Bir süredir özlediğimiz ve hayatlarımıza yavaş yavaş geri dönmeye başlayan bir şey var: hız. Şehirlerde yaşayan ve aktif bir çalışma hayatı olanlar olarak sabah kahvesini çabucak alıp, ofise, oradan toplantıya, oradan spora ve sevdiklerimizle zaman geçirmek gibi ruhumuzu besleyen aktivitelere koşuşturuyoruz. Tüm bu akış içerisinde aslında zamanın izinde olduğumuz söylenebilir. İşte Longines HydroConquest koleksiyonu da tam olarak bu durumu anlayarak bizlere performansı tarzla birleştiren saatler sunuyor.

Longines HydroConquest

Konu saat olduğunda uzmanlığın ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü bize en sık eşlik eden aksesuar olan saatlerden estetiğin yanı sıra performans, fonksiyonellik gibi pratik beklentilerimiz de var. Yolculuğuna 1832’de İsviçre’de başlayan Longines de bu gereklilikleri bir araya getirme konusundaki başarısını hem dünya şampiyonalarının resmi zaman tutucusu olması ve uluslararası spor federasyonlarıyla iş birlikleri gerçekleştirmesi hem de saatlerinin görsel zarafetiyle kanıtlıyor.

Longines HydroConquest

Longines Tarihinde Bir Zaman Yolculuğu

Aslında Longines’i özel kılan en önemli etkenlerden biri de modern anlamda zaman tutuculuğunun dönüm noktalarına öncülük ettiği anlarla dolu heyecan verici bir tarihe sahip olması. Zaman tutuculuğu demişken gelin ufak bir tarih yolculuğu için saatlerimizi 1912’ye ayarlayarak başlayalım. Kesildiğinde saati başlatan ya da durduran kabloların kullanıldığı ilk elektromanyetik zamanlama sistemleri Basel’de düzenlenen Federal Jimnastik Festivali’nde kullanılıyor.

1919’a geldiğimizde Longines, Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun resmi tedarikçisi ilan ediliyor ve öncü havacılar için hassas ve güvenilir navigasyon cihazları geliştiriyor. 30’lu yıllara ilerlediğimizde Longines’in öncü olduğu, denizcilik ve havacılık adına önemli navigasyon adımları ve zaman tutuculuğun günümüzdeki anlayışa yaklaşmasını sağlayan pek çok teknik gelişme birbirini izliyor.

1945 yılında Longines, ilk otomatik mekanizma olan patentli kalibre 22A’yı geliştiriyor. 50’li yılların başında kısa sürede çok sayıda hassasiyet rekorunu kırmayı başaran ilk quartz saatini geliştirerek buna takılı bir kamera sistemi sayesinde spor yetkililerinin atletlerin hareketlerini takip etmelerine olanak sağlıyor. 1964 yılında aynı sistemi kullanarak dünya kara hız rekorunu kıran Donald Campbell’in saatini tutuyor. 1985’te Uluslararası Jimnastik Federasyonu tarafından düzenlenen tüm etkinliklerin resmi zaman tutucusu olarak da yine Longines karşımıza çıkıyor ve tarihi boyunca hassasiyet konusundaki başarısıyla pek çok ödül alan Longines, 10 yıl boyunca F1 yarışlarının resmi zaman tutuculuğunu üstleniyor.

Peki spor dünyasıyla uzun yıllara dayanan sağlam ve uzun soluklu ilişkiler kurmuş olan Longines HydroConquest koleksiyonuyla bizlere ne vadediyor?

Longines’in HydroConquest Koleksiyonu

Dalış dünyasından ilham alan HydroConquest koleksiyonu, saat alışverişine çıksaydı Aquaman’i dahi tatmin edecek şekilde dalış saatlerinin fonksiyonel özelliklerini öne çıkarıyor. Üstelik bunu yaparken estetik ve fonksiyonellik ihtiyaçlarını göz ardı etmiyor. Mavi, gri, siyah ve yeşil modeller, çelik ve pembe veya çelik ve sarı olarak iki tonlu varyasyonlarıyla günlük kullanım için de stil sahibi bir duruş yakalıyor. HydroConquest serisinin her iki tonlu modeli de, yüksek hassasiyetli zaman gösterimi ve daha uzun kullanım ömrü için anti-manyetik silikon pandüllü özel bir kendinden kurmalı mekanizma ile donatılmış. Bu mekanizma saate ayrıca 5 yıl garanti sağlıyor.

Modada yükselen athleisure trendine zorlanmadan eşlik etmeyi başaran koleksiyon, şehirlerden su altı derinliklerine kadar keşfe meraklı herkes için ideal. 300 metreye kadar su geçirmez oluşu, yüksek hassasiyetli zaman gösterimi ve daha uzun kullanım ömrü için özel olarak tasarlanmış olması koleksiyonu diğerlerinden farklı kılan ayrıcı özelliklerinden sadece birkaçı.

Performansı tarzla birleştiren, tam anlamıyla birer spor saati olan modellerin yer aldığı koleksiyon, Longines’in “Elegance is an Attitude/Zarafet Bir Tavırdır” sloganının titiz sporcu disipliniyle buluşturuyor. Eğer siz de Longines’in bu anlayışını taşıyan Kate Winslet, Arina ve Dina Averina, Marco Odermatt, Simon Baker gibi isimlere katılmak ve yaşam temponuzun ihtiyaçlarına yanıt verecek saatlerle tanışmak isterseniz buraya tıklayarak Longines dünyasına adım atabilirsiniz.