Salon’un yeri bizde ayrıdır. En güzel indie, alternatif rock, caz konserlerini burada dinledik. Gecelerce dans ettik, eğlendik, sosyalleştik. Salon bir yerden sonra o kadar büyüdü ki, kalıbına sığmamaya başladı; Şişhane’deki IKSV binasının giriş katından dışarı çıkarak “Gezgin Salon” olarak şehri gezmeye başladı. Böylece daha geniş kitlelere ulaştı. Geçtiğimiz cumartesi akşamı ise Birlikte Güzel: Gezgin Salon, Volkswagen Arena’daydı. Gelin gecenin detaylarına beraber bakalım.

Birlikte Güzel
Birlikte Güzel

Geceye Los Bitchos’un farklı coğrafyalardan bir araya getirdikleri müzikleriyle dans ederek başladık. “Tekila” müziği olarak adlandırdıkları müzik türüyle bize türlü melodiler sunan Londra merkezli grup beş kadının her biri farklı bir kültürden geliyor. Haliyle her birinin kültürü müziklerine de yansıyor ve tam anlamıyla çok yönlü bir müzik dinliyoruz. Bir tarafta Latin ezgileri, diğer tarafta Türk saykodelik rock’ı, bir diğer tarafta İsveç indie-pop’u… Çıkardıkları üç single ile müzik listelerimizin başında yer alan Los Bitchos’u canlı dinlemek tahmin ettiğimizden de çok keyifliydi.

Volkswagen Arena | Los Bitchos
Volkswagen Arena | Los Bitchos

Los Bitchos’un ardından sıra Büyük Ev Ablukada’ydı. Neşeli melodilerin içindeki kendilerine özgü karanlık şarkı sözleriyle bize duygu karmaşası yaşattıran Büyük Ev Abluka’nın özellikle ‘’Fırtınayt’’ albümünden söylediği parçalar gecenin coşkusunu oldukça yükseltti.

Volkswagen Arena | Büyük Ev Ablukada
Volkswagen Arena | Büyük Ev Ablukada

Güneş Yerinde, Evren Bozması, Arayan Bulur… Büyük Ev Ablukada’nın enerjisi gerçekten çok farklı, çok özel! Hele bir de o dansları yok mu? On geçeler, on kalalar derken Büyük Ev Ablukada’nın performansı bitti ve günün yıldızı, Türkiye’de ilk defa konser veren Mac DeMarco sahneye geldi!

Volkswagen Arena | Büyük Ev Ablukada
Volkswagen Arena | Büyük Ev Ablukada

Indie rock yıldızı, Kanadalı şarkıcı ve şarkı yazarı Mac DeMarco, Peçete’ye İstek’in en çok istenen dördüncü ismi olarak Gezgin Salon’daydı. Müzik tarzını ‘’jizz jazz’’ olarak tanımlayan DeMarco, genel olarak yumuşak bir atmosferle karşıladı bizi. DeMarco’yu yeterince tanımayanlar için kısaca bahsedelim.

Volkswagen Arena | Mac Demarco
Volkswagen Arena | Mac Demarco

2019’daki son albümü ‘’The Come the Cowboy’’ ile yükselişe geçen DeMarco, 2012’de ilk solo albümü çalışmasıyla dikkat çekmeye başlıyor ve tam gaz devam ediyor. İkinci albümü ‘’2’’ ismiyle sevimli olduğu kadar müzik olarak da beğeniliyor ve Pitchfork tarafından ‘’En İyi Yeni Müzik’’ ödülünü alıyor. Kariyerinin belki de dönüm noktalarından biri olan Conan’ın “talk show”una katılması ardından milyonlara ulaşıyor. Cumartesi gecesi onu sahnede dinlediğimizde büyülenmiş gibiydik. Indie-folk diyebileceğimiz müziğiyle sahnenin tozunu attıran Mac DeMarco’nun konser sonundaki sahne performansı ve gitarını seyircilere vermesi de Türkiye’deki konserlere yeni bir bakış açısı kattı diyebiliriz.

Volkswagen Arena | Mac Demarco
Volkswagen Arena | Mac Demarco

Yazımızı Birlikte Güzel: Gezgin Salon’un daha çok gezmesi dileğimiz ile sonlandıralım. Herkese iyi günler!