Freebird, Sweet Home Alabama ve Simple Man gibi unutulmaz ve eşsiz parçalarla akıllarda kalan Lynyrd Skynyrd, 1970’lerde tam anlamıyla herkesin bildiği adını alır ve 70’lerin en iyi grupları arasında gösterilir. 7 kişilik kadrosuyla dönemini fırtına gibi kasıp kavuran grup, tam da 1977 yılında yeni albümü olan ”Street Survivors”ın turnesine hazırlanıyordur. Grubun Lousiana’ya gidiş yolculuğunda içinde bulunduğu uçak mekanik problemler yüzünden arızalanır ve çakılır.

Lynyrd Skynyrd
Lynyrd Skynyrd | Fotoğraf: Hollywood Reporter

Lynyrd Skynyrd

Grubun İlk Yılları

Ronnie Van Zant, Bob Burns ve Gary Rossington 1964’ün yazında farklı beyzbol takımlarında oynarlarken tanışmışlar. Üçlü, Burns’un Van Zant’ın vurduğu bir topun yaralanmasından sonra bir öğleden sonra bir araya gelme kararı vermiş. Çaldıkları birkaç parçadan sonra bir grup kurma kararı almışlar. Grup kısa sürede gitarist Allen Collins ile yakınlaşmış ve o da gruba katılmış.

Grup, rock müziğin en parlak dönemleri olan 1960’ların ortasında birçok konser ve festivalde ön grup olarak çıkmış. One Percent, Noble Five gibi sahne isimlerini kullanmış. Grubun bugünkü adı almasında grubu kuran isimlerin, lisedeki beden hocalarının ismi olan ”Leonard Skinner”dan ilham aldığı biliniyor.

Tanınma: Pronounced Leh-nerd Skin-nerd

Lynyrd Skynyrd
Lynyrd Skynyrd | Fotoğraf: udiscovermusic.com/

Grubun tanınma hikayesiyle başlayalım: Lynyrd Skynyrd, 1973 yılının Mart ayında stüdyoya girmiş ve Mayıs 1’de ilk albümünü piyasaya sürmüş. Grup üyeleri, albümün ismini ”Leh-nerd Skin-nerd” koyarak grubun isminin nasıl telaffuz edileceğini de hayranlarına öğretmiş. Lynyrd Skynyrd, rock müziğe ”Simple Man” ve ”Free Bird” gibi eşsiz bir parçalarla girmiş ve adından kısa sürede isminden bahsettirmeyi başarmış. ”Free Bird” parçası Bilboard Hot 100’de 19. sıraya yükselmiş ve ulusal çapta ismini duyurmuş.

Second Helping: Sweet Home Alabama İle Yükseliş

Grup bir sene aradan sonra Nisan ayında ”Second Helping” isimli albümünü piyasaya sürmüş. Albümün hit parçası ”Sweet Home Alabama”, Bilboard Hot 100’de 8. sıraya; albümün kendisi ise Bilboard’ta 12. sıraya kadar yükselmiş. Lynyrd Skynyrd’ın bu albümle rock tarihine ismini yazdırdığını söyleyebiliriz.

Ayrıca Ozark Müzik Festivali’nde müthiş katılımın bir parçası olan Lynyrd Skynyrd, 1975’te Golden Earring ve 1976’da The Rolling Stones İngiltere turnelerinde yer almış.

Grubu Yok Eden Uçak Kazası

 Lynyrd Skynyrd'ın Düşen Uçağı
Lynyrd Skynyrd’ın Düşen Uçağı | Fotoğraf: Pinterest

20 Ekim 1977’de Güney Carolina, Greenville’deki Greenville Memorial Oditoryumu’ndaki bir performansın ardından grup, ertesi gece LSU’da sahneye çıkacakmış ve Convair CV-240 adlı uçağa binmişler. Yakıt bittikten sonra pilotlar, Mississippi’nin Gillsburg’un beş mil kuzeydoğusundaki ağır ormanlık bir alana çarpmadan önce acil iniş girişiminde bulunmuşlar. Ronnie Van Zant ve Steve Gaines, yedek şarkıcı Cassie Gaines (Steve’in ablası), yol müdür yardımcısı Dean Kilpatrick, pilot Walter McCreary ve yardımcı pilot William Gray ile birlikte hayatını kaybetmiş. Collins, Rossington, Wilkeson, Powell, Pyle ve Hawkins, tur yöneticisi Ron Eckerman ve bazı yol ekibi üyeleri ise ağır yaralanmış.

Kaza, Lynyrd Skynyrd’ın 5. stüdyo albümü olan ”Street Survivors”u yayınlanmasından sadece 3 gün sonra gerçekleşmiş. Street Survivors’ın orijinal kapak kılıfı, alevlerin ortasında grubun bir fotoğrafını içeriyormuş ve Steve Gaines neredeyse ateş tarafından gizlenmiş bir şekilde duruyormuş. Hayatını kaybeden kişiye (ve Steve’in dul eşi Teresa Gaines’in isteği üzerine) saygı duymayan MCA Records, orijinal kapağı geri çekmiş ve albümün arka fotoğrafıyla değiştirmiş; grubun basit bir siyah arka plana benzer bir görüntüsü. Otuz yıl sonra, Street Survivors’ın lüks CD versiyonu için orijinal “alevler” kapağı restore edilmiş.

Lynyrd Skynyrd trajediden sonra dağılmış ve Ocak 1979’da Charlie Daniels’ın Gönüllü Jam V’sinde “Free Bird” ün enstrümental bir versiyonunu gerçekleştirmek için sadece bir kez yeniden bir araya gelmiş. Collins, Rossington, Powell ve Pyle Daniels ve grubunun üyeleri tarafından bu versiyonun yaratımına katılmış. Kötü kırılmış sol kolu için hala fizik tedavi gören Leon Wilkeson da; Judy Van Zant, Teresa Gaines, JoJo Billingsley ve Leslie Hawkins ile birlikte yer almış.

''Street Survivors'' Düzenlenmiş Albüm Kapağı
”Street Survivors” Düzenlenmiş Albüm Kapağı | Fotoğraf: The Boot

Günümüzde Lynyrd Skynyrd’ın hala çaldığı düşünülüyor. Uçak kazasından sonra grubun ismini yaşatmak için farklı isimlerle, Lynyrd Skynyrd’ın yeniden doğduğu biliniyor.

Kapak fotoğrafı: Wikipedia

İlginizi çekebilir: Tayfun Sezer’den Dave Mustaine