Glamping de neymiş dediğinizi duyar gibiyim. Glamping kelime anlamı olarak “glamorous” (büyüleyici) ve “camping” (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani hem konforunuzdan vazgeçmemiş oluyorsunuz hem doğa ile iç içe bir deneyim yaşamış oluyorsunuz. Benim de ilk kez duyduğum glamping için bizim tercihimiz İstanbul’a yaklaşık 3,5 saat mesafede bulunan İğneada’da bulunan Longosphere oldu. Tesis o kadar iyi düşünülmüş ki, içeride ihtiyacınız olan her şeyi bulabiliyorsunuz; restoran, market, havuz, piknik alanı, etkinlik, eğlence ve yürüyüş alanları…

Longosphere

Longosphere | Fotoğraf: Selin Coşkun Gider

Gelelim Longosphere de kalırken konaklamanın nasıl olduğuna ve yapılabilecek aktivitelere. Tesiste iki türde çadır var. İlk tür, sincap çadır; üçgen çadır şeklinde odalar, hatta tavanda yattığınızda gökyüzünü görebileceğiniz küçük bir şeffaf kısım da yer alıyor. Bu odalarda WC ve banyo bulunmuyor, ortak alandakiler kullanılıyor. Başta özellikle de Covid-19 döneminde bu bizi biraz korkutsa da tesis içerisine dağılmış çok sayıda WC ve banyo bulunduğu için hiç kalabalık olmuyor ve sürekli temizleniyor.

Sincap Çadır
Sincap Çadır | Fotoğraf: Selin Coşkun Gider

İkinci tür isem kaplumbağa çadır; bungalov şeklinde, veranda kısmı daha büyük ve sincap çadıra göre en önemli farkı ise içerisinde kendi WC ve banyosu olması. Özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği kaplumbağa çadırlarda dört kişiye kadar konaklanabiliyor.

Kaplumbağa Çadır
Kaplumbağa Çadır | Fotoğraf: Selin Coşkun Gider

Tesiste kendi çadırınızın önünde yer alan minik alanlarda kendi kahvaltınızı yapabileceğiniz gibi, tesisin restoranı Food&Wood’da da kahvaltı seçeneğiniz de var. Üstelik rezervasyon sırasında kahvaltı dahil olarak seçim yaparsanız çok daha ekonomik oluyor.

İğneada’ya geldiğinizde tesis içinde olduğu kadar dışında yapılacak bir çok aktivite bulunuyor:

🍁Tesis içinde yer alan Macera Parkı
🍁Longoz Ormanları’nda yürüyüş
🍁Mert Gölü’nde kano turu
🍁Bisiklet turları
🍁Piknik alanında mangal
🍁Lezzetli yemekleri ile Food & Wood’da akşam yemeği keyfi
🍁Akşamları Yin Yang meydanında ateş başında oturma (Biz buna bir de marshmellow keyfini ekledik!)

Mert Gölü’nde Kano
Mert Gölü’nde Kano | Fotoğraf: Selin Coşkun Gider

Şehir hayatından biraz da olsak uzaklaşmak, stres atmak, bol bol oksijen almak ve hareket etmek, doğada zaman geçirmek istiyorsanız ama rahatımdan da vazgeçemem diyorsanız glamping tam da size göre. Özellikle çocuklu ailelerin de seveceği, doğa ile iç içe bir deneyim arıyorsanız Longosphere aradığınız o yer olabilir. 🌲

Kapak Fotoğrafı: Selin Coşkun Gider

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Glamping