Mamut Art Project; ulaşılabilirliği hedeflediği yolculuğunda her sene bizlere yeni sanatçıları keşfetme alanı sunuyorken bağımsız sanatçıların da baştan sona kendi kontrollerinde gerçekleştirebildiği ve istedikleri disiplinde, istedikleri konuda üretebildikleri paylaşımlar için alan tanıyor. Bu sene 26-30 Ekim tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleşecek olan projede bir keşfim Göknur Avcı oldu.

Göknur Avcı, Karga, Keçe İğneleme, Kıtık ve Keçe

Göknur Avcı; farklı disiplinlerde bedenini, doğal malzemeleri ve sanatını birleştirdiği üretimler yapıyor ve balkonunda kedisiyle kavga etmeye gelen kargadan onu meraklandıran canlılara kadar kurduğu ilişkiyi yansıttığı işlerinde yeni ifadeler arayışında. Bizi mistik bir atmosfere götürdüğü ve meraklandırdığı işlerinde özellikle kokusunun da bir karakter kattığına inandığı keçe, kıtık gibi doğal malzemeler kullanmayı tercih ediyor. En yakın zamanda Göknur Avcı’nın işlerine yakından tanık olmanızı öneriyorken üretimlerini kendisinden dinleyebilmek adına sorulara geçiyorum.

İşlerine baktıkça mistik bir atmosfere doğru sürükleniyoruz. İlk merak ettiğim; etkilendiğin canlıları kendi üretimin olan masklara, heykellere dönüştürüp vücudunla buluşturduğun anda yaşadığın deneyim. Gördüklerin, elin, doğal materyaller ve bedenin bir araya geldiğinde neler yaşıyorsun?

Öncelikle kullandığım materyal ve etkilendiğim canlılar kendi dünyamdaki serüvenimi anlatıyor. Malzemeyi işleme biçimi de aşırı duygularımı kontrol altında tutmanın bir yolu benim için. Kendimi çekingen bir insan olarak tanımlayabilirim. Farklı formları deneyimleyerek kendime bir adım daha yaklaştığımı düşünüyorum. Ürettiğim ve üreteceğim işlerde kendimden izler aramak ve bulmak beni çok heyecanlandırıyor. Ben olarak ifade etmekte zorlandığım duygularımın üretimlerimde ortaya çıkışını izliyorum.

Göknur Avcı, Mantis, Keçe İğneleme, Kıtık ve Keçe,

İşlerinin içerisinde biraz tezatlık hissi veren doğal malzemeler ile gerçeğin dışında yaratmayı tercih ettiğin bir dil var.  Senin için gerçek ve/ya gerçek dışı ne anlama gelmekte?

Zihnimin sınırlarını zorladığım anlarda, hayal gücümün de desteğiyle inandığım kurgunun, duygularımı harekete geçirmesi ve ardından hissettiklerim benim için gerçeği ifade etmektedir.

Yarattıklarında ve deneyimlediklerinde nelerin peşindesin? Bu üretimlerine seni iten meseleler var mı?

Üretimlerimde kendimle ilgili çözümlemeler yapmayı ve gerçeklikle olan bağlantılarımızı sorgulamayı amaçlıyorum. Özellikle kadın olarak üzerimde hissettiğim sosyal baskı ile gelen kısıtlamaların bende oluşturduğu gizlenme dürtüsünün beni bu çalışmalara sürüklediğini söyleyebilirim.

Mamut Art Project ile ilgili daha fazla bilgi almak için Hazal Özlü’nün “Mamut Art Project: Bağımsız Yeteneklerin Buluşma Noktası” yazısına bakın.