Kalabalıklar içinde yalnız kaldığımı hissettiğim bazı günlerim vardır benim, hatta sadece böyle hissetmek icin kalabalıklar içine karıştığım bazı günlerim olduğunu da söyleyebilirim. Benim için birşeylerden kaçış noktasıdır böyle günler ya da ruhumun derinliklerine inip yeni şeyler keşfetme anlarıdır kim bilir.. Tuhaf geliyor değil mi kulağa bu söylediklerim? Hiç yapmadıysanız, en azından bir kere deneyin ve kendinizle başbaşa kalmanın keyfini çıkarın derim. Yine böyle bir günün akşamıydı. Şarküteri ve kahveyi bir arada sunan yepyeni bir dükkan açıldığı kulağıma çalınmıştı ve bir merak sarmıştı beni her zamankinden.. Kahve tutkuma karşı koyamayarak düştüm Manuel Deli & Coffee merakıyla Cihangir yollarına..

Manuel Dış Mekan 2

Daha uzaktan gördüğüm turkuaz ve sarı renkler ile dükkanın önündeki bank, Manuel’a ulaşmak için koşmama sebep olacaktı neredeyse. Bankta mı otursam, içeride bistro konseptinde mi takılsam kararsızlığı üzerime çökmüşken, sonradan iki ortaktan biri olduğunu öğrendiğim Altan’ın dostane ve sıcak duruşu beni içeride oturma kararına ulaştırdı.

Manuel Dış Mekan

Şarküteri reyonuna doğru adım adım ilerlemeye başladım. Bu esnada sağımdaki raflarda satılan çeşitli ithal çikolatalar, organik ürünler ve soslar bana göz kırpıyordu. Meğer daha birçok firma ile anlaşmalar devam ediyormuş ve burada daha pek çok doğal gıda ürününü de satmayı hedefliyorlarmış. Şarküteri reyonundan sandwich seçimime doğru yönelirken küçük bakery reyonunu gördüm. Lezzetli ve oldukça sağlıklı gözüken pizzalar vardı. Hemen “Nedir bu pizzaların insanı kendine çekmesinin sırrı?” diye sordum. Ekşi maya ile 1 gün boyunca mayalanan hamurun dolapta 2 gün bekletilmesinin ardından, üzerine leziz şarküteri reyonundan konulan çeşitli füme et veya peynirler ile hazırlanan Tava Pizzası olduğunu öğrendim. Bir dilim füme kontrfile tava pizza söyleyip kahve için tekrar bara yöneldim.

Manuel: Tava Pizzası

Sıra kahveye gelince “Benim gibi bir kahve tutkunu için şöyle iddealı birşeyler olsun, ne önerirsin?” dedim. Şu an için 7 – 8 çekirdek seçeneği olduğunu, Aeropress, Chemex, Syphon gibi pek çok sevdiğim teknikle kahve hazırlayabileceğini söyledi. Günün en sevdiğim anı olan, özenle kavrulmuş Ethiopia kahve çekirdeklerinden Aeropress ile hazırlanan müthiş filtre kahveme kavuştum. Ayrıca öğrendim ki, Manuel’da dünyanın çok çeşitli kahve dükkanlarından alınmış çekirdeklerle yapılan kahveler içmemiz de mümkün. O gün, Londra’nın müthiş butik kahve zinciri Monmouth Coffee’den 2013 Cup of Excellence ödüllü La Divina Providencia vardı. Enfes!

Manuel: Monmouth Coffee Selection

Yalnızlığımla başbaşa kalacağım bir keşif olacaktı güya, yine dayanamadım ve renkli bir kişilik olan Altan ile sohbete başladım. Kendisi reklam dünyasından tam bir sene önce “Bu kadar kurumsal hayat bana yeter” diyip ayrılanlardanmış meğer.. En sevdiğim kariyer hikâyelerinden.. Son yıllarda Third Wave Coffee sevdası almış başını gidiyor. O ve ortağı Ozan İlhan yıllardır süregelen kaliteli kahve tutkularının peşine düşmüşler. Bu tutku sonucunda, kahve ve şarküteriyi bir araya getirdikleri bu harika dükkan ile karşımıza çıkmışlar. Ne mutlu!

Manuel Sandwich

Manuel Deli & Coffee, mahallelinin ve Cihangir’e yolu sıkça düşenlerin uğrak noktası olmaya başladı bile. Daha nadir olarak yolu düşenlerin ise, bundan sonra çeşitli bahanelerle Cihangir’e ve dolayısıyla Manuel’a uğrayacakları kesin!

Ne olursa olsun içinizde sizi hayata bağlayan bir tutkunun daim olması dileğiyle..

Manuel Ürünler

Dikkat! Dükkanda farklı vintage tasarım bisikletler görebilirsiniz. Neden diye soracak olursanız?! Bu bisikletler tamamen başka bir tutkunun eseri.. Bir arkadaşları tarafından yurtiçi veya yurtdışından toplandıktan sonra aksesuarları yenilenerek harika bir görünüme sahip olan bu bisikletlere, satılmaları için Manuel evsahipliği yapıyormuş, bilginiz olsun.

Manuel Deli & Coffee Adres: Cihangir Cad.  23A Beyoğlu, İstanbul

Fotoğraflar: İpek Çakmak & www.instagram.com/manueldeliandcoffee

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Cok guzel bir yazi olmus, en kisa zamanda ziyaret etmek istiyorum. Londra’da yasadigim zamandan beri hastasi oldugum Monmouth kahvelerini satan bir yer varsa kacirilmaz bu firsat :)

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?