E-ticaretle tanıştığımız günden beri mesafeli olan hatta belki de bu mesafe koyuşun getirdiği etkilerden pişman olan lüks markaların NFT ve metaverse trenini yakalamak konusundaki hızlı hamlelerini bir süredir izliyoruz. Ters açıdan baktığımızda internet alışverişinin öncüsü ve pek çok kişi için lüks kavramının karşıtı rolündeki Amazon da yeni bir girişimle moda ve lüksü kimliğinin bir parçası haline getirmeye çalışıyor.

Amazon Luxury Stores
Amazon Luxury Stores | Fotoğraf: Bloomberg

Lüks alışveriş dendiğinde aklımıza gelenler arasında neler var? Şık bir mağaza, özenle seçilen ürünler, alışveriş sırasında danışmanlık alabilmek… Lüks alışveriş ile özdeşleştirdiklerimiz çoğunlukla canlı olarak bir yerde bulunmak ve bir deneyimin parçası olabilmekle ilgili. Bununla birlikte e-ticaretin yükselişinin hem tüketiciler hem de markalar için düzeni değiştirdiği şüphesiz. Amazon gibi şirketlerin bu kadar az sayıda fiziki mağaza ile varlıklarını sürdürebilmeleri bunun en açık kanıtlarından. Durum böyleyken, uzun süre tamamen farklı dünyalar gibi gördüğümüz e-ticaret ve lüks alışveriş dünyaları birbirlerine yaklaşmak için atılımlar yapıyor.

Amazon Luxury Stores | Fotoğraf: GeekWire

Daha önce bunun için birkaç hamle yapan ve pek de başarılı olamayan Amazon, lüks platformu Amazon Luxury Stores’un açılışını Oscar de la Renta ile gerçekleştirdi. Lüks sektöründeki bu atılımlarında kendilerini diğer lüks e-ticaret sitelerinden ayıracak olan temel faktörü teknoloji olarak görüyor. Örneğin; kullanıcılar “360 Derece Göster” özelliği sayesinde herhangi bir giysiyi seçip üzerinde nasıl görüneceğini görüntüleyebiliyor. Özelliğin amacıysa online alışverişin en temel sorunlarından biri olan iadeleri mümkün olduğunca önlemek.

Oscar de la Renta’nın yanı sıra Peter Dundas, Christopher Kane ve Elie Saab gibi markaların da şans verdiği Amazon Luxury Stores, alıştığımız lüks alışveriş normlarıyla çelişse de Amazon kültürünün bir göstergesi olarak ücretsiz ve hızlı gönderim de sağlıyor. Amazon’un yeni girişiminin sağladığı tüm bu özellikler yıllarca zor ulaşılan, müşteri kitlesi ve servisiyle öne çıkan lüks alışveriş kavramını yeniden şekillendirmeye yetecek mi bunu zaman gösterecek.

Kapak Fotoğrafı: NBC

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan İkinci Elin Yükselişi