Dünyaca ünlü diva Loreena McKennitt, yepyeni albümü “The Road Back Home” ardından çıktığı “The Mask and Mirrors 30. Yıl Turnesi” kapsamında Pasion Turca organizasyonuyla kariyerinin en özel şarkılarını 30 Haziran İzmir Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nun ardından 1 Temmuz Ankara Atılım Üniversitesi Atılım Sahne ve 2 Temmuz İstanbul Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu konserleri ile dinleyicileriyle buluşturmaya hazırlanıyor. McKennitt’ın 2 Temmuz akşamı şehrim olan İstanbul’da gerçekleştireceği konseri öncesi düşündürdükleri hakkında yazmak istedim.

1715599567_qr_lmck_live_dk_2649_lrg
Loreena McKennitt | Fotoğraf: Pasion Turca

Çocuklukta hayranlık duyarak dinlediğin birinin konserine gidecek olmanın yarattığı heyecan birçok deneyimi de beraberinde getiren şey. O zamanlardaki güzel anıları hissedebilmek, tekrar yaşayabilmek için nostaljik bir anı yolculuğu yapmanın en iyi yollarından biri çocuk zamanımızdan bir şarkı açmak olabilir. Yazıya eşlik etmesi ve beni sürükleyip diyar diyar gezdirmesi için Tango to Evora şarkısını açıyorum. 34 yıllık ahir ömrümde benden yaşam ömrü olarak daha uzun bir kariyere sahip Loreena McKennitt konseri, geçmişle bağlantı kurabileceğim, sevdiğim müziklerle dolu bir gece yaşayıp başka başka deneyimlere dönüştürebileceğim bir gece sunacak gibi duruyor.

youtube play youtube play

Birbirimizden uzakta ayrışan hikâyelerimizde bizi benzer hislerine sürükleyebilecek bir ses olan McKennitt; kelt, folk, dünya müziği ve New Age türlerinin etkilerini harmanlayan kendine has bir tarza sahip. Müziğinde bulunan mistik ve etnik ögeler, dinleyicilere derin ve anlamlı bir yolculuk deneyimi sunuyor. Loreena‘nın güçlü ve duygusal bir derinliğe sahip olan sesi, şarkılarına dramatik ve etkileyici bir hava katıyor. Şarkı sözlerinde edebi ve tarihi referanslar alarak bir anlatı havası yaratıyor. Alfred Lord Tennyson’ın aynı adlı şiirinden şarkıya dönüştürülen ve Orta Çağ İngilteresi’nde geçen trajik bir aşk hikâyesini anlatan The Lady of Shalott,  William Shakespeare’ ın Cymbeline oyunundan esinlenen aynı adlı şarkısı, William Blake’ın şiirinden uyarlanan Lullaby, İngiliz ve İskoç halk hikâyelerinden esinlenen The Bonny Swans şarkıları McKennitt’ın ne kadar geniş bir yelpazede hikâye kovalayıcısı olduğunun ispatı gibi. Loreena McKennitt‘ın müziği, edebi ve tarihi referansları harmanlayarak dinleyicilere hem sanatsal hem de entelektüel bir deneyim sunuyor. Bu şarkılar, onun derin bilgi birikimi ve sanatsal yaratıcılığının birer yansıması gibi. Dinleyicilerini bir anlatıcı edasıyla kucaklayan Loreena şarkı söylemeye başladığında ve onun sesini duyduğumuzda biz dinleyicilere dizlerimizi kırarak dinlemekten ya da olduğumuz yerde saplanıp kalarak dikkat kesilmekten başka pek yapacak bir şey kalmaz. Atmosferini kuvvetli bir şekilde hissettiren The Mystic’s Dream, The Mummer’s Dance, Dante’s Prayer, La Serenissima, Bonny Portmore eserleri dinleyicilerini farklı zamanlara ve mekânlara taşıyabilecek meditatif etkilere sahip şarkılar.

youtube play youtube play

Müziğinin içerisinde arp, keman, akordeon, ud gibi çeşitli enstrümanları kullanarak zengin bir ses dokusu yaratan çeşitli ve zengin enstrümantasyon kullanımı Loreena McKennitt ‘ın şarkılarına derinlikli bir karakter ve çeşitlilik katıyor. Marco Polo, Santiago, Night Ride Across the Caucasus şarkıları McKennitt’ın müzikal yaratıcılığını yansıtan bazı eseleri. Loreena’nın kullandığı evrensel temalar, şarkılarının içerdiği sanatsal tutarlılık, sesindeki derinlikli duygusal yoğunluk her dönemde kendisinin değerini korumasını yardımcı olmuş. Zamana yenik düşmeyen McKennitt, 2024 yılında yayınladığı yepyeni albümü The Road Back Home ile köklerine kariyerinin başlangıcına, folk dünyasındaki ilk günlerine ve folk dünyasının karakteristik topluluk kültürüne bir tür müzikal geri dönüşü yansıttı. Dört kıtada altın, platin ve multi-platin satış rakamlarına ulaşan Loreena McKennitt, büyüleyici kariyeri boyunca aralarında Kanada’nın en önemli müzik ödülü Juno’nun ve Billboard Uluslararası Başarı Ödülü’nün de yer aldığı sayısız ödüle layık görüldü, Grammy ödüllerine ise iki kez aday gösterildi. McKennitt müzikal çalışmalarının yanı sıra 1985’te kurduğu bağımsız plak şirketi Quinlan Road’da pazarlamadan promosyona tüm çalışmaları yürüttüğü şirketiyle müzik endüstrisinde başarılı iş kadını unvanını da kazandı.

youtube play youtube play

Geçmişten geleceğe uzanan bir köprü gibi, farklı nesiller boyunca dinleyicilere hitap etmeye devam eden Loreena McKennitt ‘ın Pasion Turca organizasyonu, Star TV, NTV ve Power App medya sponsorluğunda kariyerinin klasikleşmiş şarkılarını İzmir, Ankara ve İstanbul’daki hayranları için seslendireceği bu özel konser serisini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Kapak Fotoğrafı: Loreene McKennitt

İlginizi çekebilir: Halil Şimşek’ten 31. İstanbul Caz Festivali’nde Kaçırılmaması Gereken 5 Konser