İlk karantinada yapılan ekmekler, börekler, çörekler sonrası iki karantina arası dışarıya masa atıp çalışmaya dönen barlarla hasret giderip kaliteli kokteylleri ne kadar da özlediğimizi fark etmiştik. Şimdi aralıklı olarak karantinadan karantinaya koşuyor; mutfağı dağıtmadan kafamızı dağıtmaya ve ‘göz kararı’ becerilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Locktail, karantina kokteyli manasına geliyor. 

Locktail
Locktail | Fotoğraf: Unsplash/@lelacag

İçki Alışkanlıklarına Pandemi Etkisi

Pandemi, hayatımızın orta yerine gelip hemen hemen bütün alanlarımıza etki etti. Bugüne kadar hiç yatırım yapmayı aklımıza getirmediğimiz bir alan eve kokteyl malzemesi depolamak. Mekanların kapanmasıyla birlikte “Shakera, şuruba para vereceğime mahalle barımda demlenirim.” bahanemiz geçerliliğini yitirmeye başladı. 

Yeni Bir Eve Servis Trendi: Tamamlayıcılar

İyi kokteyl barla iyi olmayanı ayırdığım temel nokta şurup veya tatlandırıcı olarak kullandığı şeylerin fabrika çıkışlı bol boyalı ürünler mi, taze doğal ürünler mi olduğuna göre değişiyor. Evlerde kokteyl yaptığımız günlerde 2 kadeh içeceğimiz bir şey için bir sürü malzeme alıp tamamlayıcılarını kendimiz yapmak istemezsek diye birçok mekan kokteyllerin alkolsüz malzemelerini satmaya başladı. Her ne kadar alkol satışını online yapamasalar da birçok yemek siparişi verdiğimiz uygulamadan artık bunları sipariş edebiliyoruz.

Aromatik çaylarla cini karıştırmayı sevenlere  Next Of Mixology, daha “Her şeyi hazır bir tek alkolünü eklemek kaldı” tarzı kokteyl karışımları için ise Easy Mix ve Food Project İstanbul imdadımıza yetişiyor. İstersek alkol karıştırmadan da geç kahvaltılarımıza eşlik edebilecek Bloody Mary için de Geyik var.

Take Away: Kokteyl Kutuları

Yeni yılın yaklaşmasıyla bazı kurumsal firmalarda çalışan arkadaşlarımız işyerlerinin hediyelerini sosyal medyada paylaşmaya başladı. Ve bu yıl bu hediyeler kısıtlamalar dolayısıyla ‘masaj çeki’, ‘otel konaklaması’ olmadığından çoğunlukla kokteyl kutuları şeklinde. Bir kutu içerisinde tamamlayıcısından alkolüne her şeyin bulunduğu ve tariflerini daha sonra kopyalayabileceğimiz içerikleri sunan yerlerden bazıları ise  Moretenders’ ve Pique99.

Garniş Deyince

Garniş, kokteyle son dokunuşunu verdiğimiz süslerdir. Kutularda genelde garniş de olmasına rağmen sadece tamamlayıcı siparişi verdiğiniz ihtimalinde, garniş olarak karpuz dilim lime kullanabileceğimiz gibi, kıştan esinlenip çubuk tarçın yakıp kadehimize batırabiliriz, reçel tanelerinden faydalanabiliriz. Daha Insta-friendly kokteyller içinse son derece fotojenik olan lavanta favorim. Kuru lavantaları son dokunuşta kullanabileceğimiz gibi lavanta şurubu yapıp kokteyllerimizi renklendirebiliriz.

Materyale boğulmalarımıza ve günlük koşturma içinde bunun farkına varmaktan bile aciz olduğumuz günlere dönmeden önce evdeki günlerimizin birer farkındalığımızı arttırdığımız ve yeni şeyler öğrendiğimiz deneyimlere dönüşmesi dileğiyle.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@heatherbarnes

İlginizi çekebilir: Efil Bengisu Saygı Özdülger’den Kokteyl