Şşş… Hepimizin biraz sessizliğe ihtiyacı yok mu? Uyandığımız andan itibaren kimini çok sevdiğimiz milyonlarca ses duyuyoruz. Hatta uyurken bile kesilmeyen bir ses bu. Martılar, kediler, yağmur gibi torpil geçtiğimiz gürültüler bir yana, geri geri park eden bir çöp kamyonunun biiip biip sesiyle başladığımız günlerin sayısı hiç az değil. Ver elini kornalar, sirenler, okul zilleri… Hiç değilse kendi yaşam alanımızda iç sesimizi duyabilecek kadar sessizliği sağlayabilsek hayat kalitemizde gözle görülür bir değişim olmaz mıydı? Evet dışarıyı ve şehri kontrol edemeyiz ama insan evinin içindeki sesleri kontrol edebilmek istiyor. Akşam bulaşık veya çamaşır makinesini çalıştırıp sohbete veya çalışmaya oturduğumuzda, ufak çaplı bir beyaz eşya konserine katılmış gibi oluyoruz. Önemli olanı duymak için arada bir sessize almak gerekiyor, hadi sessize alalım o zaman!

youtube play youtube play

Tanıştıralım: M. Serdar Kuzuluoğlu ile SilentMode

Kendisini dinlemekten çok keyif aldığımız M. Serdar Kuzuloğlu, Miele tarafından tasarlanan stüdyoda farklı alanlarda uzman konukları ağırlıyor, yayın başlıyor ve kusursuz bir kayıt dinliyoruz. Kuzuloğlu, performanstan tasarıma, sürdürülebilirlikten dayanıklılığa pek çok önemli konuyu stüdyoda tartışıyor ve günlük hayatımızı nasıl etkilediği hakkında sohbetler ortaya çıkarıyor. Bir çırpıda izlediğimiz yayınlarda, anlatacaklarını çok merak ettiğimiz isimleri dinleme fırsatı yakalamış oluyoruz.

Gözümüzle görmesek kimsenin inandıramayacağı sürpriz ise şurada; yayının tamamı boyunca stüdyoda, hemen konukların yanında bir değil, iki Miele çamaşır makinesi birden Ekstra Sessiz modda çalışıyor!

İçleri dolu olan makineler gerçekten tüm podcast ve video yayını boyunca yıkama yapıyor. Normal şartlarda bir stüdyo kaydı alınırken odadan kedi geçse, emin olun dinlerken bunu duyarsınız. Bizce Miele’nin bu hamlesine, yüksek sese teknoloji ile meydan okuma denir!

M. Serdar Kuzuloğlu ve Konukları

M. Serdar Kuzuluoğlu ile SilentMode serisinde Kuzuloğlu’nun ilk konuğu, çok sevilen tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç. Tarihçiliğin bile sürdürülebilirliğinin tartışıldığı bir sohbet hayal edin. Bu iki isim bir araya geldiğinde “acaba şimdi hangi konudan konuşacaklar” duygusuyla 30 dakika hiç bitmesin istedik. 120 yıllık tarihi bir marka olan Miele ile Saffet Emre Tonguç’a özel tarihi hikayeleri dinlemek oldukça keyifliydi. Tarihten bahsetmişken, Miele tarihini araştırdığımız sırada biz de hoş bir tesadüfle karşılaştık. Tonguç tadında anlatmak mümkün olmasa da deneyelim:

Nobel ödüllü Alman hekim Robert Koch, Miele’nin kuruluş yılında yani bundan yaklaşık 120 sene önce bir öngörüde bulunmuş. “Kolera ve veba gibi, gürültü ile mücadele günleri de gelecektir.” Tam da bu sözün edildiği dönemde çiçeği burnunda bir marka olan Miele’nin 2023’e uzanıp gürültü ile bu şekilde mücadele etmesine ne dersiniz?

youtube play youtube play

Saffet Emre Tonguç’un ardından, içerik üreticisi Cansu Dengey Acar ile Serdar Kuzuloğlu’nun samimi sohbetine geçiyoruz. Acar, dijital dünyada gerçekliğini korumayı başarmış ve kendini dinletmenin yolunu samimiyet ile bulmuş bir isim. Filtresiz pazarlama, doğal içerik üretimi gibi önemli konuların konuşulduğu yayın, bir terapi seansı tadında seyrediyor.

youtube play youtube play

Kuzuloğlu’nun dinlemeye değer konukları arasında Hodan İstanbul’un şefi Çiğdem Seferoğlu ve profesyonel voleybolcu Eda Erdem de var. Tecrübe ve yetenek olgusundan, sofra kurma kültürüne, bir alanın profesyoneli olmaktan, iç sesimize kulak vermenin önemine, dikkatle dinlenmesi gereken ne varsa stüdyoda konuşuluyor.

Miele huzurunda, Serdar Kuzuloğlu’nun tadına doyulmaz ev sahipliğinde geçen podcast ve video yayınını izlenecekler listenize almak için hemen tıklayın!