Haftanın yorgunluğundan intikam almanın en güzel yolu, bir cuma akşamı kurulan ve geç saatlere kadar kaldırılmayan bol lezzetli ve sohbetli bir masadır dedik ve Soho House’un terasında bulunan Mandolin’e rezervasyon yaptırdık. Bol bol yedik, içtik, güldük ve hiç pişman olmadık.

IMG_2755

Soho House, İstanbul’un öyle güzel bir yerine ve öyle ihtişamlı bir binasına konuşlanmış ki, yüksek tavanları, görkemli iç mimarisi ve şıklığı dahi ikinci planda kalıyor. Kadife perdelerin arasından geçip, güzel mermer merdivenleri hızla çıktıktan sonra, terasta bulunan Mandolin‘e atıyoruz kendimizi.

“Mandolin”

Mandolin, Türk – Yunan ortak yapımı bir restoran ve hatta Ege bistrosu olarak biliniyor. Sanılanın aksine menü, sıra dışı tatları değil, tümüyle tanıdık ve yerel ev lezzetlerini barındırıyor.

“Mandolin”

Açık havanın, tam ayarındaki rahatsız etmeyen kalabalığın ve üzerimizden geçen renkli ışıkların yarattığı sarhoşlukla; enginar, dolma, humus, muhammara ve hurmalı zeytin ezmeden oluşan Türk meze tabağı, ızgara köfte, lahmacun ve ev yapımı patates kızartması, yanına da bunlara eşlik etmek üzere Beylerbeyi göbek rakı söyledik.

“Mandolin”

Böylelikle, şehrin en güzel yerlerinden biri olan Pera’da bulunan Mandolin’de lahmacuna limon sıkıp elinizle kıvırarak yiyebilir, enginar dolmanın yapraklarını pilavla doldurup keyifle ağzınıza atabilir ve rakı kadehlerinizi tokuşturarak şen şakrak bir gece geçirebilirsiniz. Ki, ortamın ve manzaranın güzelliğinden mi, yoksa tüm bu şıklığın ortasında yaşadığımız doğallıktan mı bilinmez, mekanı en geç terk edenler biz olduk!

Processed with VSCO with g3 preset

Not: Mandolin’e gidebilmek için ya Soho House üyeliğine ya da üye bir arkadaşınıza ihtiyacınız var.

Mandolin Adres: Evliya Çelebi Mahallesi Meşrutiyet Cad. No:56. Beyoğlu, Istanbul