Konum

Son zamanlarda slow food akımı, sağlıklı yaşam, vegan gibi terimlere hepimiz çok fazla çevreden maruz kalıyoruz fakat gerçek anlamda çevreye duyarlı olan, ekolojiyi sadece menü ile de değil mekanın dekorasyonundan, malzemesine ve ulaşımına da hissedebileceğiniz yer sayısı oldukça az. Hele İstanbul’da çevre hassasiyeti olan mekan sayısı ise bir elin parmağını geçmez. Moda’da öyle bir yer var ki adımınızı atmadan önce bile ekolojik hassasiyeti hissedebileceğiniz ve oldukça sade menüsü ile sağlıklı yiyeceklerin de çok lezzetli olabileceğini kanıtlayan Mama Bowl…

Mama Bowl’un hikayesinden biraz bahsetmesek gerekirse, Fransız olan Tom ve Kevin dünyayı gezdikten sonra daha önce de ziyaret ettikleri Türkiye’ye geri dönüp ekolojik ve sağlıklı bir mutfak açmaya karar veriyorlar. Reçeteleri özenle hazırlayıp sonrasında da uygun dükkanı bulduktan sonra hayallerini gerçekleştiriyorlar. Yağmur Şefin de katkılarıyla Moda’nın ilk ve tek sağlıklı, mutlu ekolojik mutfağını açıyorlar. Tek diyorum, biraz iddialı bir giriş yaptım, kendileri ile de tanıştığınızda gönülden bu işi yaptıklarını siz de hissedeceksiniz.

Mama Bowl menüsüne bakacak olursak aslında İtalyan ve Fransız esintilerini fark etmemek mümkün değil. Şunu da belirtmek istiyorum; malzeme seçiminde gerçekten çok hassaslar. Mesela bazı malzemeler Hatay’dan geliyor, İtalyan Peynirleri ise Buffa ve Rani’den temin ediliyor ve en önemlisi de her şeyin en tazesi özenle seçiliyor.

Buranın en çok bilinen bowl’ları ile başlayalım o zaman… Öncelikle buradaki bowl’lar ya vejetaryen ya da vegan. Çeşitlere gelecek olursak gerçekten her damak tadına hitap edecek bowl’ları mevcut. Humus, Parmesan, Kahvaltı ve Burrata Bowl günün her saatinde ister spor sonrası, uyandığınız ilk anda, hafif ve besleyici bir öğün isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan.

 Benim buradaki favori iki bowl benim için falafel ve buratta bowl kesinlikle, hatta mekanın süperstarı da diyebilirim . Bowl’unuzu seçtikten sonra sırada sos seçimi var. Sosları da kendileri yapıyorlar ve genel olarak Fransız usulü soslar kullanıyorlar. Pesto , Ballı hardal, Pink Mama, Balsemic ceviz gibi birçok seçenek var. Seçtiğiniz bowl’a göre de sos-bowl eşleşmesine göre de önerilerde bulunuyorlar. Her bowl’un içeriği farklı. Bowl’lardaki baklagil çeşitliği ise çok başarılı bir şekilde ayarlanmış; bir bowl’da beluga mercimeği tüketirken bir başka bowl’da firik, kinoa yeme şansınız var. Falafel’e ayrı bir parantez açmak istiyorum, başarılı bir şekilde haşlanıp/kızartılıyor ve asla kupkuru değil. Burrata ise bowl’a gerçekten çok yakışmış ve baklagillerle bu kadar uyumlu olacağı aklıma gelmezdi. Bowl’lardaki tat-denge uyumu çok başarılı, yeni bowl’ları dört gözle bekliyorum diyebilirim.

Ek olarak Mama bowl’da baget sandviç ve soğuk çorba çeşitleri de bulunuyor. Özellikle Fransa’da çok yaygın olan Baget sandviç kültürünü burada da yaşatmak isteyen Tom ve Kevin,üç çeşit baget sandviç çeşidi ile adeta sizi kısa süreliğine de olsa Fransa’ya ışınlıyor. Soğuk çorbalardan ise Gazpacho yani domatesli, naneli oldukça fresh bir çorba ile de bowl öncesi serinlemeniz mümkün.

İçecek olarak ise kendilerinin yaptığı buz gibi Limonata ve Hibuskuslu soğuk çaylarını mutlaka deneyin derim. Esmer şeker kullanılarak yapılan bu yemeklerin yanına çok yakışıyor. Kase konseptini severler, muhteşem kombinasyonlarla lezzet şöleni için Mama Bowl’a muhakkak uğramalı! 

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/mamabowl_moda

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’un En İyi Bowl Mekanları