Alışveriş trendleri son birkaç yıldır her alanda büyük değişime gidiyor. Bu değişimin başında gıda alışverişinde tercih edilen uluslararası markalardan, yerel, içeriğinden emin olunan lokal markalara yöneliş dikkatimi çekiyordu. Son zamanlarda ise gıda sektöründe görülen bu yerelleşme trendinin moda sektörüne de sıçradığı sizlerinde dikkatini çekmiş olabilir. Türk çanta markaları ise sadece kendi coğrafyamızda ön plana çıkmakla kalmayıp Dünya çapında bilinen isimlerin de radarına girmeye başladı.

Bu kişilerin Türk markalarına duyduğu ilgi tamamen tasarım odaklı iken, ülkemizde yerel tasarımlara yönelişte birçok kişinin çıkış noktasının sürdürülebilirlik olduğunu söyleyebiliriz. Kabul edelim ihtiyacımız olmasa da o yeni çantayı, o çantanın getirdiği heyecanı hepimiz istiyoruz. Tabii kurların bu denli dagalanmasının global çapta ün yapmış markalara karşı alım gücünü zorladığı göz ardı edilemez. Benim için yerel markalara yöneliş bu şekilde başlasa da artık Türk tasarımcıların gerçekten saklı cevherler olduğu inancını benimsemiş bulunuyorum. Her geçen gün farklı bir marka keşfedip tasarımlarına aşık oluyorum.

Türk çanta tasarımcılarının daha çok kadınlardan oluştuğunu görmek de beni çok heyecanlandırıyor. Tutkusunun peşinden giden kadınlar ve bu tutkusuyla başkalarına da istihdam sağlayan kadınlar hepimize ilham olmalı. Sanırım en bilindik globalleşmiş markamız, sizlerin de bildiğini düşündüğüm üzere Misela‘dır. Ancak sizlere bugün daha farklı tarzlara sahip, taşımanın tamamen karaktere uyumluluktan ibaret olduğunu düşündüğüm iki favori markamdan daha bahsetmek istiyorum.

Türk Çanta Markaları

Marche İstanbul

Marche Istanbul
Marche Istanbul x Splendid | Fotoğraf: marcheistanbul

Marche İstanbul! Tamamen Fransız esintileri taşıyan bu markaya görür görmez aşık oldum. Basit tasarımıyla çantalara vermiş olduğu form ve kullanılan renk skalası ile zamansız parçalar tasarladıkları ortada. Görür görmez aşık olduğum bu markadan Petit Lido serisinin ise bende yeri ayrı. Her çantayı takışımda kendimi Fransız sokaklarında yürüyor gibi hissetmemin bir tek bana özgü olmadığına eminim.

Büyükada’da yer alan Splendid Palace ile yapmış oldukları iş birliği de sizleri adeta filmlerde izlediğimiz eski ada anılarına götürüyor. Katileli ama gözlerden uzak bir yaşamdan ilham alarak tasarlandığını düşündüğüm bu tasarımalar da görülmeye değer.

Tullaa

Tullaa
Tullaa| Fotoğraf: tullaa.com/

Bahsetmek istediğim diğer ilham verici Türk marka ise Tullaa. Bir ev hanımının hobi olarak başladığı tasarımların şu an kızı ile beraber çalışarak büyüttükleri bir marka haline gelmesi ve aynı zamanda 65 Türk kadınına iş imkanı oluşturması takdiri hak ediyor. Tasarımlarının sadeliği ve güzelliğinin yanı sıra her biri elle üretilen parçalarda gösterilen işçilik kalitesi beni en çok etkileyen noktalardan biri oldu. İlk bakışta yaz çantaları olarak değerlendirilirse de her mevsim takıldığını gördüğüm bu çantaların, Türk markası olduğunu bilmeyenler tarafından şaşkınlıkla karşılandığını birçok kez gördüm.

Kesinlikle reklam amaçlı olmayan bu yazımda aslında vurgulamak istediğim Türk kadınlarının istediklerinde başaramayacakları bir şey olmadığını birçok farklı alanda gördük. Bu sefer de sizlere moda dünyasından, çantalar kategorisinden bu bakış açısını vurgulamak istedim. Global devler haline gelmiş markalar arasında kendilerine bir yer edinmeye çalışan bu markaların tasarım, işçilik ve kendine has hikayeleri ile üretmek isteyen hepimize ilham olmasını dilerim. 

Kapak Fotoğraf: Instagram/@tullaa_official

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Yerli Ev Dekorasyon Markaları