Make-A-Wish, hayati tehlikesi olan bir hastalıkla mücadele eden çocukların dileklerini gerçekleştirmeyi amaçlayan global bir dernek. Kurulduğu günden bu yana, 50’ye yakın ülkede 520,000’den fazla çocuğun dileklerinin kahramanı olmuş. Bunun için gerekli maddi kaynağı, marka ve kurumlarla ortak yürüttüğü projelere ek olarak bireysel desteklerle sağlıyor. Böylece bu zorlu süreçte çocuklara motivasyon kaynağı olup, belki de iyileşme sürecini olumlu yönde etkiliyor. Gelin bu derneğe daha yakından bakalım…

131898419_4012814668746712_8904615050821765754_n
Make-A-Wish | Fotoğraf: facebook.com/makeawishturkiye

Make-A-Wish Derneği

Make-A-Wish Derneği’nin temeli 1980 yılına dayanıyor. ABD’de yaşayan 7 yaşındaki Chris lösemi hastası ve en büyük dileği polis olmak… Annesi Phoenix Polis Departmanı ile iletişime geçerek oğlunun polis arabası, motosiklet ve helikopter gibi araçlara binmesini sağlıyor. Ardından Chris onun için özel olarak hazırladıkları testi geçerek polis rozeti kazanıyor. Bunun üzerine annesi iki polisle birlikte bugünkü derneği hayata geçiriyor.

Türkiye’de ise ilk olarak 2000 yılında Carole Hakko tarafından Bir Dilek Tut adıyla kurulan dernek, 2009 yılında Make-A-Wish Türkiye temsilciliğini üstleniyor. O günden beri hayati tehlikesi olan bir hastalıkla mücadele eden 5000’e yakın çocuğun hayatına dokunuyor. Bunun için marka ve kurumlarla çeşitli projeler yürüttükleri gibi bireylerin de desteğini alıyorlar.

makeawish
Make-A-Wish | Fotoğraf: worldwish.org

Tahmin edebileceğiniz gibi bu çocuklar için duygusal ve fiziksel olarak çok zorlu bir süreç… Ancak bir dilek hayal etmek ve ona ulaşmak, hastalık nedeniyle çocukluğunu yaşamayanlar için önemli bir motivasyon kaynağı. Yapılan bir araştırmada, dileği gerçekleşen çocukların enerji seviyesi ve hayata tutunma arzusunun arttığı, arkadaşlarıyla daha sağlıklı iletişim kurdukları görülmüş. Hatta tedavi sebebiyle yaşadıkları fiziksel sıkıntıların %39 oranında azaldığını saptamışlar.

Make-A-Wish Türkiye, çocukların dileklerini hayata geçirmek için gerekli kaynakları, bağış toplama organizasyonları ve kampanyalar ile sağlayabiliyor. Ayrıca özel günler için hazırladıkları e-kart‘ları sevdiklerinize göndermek veya düzenli bağışçısı olmak mümkün. Benim en çok ilgimi çeken ise çocukların dileğini simgeleyen NFT’ler oldu. OpenSea platformu üzerinden satışa sunulan NFT’ler en anlamlı dijital eserlerden olabilir.

Buna ek olarak internet sitelerinde çeşitli markaların Make-A-Wish için özel olarak tasarladığı ürünlerin satışını gerçekleştiriyorlar. Örneğin geçtiğimiz hafta Bee Goddess markasının Zorlu AVM’deki mağazasında Make-A-Wish için tasarladığı Küçük Prens koleksiyonunun lansmanına katılma fırsatım oldu. İş ve sanat dünyasından da çeşitli katılımcılar vardı. Ece Şirin’in bu koleksiyonda yer verdiği o ikonik yıldız figürü, hayatın karanlık dönemlerinde yol gösteren ışığı temsil ediyordu.

Make-A-Wish’e maddi destek sağlamanın yanında, internet siteleri üzerinden başvurarak gönüllü de olabilirsiniz. Böylece hastanelerdeki çocukları ziyaret ederek dileklerini öğrenebilir, bunları gerçekleştirmek için çalışabilir veya bağış toplama organizasyonları düzenleyebilirsiniz. Kendinizden büyük bir amaç edinmek hem size, hem de onlara eminim çok iyi gelecektir.

Kapak Fotoğrafı: makeawishturkiye.org

İlginizi çekebilir: Selin Kaya’dan Düşler Akademisi