Son yılların en başarılı ve heyecan verici projelerinden biri olarak hem yönetmen Sam Levinson’un kariyerini atağa geçiren hem de başrol oyuncusu Zendaya’nın yeteneklerini geniş kitlelere kanıtlayan Euphoria’nın bu iki genç ve parlak ismi, sektörün pandemi etkisinde olduğu bir dönemde, olağan dışı şartlarda kotarılan sürpriz bir film projesinde bir araya geldi. Zendaya’ya John David Washington’ın eşlik ettiği ve bir Netflix orijinal filmi olarak yayınlanan Malcolm & Marie, siyah-beyaz bir ilişki draması.

Sam Levinson‘un Another Happy Day (2011) ve Assassination Nation (2018) filmlerini izlememiş olabilirsiniz ama geçtiğimiz yılın en yankı uyandıran dizilerinden Euphoria‘yı izlediğinize ya da en azından adını duyduğunuza eminim. Z kuşağını karanlık, kaotik ve güçlü bir şekilde, sarsıcı temalar üzerinden ve çarpıcı görüntüler eşliğinde tasvir eden Euphoria‘nın başrol oyuncusu Zendaya ise geçtiğimiz aylarda en iyi kadın oyuncu dalında Primetime Emmy ödülüne uzanarak bunu başaran en genç oyuncu olmuştu. İkilinin yanlarına bir diğer genç ve yetenekli ismi, BlacKkKlansman ve Tenet filmleriyle tanıdığımız John David Washington‘ı alarak kısa sürede, üstelik küresel bir pandeminin ortasında çektikleri Malcolm & Marie, işte bu yüzden, sadece yönetmeni ve iki oyuncusuyla bile heyecan yaratmaya yetiyor.

Film, 2020’nin haziran ayının ikinci yarısında, iki haftada çekilmiş. Tıp, hukuk ve sendika danışmanlarının uygun gördüğü koşulları sağlamak için olağanüstü bir çaba gösterilmiş ve zaten oldukça az kişiden oluşan kamera arkası ekibi ve sadece iki oyuncudan oluşan kadro, hijyen kuralları ve tamamen sosyal mesafeli geçen çekimler boyunca set olarak kullanılan evin yakınlarındaki bir çiftliğe kapanmış. Setten söz etmişken, çekimlerin yapıldığı Carmel, Kaliforniya’daki Caterpillar House adlı eko-mimari başyapıtı, camdan duvarları, geniş salonu ve uçsuz bucaksız bahçesiyle filme ve karakterlere tamamlayıcı bir etki sağlıyor.

Malcolm & Marie‘nin hikayesi, adı üzerinde Malcolm ve Marie adındaki bir erkek ve bir kadının ilişkileri üzerine… Malcolm ve Marie, genç bir yönetmen olan Malcolm’ın filminin galasından eve yorgun argın döndükten sonra ilişkilerinin, geçmişlerinin, geleceklerinin ve kariyerlerine dair her şeyi ortaya döküyorlar. Ses tonları, ses şiddetleri, cinsel gerilimleri ve fiziksel temasları sürekli olarak dalgalanan bu upuzun geceyi bir tenis ya da bir boks müsabakasına benzetmek oldukça yerinde. Bu gergin müsabakanın kaybedeninin tüm sürprizlere, tüm manevralara ve tüm hamlelere rağmen Malcolm olması yönetmenin kendi kariyerine ve ilişkilerine dair bir öz eleştirisi olarak yorumlanabilir pek tabii ki; fakat daima taraflardan birine doğru apaçık meyleden bu senaryonun biraz eksik ya da kusurlu hissi yarattığını da söylemek mümkün. Zendaya‘nın olağanüstü performansının John David Washington‘ı gölgede bırakması da buna pek yardımcı olmuyor. Diğer yandan tek gecede, tek mekanda, iki kişiyle geçen filmin Sam Levinson imzalı senaryosu, içeriğindeki kusurlar bir yana filmi akıcı ve temposu yüksek bir hâle sokuyor. Yönetmen, pekâlâ bir tiyatro oyunu denebilecek metnini, mekan kullanımıyla, siyah-beyaz görüntüleriyle ve çift arasındaki gerilimi ya da yakınlaşmaları bu müsabakada gibi takip etmeyi sağlayan tekniğiyle bir sahne üstü performansından koparıp uzaklaştırıyor.

Malcolm ve Marie’nin eve girişininden itibaren alevlenmeye başlayan tartışmaları, gece boyunca sinema sektöründeki ırkçılık ve cinsiyetçiliğe, ilişkilerdeki fedakarlık yarışından sadakate, iletişim kopukluğundan geçmiş ilişkilerin hayaletlerine, beklentiler ve gerçeklikler arasındaki farklılıklardan kıymet bilmezliklere uzanıp duruyor. Malcolm & Marie, tempolu, sürprizli dönemeçlerle dolu ve en önemlisi Zendaya‘nın siyah-beyaz görüntüler arasından renkli ışıklar saçtığı bir film. Sam Levinson‘un kurmaca bir yönetmen üzerinden film eleştirmenlerine ve film endüstrisine laflar dokundurması film aşağı çeken ucuz numaralar olsa da, önceki filmleri ve Euphoria‘nın ardından gelen bu bambaşka yapım, iyi bir yönetmenin kariyerinin başlangıcına tanık olmayı sürdürdüğümüzü bir kez daha hatırlatıyor.

youtube play youtube play

Malcolm & Marie, 5 Şubat‘ta Netflix’te yayınlanacak.

IMDbNetflix