Lokanta Armut, “nerede yaparsanız yapın bir işi iyi yaptığınızda mutlaka fark edileceksiniz” felsefemin bir kanıtı.

Sevgili dostlarım Şef Burak Zafer Sırmaçekici ve Tülin Bozüyük‘ün yarattığı Lokanta Armut Etiler’in az ilerisi Armutlu‘da çok iyi bir iş yapıyorlar ve bambaşka bir deneyime davet ediyorlar misafirlerini.

Şef restoranları yeni trendlerimiz. Açıkçası güzel işlerin çıktığı, şefin bizzat misafirleri ile ilgilendiği restoranlar insanlara çok iyi şeyler deneyimleyeceğinin sinyallerini veriyor ta en baştan. İşte burası da ilginin, lezzetin ve memnuniyetin yüksek olduğu, yüksek cirolar yapma kaygısından uzak, mütevazi ancak çok konuşulacak bir şef restoranı.

Lokanta Armut

Mekan sadece 30 kişilik. Tasarım minimalist, menü de öyle. İddiasız ve gösterişten uzak. Gösterişten uzak dediğime bakmayın siz. Lezzet çok ötede. Masaya oturduğunuz anda Burak Zafer Srımaçekici’nin kendi harmanı ile daha da lezzetlendirdiği acılı, fıstıklı ve sarımsaklı üç farklı tereyağı ile ızgaradan yeni çıkmış sıcacık ekşi mayalı ekmek dilimleri karşılıyor sizi. Ben sarımsaklı tereyağına bayılıyorum.

lokanta armutlokanta armutlokanta armut

Lokanta Armut Menüsü

Menüyü elinize aldığınızda ise kafanız hiç karışmıyor. Tek sayfa, sade. Yaklaşık 10 çeşit başlangıç, 3-4 çeşit ana yemek ve birkaç seçenekten oluşan tatlı. Izgara armutlu körpe ıspanak salatası, soğan reçeli ve kuş üzümü ile ördek ciğer pate, beş çeşit domates ile fesleğen ve balzamik eşliğinde stracciatella, tereyağlı renkli havuçlar ile ahtapot, kalamar çeşitlemesi ve portakal ve renkli domatesler ile hazırlanan kavanozda somon dikkat çeken başlangıçlardan.

Lokanta Armut

Ana yemeklerde ise minekop ve limonlu risottokuzu pirzola, eski kaşarlı, frenk soğanlı patates püresi ile ağır ateşte pişmiş dana antrikot bulunuyor. Dana antrikot  deyince aklınıza ısgara edilmiş bir antrikot dilimi gelmesin. Hayal ettiğiniz görüntüden çok uzak bir şekilde liğme liğme edilmiş antrikot parçaları ve soğan, patatesin üzerine ekleniyor.

Lokanta Armut

Tatlılarda ise ev yapımı çıtır baklava ve yoğurt panna cotta mevcut şu sıralar.

Şef Restoranın Farkı

Mekan bir  şef restoranı olduğu için menü her an değişebiliyor. Aylarca aynı menü ile gitmek pek mümkün olmuyor. Sevilen yemekler dururken diğerlerinde oynamalar yapılabiliyor. Dolayısıyla her ay menüde başka şeyler görmeniz çok mümkün. Bu da hep aynı şeyi yemeyeceğiniz anlamına gelir.

Lokanta Armut

Burada yiyeceğiniz şeyler buzluktan çıkarılıp mikrodalgaya atılarak gelmiyor masanıza. Verdiğiniz tüm siparişler sırası o anda tek tek hazırlanıyor. Her birine ayrı birer dokunuş yapılıyor. Her tabak için ayrı bir tava kullanılıyor. Yani özenli. Çünkü Lokanta Armut müşterileri bu lezzet mimarı iki insan için önemli. Mekanın bir diğer güzel tarafı da açık mutfak oluşu. Şefi hazırlık yaparken görebiliyorsunuz. Yemeğinizi hazırlayan adam kapalı kapılar ardında saklanmıyor. her şey açıkta. Orada duruyor. Lavaboya giderken selam verebileceğiniz uzaklıkta. Burada yediğiniz şeyler hiç de sıradan değil. O sebeple masada beklediğiniz her dakikaya değecek.

Son Sözler

Yukarıda belirttiğim gibi Lokanta Armut‘un kapasitesi sadece 30 kişilik. Dolayısı ile yer yok deniyorsa gerçekten yoktur. Israr etmeyin ve asla rezervasyonsuz gitmeyin. O kadar yol tepip kapıdan dönebilirsiniz.

Lokanta Armut pazar günleri kapalı, pazartesiden cumartesiye  18:00-00:00 arası hizmet veriyor.

Etiler’in o karışık ve kalabalık yerlerinden biraz uzakta, daha nefes alınası, sıyrılmış kendi halinde bir yerde Lokanta Armut. Hep aynı yerlere gitmekten sıkıldıysanız bir de burayı deneyin. Şef Burak Zafer Sırmaçekici ve Tülin Bozüyük ile ayak üstü de olsa iki kelime laflamadan gitmeyin.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?