Los Angeles’ta eğlence denilince akla gelen ilk bölge West Hollywood. Çılgın gece klüpleri, barları, restoraları ve kafeleri ile o bar senin bu bar benim gezebileceğiniz sokaklar daha çok gökkuşağı kitlesine hitap ediyor gibi görünse de aslında böyle bir ayrım yok. Gündüzleri sokaklarında sokak sanatını keşfedip akşama doğru yorgun ayaklarla çoğu zaman gece hayatının bir parçası olamayıp evin yolunu tutmak biraz acımasızcaydı :)

DSC_1203

DSC_1195

 

Konu eğlence, sokaklar, ötekilerin çoğunluklu olduğu bölgeler olunca sokak sanatı örneklerini görmemek imkansız. Eğer gezmek isterseniz Melrose ile keşisen bölgeden başlamanızı tavsiye ederim. Melrose Caddesi sanırım Los Angeles’ta en çok sokak sanatı örneği görebileceğiniz bölgelerden biri. Çektiğim onlarca fotoğraftan bazı sevdiklerim…

DSC_0730

 

DSC_0734

 

DSC_0738

Özellikle ALEC sokak sanatı için önemli isimlerden biri. Para ile ilgili kullandığı figürlerden hangisi onun çalışmaları kolayca anlayabilirsiniz. Lichtenstein tarzı çalışmalar yapan D-face’i de bol bol göreceğinizden şüpheniz olmasın. Cyprik Movement çeşitli dillerde harflerden oluşturduğu görseller ile hemen tanıyacağınız sanatçılardan.

DSC_0696

 

Alec

DSC_0736

Alec

DSC_0731

Alec

DSC_0822

Cryptik Movement

DSC_1111

D-Face

West Hollywood bölgesine giderek Sunset Bulvarında ve Hollywood Bulvarında harika mağazaları gezip, Madamme Tussaud vb müzeleri ziyaret edip, ünlü yıldızlar geçidinden sevdiğiniz oyuncuların isim yıldızları ile poz verebilirsiniz. Tüm bu bölgeleri gezerken mutlaka gezmeniz gereken müzelerden birisi LACMA. LACMA tüm dünya sanat ve çağdaş sanat örneklerini içeren harika bir müze. 9 binaya ayrılmış ve oldukça büyük olan bu müze için sanırım en az 3 saatinizi geçirmeniz gerekebilir. İslam sanatından, Sümerlere, Mısır, Pasifik bölgesinden toplam 150.000 eser sergileniyor ve aynı zamanda kısa süreli sergilerde mevcut. Picasso, Monet, Gaugin,Warhol vb onlarca önemli sanatçının birçok çalışmasını görebilirsiniz. Hemen girişinde yer alan Urban Lights isimli yerleştirme özellikle düğün fotoğrafçılarının en sevdiği alanlardan biri.

DSC_0992

 

Urban Lights – Chris Burden

DSC_1000

LACMA

DSC_1072

Müze bahçesinde sizleri dinozor fosillerinin bulunduğu alana götürecek geçit.

Beverly Hills sürekli size ünlülerin yaşadıkları evleri gösteren tur araçları ile dolu, yeşil ve düzenli bir bölge. Lüks butikleri ve kafeleri eğer iç mekan dekorasyonuna ilginiz var ise mutlaka gezmenizi öneririm. Aynı zamanda Amerika’nın herhangi bir bölgesinde mutlaka denemeniz gereken restoran zincirlerinden birisi Cheesecake Factory’i deneyebilirsiniz. Beverly Hills parkında Jaume Plensa, Yayoi Kusama, Roxie Paine gibi sanatçıların heykellerini görebilirsiniz. Ne güzel değil mi tıpkı, Gezi Parkı! :)

919978_10200882898184993_1121659795_o

 

DSC_0687

 

Jaume Plensa – Endless V

Sunset Bulvarının sonunda Pasific Motel’i mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Polis tarafından şehrin en tehlikeli moteli olarak nitelendirilen ve kapatılan diğer adı ile Bates Motes Fransız sanatçı Vincent Lamouroux tarafından tamamen beyaza boyanarak sanki temize çekilmiş.

DSC_1158

Angelino Heights bölgesinde 1870’li yıllardan kalma mahalle havasını yaşayabilirsiniz hemen aşağısında yer alan The Park’ta günün konseptine uygun harika yemekler yiyebilirsiniz.

DSC_1162

 

DSC_1167

Sokaklarda sizi cep telefonunuzla fazla oynamamanız sokaklara karışmanız gerektiğini hatırlatan onlarca 3D zemin boyamaları ile karşılaşacaksınız. West Hollywood mutlaka yürümeniz, coşkusunu yaşamanız gereken bir bölge!

DSC_1191

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN