Türkiye’de karasal iklimin etkileri parmak uçlarınızı uyuştururken İspanyol güneşi kemiklerinizi ısıtabiliyor; bu yüzden Endülüs seyahatinin herhangi bir zaman kısıtlaması olmadığını söyleyebilirim. Güneş gözlüklerinizi hazırlayın; Málaga her daim güneşli!

Castillo De Gibralfaro
Castillo De Gibralfaro | Fotoğraf: Berkay Çolak

İstanbul’un nefretlik kalabalığından, trafiğinden ve hızından olacak ki, şehre ayak basar basmaz “klasik şaşırmalar” başlıyor elbette. İnsanların yardımsever yaklaşımına mı, İstanbul’dan sadece 4 saat uzaklıkta olan bir şehirde papağanların palmiyelerde serenat yapmasına mı yoksa havanın 20 derece ısınmasına mı şaşıralım derken havalimanından şehir merkezine ulaşmaya çalışırken vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Malaga’da Yeme İçme

İnternette çok net bulunmayan, eş dost gitmişse onlardan öğrenilecek şeyler yazsın isterim ben hep böyle yazılarda. Burada şimdi katedralin tarihini yazarsam, Picasso’nun Malaga doğumlu olduğunu belirtirsem, kalelerinden, antik tiyatrolarından bahsedersem, sağ üst köşeden “x”e basıp; “Hadi ya ciddi misin? Bu bilgiler en basit bir gezi sitesinde bile var.” cümlelerini her daim duyarım gibime geliyor. Bunlar zaten her gezginin planında olan yerler. Ara verin şehrin şimdi tarihine… Kahvaltıların en tatlılarını, tapasların en güzellerini, deniz mahsullerinin en tazelerini bulalım!

Malaga’da Kahvaltı

La Recova   Konum

La Recova
La Recova | Fotoğraf: Berkay Çolak

Sabah 08:30 – öğlen 13:00 saatleri arasında burada kahvaltı yapabilirsiniz. Domuz eti ürünleri içeren mezeler canınızı sıkmasın; vejetaryen olduğunuzu belirtirseniz farklı alternatifler bulabilirsiniz. Peynirler, reçeller ve tereyağlarına eşlik edecek kızarmış muhteşem ekmekler sert bir siyah kahve ile muhteşem uyum sağlıyor diyebilirim.

Casa Aranda   Konum

Casa Aranda
Casa Aranda | Fotoğraf: Berkay Çolak

Churro isimli bu tatlıyı pişi ile savaştırsak kim kazanır onu asla öğrenemeyeceğiz ama güzel bir hamur kızartmasının sıcak çikolata ile buluşmasına sabah kahvaltısında eşlik edebilirsiniz.  

Malaga’da Tapas

El Pimpi  Konum

El Pimpi
El Pimpi | Fotoğraf: Berkay Çolak

Söz konusu Malaga ise El Pimpi isimli mekan mutlaka karşınıza çıkmıştır. Çok büyük bir alana sahip olsa da tapasları ufak bir bar alanında servis ediyorlar. Restoran kısmında ana yemeklerini tüketmektense, harika Ançüez’ini, meşhur İspanyol omletini ve Paella’sını mutlaka denemelisiniz. Bunların yanında lokal beyaz şarapları ya da Sangria’ları hiç fena olmaz. Hesaptan korkmayın fiyat/performans dengesi oldukça iyi diyebilirim.

Casa Lola   Konum

Casa Lola
Casa Lola | Fotoğraf: Berkay Çolak

Malaga’nın kendinden sepya filtreli sokaklarında gezerken keşfedilebilecek, şanslıysanız oturacak yer bulabileceğiniz bir mekan daha… Burada; “Fimiento Padron” yani köy biberi kızartması, “Salpican” deniz mahsulleri salatası, karbonhidratı çok seviyorsanız benim gibi “Patatas Bravas” masanızı şenlendirmeli! Ek olarak “Ventresca” ise mor soğan ve ton balığının aşkını anlatıyor diyebilirim; onu da denemelisiniz.

Akşam yemeğine daha çok varsa…

Santinis          Konum

Santinis
Santinis | Fotoğraf: Berkay Çolak

Santinis’te İtalyanları kıskandıracak bir dondurma, tamam tamam pardon, “gelato” yiyebilirsiniz. Teatro Cervantes binasının güneşle dansı gelatonuzu eritebilir, hızlı olmakta fayda var, benden söyelemsi. Dondurmalar o kadar lezzetli ki, “Pistacrock” için bile bir daha gidilir…

Malaga’da Akşam Yemeği

Restaurante Vino Mío         Konum

Restaurante Vino Mío
Restaurante Vino Mío | Fotoğraf: Berkay Çolak

Birileri flamenko eşliğinde yemek mi dedi? Demediyse de şimdi burada okudunuz. Sakın kaçırmayın, biraz paranıza kıyın, pişman olmayacaksınız. Muhteşem bir ambiyans oluşturan Endülüs halk müziği dansına harika başlangıçlarla ve şaraplarla eşlik edin. Menüde bulunan “Atadillos”ı, yani çıtır patatese sarılmış, acı ekşi sos ile lezzetlendirilmiş karidesleri mutlaka deneyin; fantastik!

Playa De La Malagueta
Playa De La Malagueta | Fotoğraf: Berkay Çolak

Tüm bunlara ek olarak Malaga’da gezerken bisiklet kiralamanızı da tavsiye ederim. Hiç araştırmakla uğraşmayın; ben sizin için adresi hemen şuraya ekliyorum. Şimdiden keyifli tatiller!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @casalolamalaga

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan Endülüs Seyahatnamesi