Bağdat Caddesi’nin son halini bilenler bilir. Eski neşesinden çok şey kaybetti. Hergün bir diğer dükkan kapanıyor, kentsel dönüşüm, pahalı kiralar derken çocukluğumuzun meşhur Caddesi her geçen gün kan kaybediyor. Yine de arada derede bu hatta şans veren mekanlar açılmıyor da değil. Maltepe Fenerbahçe arasında üç tanesini çok sevdim, sizinle de paylaşmak istedim.

IMG_5474

Pür Coffee & More, Maltepe

Maltepe’de Süreyya Plajı’nın ardındaki Dilek Sokak’ta minik bir mekan Pür. Çok şirin bir atmosferi var ve özellikle benim gibi sabah açıldığı ilk saatte gelirseniz sessizliğine, sakinliğine bayılmanız olası. Hani mahalle arasında şık cafeler bulursunuz ya, hem öyle hem de epey ötesinde bu lokalliğin. Asıl mesele lezzetlerinde çünkü. Lafa direkt gireceğim; ama birçok yerde denemiş ve çok abartıldığını düşündüğünüm pancake’in bu denli lezzetlisini ilk kez tattım. Abartısız söylüyorum, bir tuzlu krep ancak bu kadar lezzetli olabilirdi. İki pancake arasında Mozzarella, pesto sos ve domates, damağımda enfes bir tat bıraktı.

IMG_5470
Pür Coffee & More, Maltepe

Eşlikçisi olarak seçtiğim filtre kahve ve onun yanında ikram olarak getirilen minik kakaolu kurabiyeler de aynı şekilde. Bir yandan en sevdiğim müzikler, bir yandan bu lezzetler benim o sabahımı hatta günümü düzelleştirdi diyebilirim. Pür Coffee&More’un menüsü geniş. Serpme kahvaltı, yumurta çeşitleri, tatlı-tuzlu krep ve pancake çeşitleri mevcut ve her birinin sunumları da lezzetleri kadar başarılı. Maltepe’de oturanlar çoktan keşfetmiş, bu hayvan dostu şirin mekanı; ama uzak oturanlar da üşenmeyip gelsin derim ben. Eh ne de olsa böyle özel yerlere her gün rastlanmıyor! 🙂

Pür Coffee & More Adres: Feyzullah Mah. Yunus Emre Cad. Dilekli Sok. Maltepe / İstanbul

IMG_5390

Jeni Falafel & Rolls, Şaşkınbakkal

Şaşkınbakkal’da Old English Pub’ın ve Boyner’in bulunduğu sokaktan girince sağdaki ilk sokakta Jeni. Bir bar şeklinde masa ve dış kısmı var, mekanın çoğunu açık mutfak oluşturuyor. Mesele de mutfakta zaten. Evinize sipariş verip, rahat rahat lezzetlerinin tadını da bakabileceğiniz Jeni’nin menüsünde, adından da anlaşılabileceği üzere benim son günlerde bayıldığım Falafel ağırlıklı. Falafeli hem hafif hem de lezzetli. Hep söylediğim gibi önceden hiç hoşlanmadığım, Basta sayesinde bir anda vazgeçilmez haline gelen humus ise burada daha farklı yapılıyor ve gayet güzel bir tadı var. Falafel dürüm, salata ve humusla servis edilen falafel porsiyon ve falafel salata enfes; fakat yalnızca bunlarla da kalmıyor. Bagel arası sağlıklı seçenekler, mozarellalı, alabalıklı, ton balıklı wrapler ve granola da menüde. Anlayacağınız, sağlıklı yemekleri tercih edeceğiniz bir günde Şaşkınbakkal’ın yolunu tutabilirsiniz. Belki ardından da karşı sokaktaki Double Pause Coffee’den take away kahvenizi alır, sahile yürüyüşe gidersiniz. Olamaz mı, olabilir 🙂

Jeni Falafel & Rolls Adres: Suadiye Mah. Hamiyet Yüceses Sok. No 19/A Kadıköy / İstanbul

IMG_5485
Bay Fincan Coffee & Tea, Fenerbahçe

Bay Fincan Coffee & Tea, Fenerbahçe

Cemil Topuzlu Caddesi’nde Starbucks’ın hemen karşısında Bay Fincan. Rumeli Çikolatacısı’nın yerine açılmış. Buradan kalma kapı da duruyor. Sanırım biraz daha orijinal bir atmosfer fikirleri vardır; ama her şeyden önce kapıdan girdiğim an karşıma çıkan set beni mest etti. Özellikle magnolia, brownie, tatlı tuzlu kurabiyeler ve havuçlu kek enfes görünüyordu. Tatları nasıl diye merak edip, çilekli magnoliayı denedim hemen. Son zamanlarda yediklerim arasında en iyisiydi diyebilirim rahatça. Kahve çeşitlerini de bulabileceğiniz gibi, acıkırsanız ‘Bahçe Tost’a bir şans verin. Misafirperver yeni sahibesinin güleryüzlü karşılaması da sizi mutlu edecektir. Rota Fenerbahçe’ye!

Bay Fincan Coffee & Tea Adres: Fenerbahçe Mah. Operatör Cemil Topuzlu Cad. Hacı Mehmet Sok. No:20 Kadıköy / İstanbul