Gün geçmiyor ki yeni bir Orta Çağ dizisiyle karşılaşmayalım! Sanki meraklısının ruhuna dolanmış ve peşimizden koşan bir hayalet gibi… Netflix’in yeni dizisi Luna Nera ile geceleri uykusuz kalıp tüm bölümleri hızlıca bitirmeye ve akabinde eski tarih kitaplarına gömülmeye ne dersiniz?

youtube play youtube play

Luna Nera “Kara Ay” anlamına gelen İtalyanca bir sözcük. İtalya’nın Orta Çağ zamanlarında geçen ve biraz aşktan, biraz kandan, biraz da ezoterik cadı ritüellerinden oluşan bu gizem dolu diziyi sıkılmadan izleyeceğinize eminim.

Dizinin çekildiği mekanları ve kıyafetleri izlerken gerçekten o çağa gittiğinizi hissediyor, şahane müzikleriyle de güzel bir uyum yakalandığını fark ediyorsunuz. Diziyi, özellikle orijinal dilinde, alt yazı ile izlediğinizde İtalyanca’nın o akıcı ahengine kapılıp keyifle seyredeceğinizi düşünüyorum.

Luna Nera Dizisi
Luna Nera Dizisi | Fotoğraf: Instagram / @lunaneraseriebrasil

Doğumlar, ölümler, onları gören cadılar ve cadıların şifaları; üstüne bir de gizli krallıklara ait kayıp kitapların bilinmeyen özellikleri… Bunları bilen bir avuç özel güç ve enerjiye sahip cadı grubu ile seçilmiş olduğunu bilmeyen genç bir kız ve onun kardeşiyle başlıyor hikaye.

İtalya’nın Orta Çağ dönemlerinde geçen bu cadı avını izlerken tüyleriniz diken diken oluyor. Bir tarafta kiliseyi temsil eden erkek egemen yönetim, diğer tarafta büyücü addedilen ancak şifacı olan bu kadınların savaşında günümüzdeki kadın-erkek mücadelesinin yüzyıllar önceki kökenlerine indiğinizi hissediyorsunuz.

Luna Nera
Luna Nera | Fotoğraf: Instagram / @lunanera.netflix

Dizi içerisinde bolca büyü, tılsım gibi fantastik sahneler bulunuyor. İzlerken bölümleri hızlıca bitirip acaba 2. sezona ne zaman geçerler diye merak edecek, dizinin sonunda aslında yeni bir başlangıç gibi duran sahnelerle dolunayı temsil eden cadı kadınların ve güneşi temsil eden ruhani erkeklerin mücadelesinde neler olacağını hep beraber göreceğiz.

IMDb puanı: 6 / 10

Kapak fotoğrafı: Instagram / @lunanera.netflix

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Dizi Önerileri