi ve Camila’yı gösteren tabelası ile gözlerimizi doldurdu. (Museu Do Fado) Fado Müzesi’nin ise tam karşısında.

Taberna Ti’Camila

Adres: Largo Chafariz de Dentro, 32 , Alfama, Lisboa

8. Café Nicola Konum

Yine eskilerden bir meydan kafesi. Tam sandalyenizi meydana doğru çevirip etrafı bir akşamüzeri uzun uzun seyre dalmalık. Gittiğinizde yemek yerine, güzel içkiler tadarak keyiflenmenizden yanayım. Bunlardan biri de bir önceki yazıda ağzımda kaçırırcasına bahsettiğim Ginjinha / Ginja olmalı. Vişneli bir likör. Ağır ama bir iki yudumluk. Dediğim gibi konumunu değerlendirin ve yemeklere çok kafa yormayın. Tarihten bir görüntüsünü de koyarak bu yazıma noktayı koyuyorum.

Adres: Praca de Dom Pedro IV, 24, Lisboa