Sıcak bir yaz günü ya da dışarıda lapa lapa kar yaparken arkadaşlarınla harika bir kafede buluşursun. Arkada çalan müziğin sesi hoş sohbetinizle karışır. Fırından yeni çıkan kekin kokusu tüm kafeyi sarar.O pembe ve bebek mavisi dizayn edilmiş kafede belki de günün en güzel saatlerini geçiriyorsundur. Yüzünüzdeki o tatlı gülümsemeyi ve burnunuza gelen o enfes kokuyu sadece duyusal olarak hissettirmek istemiyorum. Hadi gelin bugün biz de biraz hoş sohbet biraz da lezzet için İstanbul’da ilk şubesi açılan Magnolia Bakery’de buluşalım.  

Magnolia Bakery

Pastane ve fırıncılık kültürü deyince aklıma birden fazla ülke geliyor. Her birinin kendine has ürün grupları var. Amerika da listemde olan ve aslında tam da benim tarzımda bir çok lezzete sahip. Bugün Magnolia Bakery’den çokça bahsedeceğim ama önce kuruluşuyla alakalı kısaca bir bilgi vermek istiyorum. Magnolia Bakery, New York’ta kurulmuş bir  zincir esasen. İlk lokasyon 1996 yılında Manhattan’ın West Village semtindeki West 11th Street’in köşesinde, 401 Bleecker Caddesi’nde açıldı. Bu mekan pastane tatlıları, özellikle cupcakes ve muzlu pudingi ile ünlü. 2022 yılında çok yeni açılan bu renkli mekanı bugün birlikte keşfedeceğiz. Sex and the City ‘i izleyenler Magnolia Bakery’de buluşulup yenilen cupcakeleri bir hatırlasınlar isterim 🙂

Magnolia Bakery | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

Magnolia Bakery ,Vadistanbul’un Moda Caddesi girişinde hizmet veriyor. Açık ve kapalı alanları mevcut olan bu mekanda ortalama 70 kişi ağırlanabiliyor. İçeriye girdiğinizde hemen sol tarafınızda birbirinden renkli pastaların yapıldığı alan yer alıyor. Sanırım ben saatlerce orada oturup kahvemi yudumlayarak bu sanatı izleyebilirim. Devamında enfes lezzetlerin sergilendiği vitrin, sağınızda masaların yerleştirildiği alan hemen karşınızda da kahve makinası ve bu tatlıların bizlerle buluştuğu mutfağı göreceksiniz. İçeride beyaz, pembe ve mavinin tatlı uyumu var. Ürünler Amerika’daki reçetelerle aynı yapılmış, oradaki şefin İstanbul’a gelerek eğitim verdiği bir süreç planlanmış. Mutfakta ekipmanın bile ne kadar önemli olduğunu çalışanlar bilirler ama herkesin bilmesi için paylaşmak isterim. Önemli olan ve ürünü etkileyecek her ekipmanı yine Amerika’da kullanılan şekliyle buraya da getirmişler. Tedarikçilerini özenle seçmiş ve ürün kalitesine özen göstermişler. Hazırsanız gelin bu harika lezzetlerle buluşalım.

Lezzetler

Magnolia Bakery menüsüne baktığımda Banana Pudding, Cake & Cupcake, Icebox Pie & Bar, Brownie & Bar, Fruit Crisps, Pie, Cookie, Cheesecake, Tres Leches gibi bir çok ürünü bir arada bulabiliyorum. Bazı reçeteleri her zaman bulabildiğimiz gibi bazılarını da sezonluk olarak yiyebiliyor olacakmışız. Vanilyalı puding, nilla wafers ve muz dilimlerinden oluşan Classic Banana Pudding yılın her günü oluyormuş. Tabi ki cupcake’lerinde klasiklerini her zaman bulabiliyor olacağız ancak yine değişen ‘specialty cupcake’ler de olacakmış. Ben biraz kendi denediklerimden bahsetmek istiyorum. Apple Crisp Pudding, Banana Pudding, Blueberry Jamboree‘yi, Chocolate Banana Pudding, Chocolate Hazelnut Banana Cupcake ve Key Lime Cheesecake‘i tattım. Altı harika tatlı da birbirinden lezzetliydi.

Apple Crisp Pudding’de elmaların taneli olması benim hoşuma gitti ve puddingle uyumu çok iyiydi. Vanilyalı puding, nilla wafers ve muz dilimlerinden oluşan Classic Banana Pudding bayağı kaşıkla mutluluk hissi veriyor. Blueberry Jamboree; pekan cevizli shortbread tabanı, çırpılmış kremalı krem peynirli dolgusu ve taptaze yaban mersinli ‘topping’i ile mükemmeldi. Çikolata aşığı olanlar hem Pudding’i hem de Cupcake’i sevecektir. Key Lime Cheesecake oldukça fresh ve asla rahatsız etmiyordu. Yeni yıl için Red Velvet Whiteout’u deneyimlemenizi öneririm. 

Ayrıca tüm özel günleriniz için pasta da yaptırabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma 10-31 Aralık tarihleri arasında Magnolia Bakery Pop Up Beymen Zorlu Center’da bizlerle olacakmış. Bu harika mekanda kahvenizle lezzetlerin sizlere eşlik ettiği harika bir yıl diliyorum. Çok sevgiler 🙂

Kapak Fotoğrafı: @magnoliabakery_tr

İlginizi çekebilir: İrem Toprak’tan Dünyaca Ünlü Cupcake Durağının Hikayesi