Atlas Dağları’nın eteklerine kurulmuş, “Tanrının şehri” anlamına gelen Marakeş kızıl renkli toprağı ve mimari yapısıyla kırmızı ve mavi rengin bir arada vücut bulduğu zıtlıkların heyecan verici karışımı adeta. Berberi kültürünün izlerini taşıyan Kuzey Afrika’nın incisi bu kent, gizli bir cennete ev sahipliği yapıyor: Majorelle Bahçeleri…

Lagos’tan Marakeş’e gitme planları yaparken aklımda heyecan uyandıran tek durak Majorelle Bahçeleri idi. Şehre ulaştığımda mavinin can alıcı tonlarıyla buluşma isteğim kısa sürede kendini kaotik bir yapının kollarına bırakıverdi. Yine de o kaosun içinde  baktığınız her yer sanki bir gökkuşağı paleti. Kiremit kırmızısı, mavi ile mor arasında gidip gelen Majorelle mavisi, safran sarısı… Renklerin dansına şahitlik yapan bu şehirde kaybolmamak imkansız. 

Marakeş
Marakeş | Fotoğraf: Kübra Karaarslan

Gel gelelim birçok tasarıma ilham olan bu şehirdeki gizli bahçe Majorelle’e. Adım attığım andan itibaren şehirdeki motosikletler ve yayalar adeta ışığını arayan bitkilere dönüşüp, tınılarını ferah ferah akan havuzlara bırakıyor.  Bu hislerin içinden geçerken bahçeyi büyük bir merak içinde inceliyorum. 

Majorelle Bahçeleri
Majorelle Bahçeleri | Fotoğraf: beardaroundtheworld.com

Palmiye ve kaktüslerin birbirine karıştığı, begonvillerin, yaseminleri kucakladığı, güllerin ve beyaz nilüferlerin armonisinin bir arada olduğu bir bahçe düşünün. Sanki Babil’in Asma Bahçeleri, Fas’ın başkentinde hayat bulmuş. Bahçenin bu muhteşem yapısının mimarı ve isim babası ise Fransız ressam Jacques Majorelle. Fas’a olan aşkı ve botanik tutkusu ile arazi alarak dünyanın dört bir yanından getirdiği bitkilerden Marakeş’e uzanan bir botanik bahçesi yaratıyor. Evini ve bahçesini ince ince bir mücevher gibi işleyen Majorelle’in ölümünden sonraysa bu şaheser Yves Saint Lauren ve erkek arkadaşı Pierre Berge tarafından satın alınarak tasarımların ilham kaynağı haline geliyor

Majorelle Bahçeleri
Majorelle Bahçeleri | Fotoğraf: Kübra Karaarslan

Kuş cıvıltıları arasında ilerlerken adeta sonsuz sayıda resim tablosunun arasından geçer gibiyim. Yeşilin bin bir tonunu ayırt etmeye çalışırken, renklerin kontrastlığı içinde kayboluyorum. Bahçede nilüfer göletleri, İslam sanatına ışık tutan Berberi Müzesi, şırıl şırıl akan havuzlar ve küçük bir kütüphane dikkatleri üzerine topluyor. 

e0b35ee6-9fc3-4d66-839c-7fc28960f35b
Majorelle Bahçeleri | Fotoğraf: Kübra Karaarslan

Bahçeden, her bir sanat eserinin her bir karışına, zarafetine ve tasarımına duyduğum şaşkınlık içerisinde çıkıyorum. Bitkilerin, tonların eşsiz ve sessiz uyumu Majorelle Bahçeleri’nin, ününü Fas’ın ötesine taşıyarak Marakeş’i mutlaka görülmesi gereken bir şehir haline getiriyor.

Majorelle Bahçeleri
Majorelle Bahçeleri | Fotoğraf: Kübra Karaarslan

Mavi ve morun diyaloğuna şahit olurken Yves Saint Lauren’in sözleri dikkatimi çekiyor: ”Bana renkleri bu şehir öğretti; onun ışığına, cüretkâr melezliğine ve coşkulu keşiflerine tutundum.” Bir şehri anlatmak, o şehre aşık olmak, bir bahçeyi ruha dönüştürebilmek böyle bir şey olsa gerek.

Kapak Fotoğrafı: beardaroundtheworld.com

İlginizi çekebilir: Ceren Kandemir’den Marakeş