Ege ve Akdeniz arasında, doğallığı hiç bozulmamış bir cennet Söğüt köyü. Yaklaşık 2000 kişilik bir nüfusu olan bu küçük köy, Marmaris’e 2 saatlik bir uzaklıkta…

Söğüt Köyü, Marmaris

Söğüt Köyü’ne doğru ilerlerken Marmaris merkeze de girebilirsiniz ama Yeni Datça yolu üzerinden daha kolay ulaşılıyor. Hisarönü, Orhaniye ve Selimiye köylerinden geçiliyor ve yol üstünde üç farklı köyde aynı temayı fotoğraflayabiliyorsunuz: Mavi ve yeşil.

Size yolda keçiler eşlik edebilir… Sağlı sollu kahveler size köyün yolunu gösterebilir. Kalabalık avlular, bahçelerde taş ocakları görebilirsiniz. Köy ekmeği ve peksimet yapan kadınlar, köy ekmeğinin arasında keçi peyniri yiyen çocuklara rastlayabilirsiniz. Payam (badem), harnup (keçi boynuzu) ve siyah incir ağaçlarının rastgele dizildiği bahçelerden geçebilirsiniz.

Köyün tarihini halkından dinlemek çok keyifli, aklınızda bulunsun. Köyün girişinde bulunan okulun arkasında, köyde yaşamın M.Ö yıllara dayandığını gösteren Thyssanos antik kentine ait kale kalıntıları bulunuyor ama henüz burada aktif kazı çalışması yapılmamış.

Köye ulaşır ulaşmaz, hemen sağda göreceğiniz Manzara Restaurant; köye gelen yerli yabancı turistlerin uğramadan geçmediği ve sonrasında da ayağının hiç kesilmediği bir mekan. Adı üstünde bir yer olmasının yanı sıra, bahçeden o anda koparılmış yeşilliklerle yapılan salata, işletme sahibinin bizzat kendinin tuttuğu balık çeşitleri, deniz ürünlerinin tadı damağında kalıyor insanın.

Yunanistan’ın Symi adasının silüetini seçebileceğiz bu restoranda yaptığınız güzel bir balık ziyafetinin ardından, sahile doğru inip küçük iskeleden denize girebilirsiniz. Denizin dibine yayılmış deniz kestaneleri size eşlik edecek, korkmayın. İçiniz rahat edecekse, yanınıza deniz ayakkabılarınızı alabilirsiniz.

Eğer bu şirin, kendi halinde, sakin sessiz köye doyamayıp konaklamak isterseniz de sahilde ya da sahile yakın uygun fiyatta küçük pansiyonlar bulabilirsiniz… Kahveye sorduğunuz takdirde, ahali size yardımcı olmaya zaten can atacaktır.

Artık gitme zamanı…

Son kez temiz havayı içinize çekip, şu muhteşem manzaraya bakıp geldiğiniz için asla pişman olmayacağınız bu köye veda edebilirsiniz.

Söğüt Köyü’nde gidebileceğiniz diğer restoranlar:

Denizkızı Restorant

Hint: Burası ayrıca pansiyon; güzel bir manzara eşliğinde harika bir rakı – balık (ahtapot) keyfi yapabiliyorsunuz.

Telefon: 0252 496 50 32

Ahtapotçu Mehmet Usta’nın Yeri

Hint: Bozburun’da yer alıyor. Oranın en eski ahtapotçusu. Mehmet Usta yemekleri kendi yapıyor; lokum adını verdiği ahtapot yemeğini yemeden kalkmayın.

Telefon: 0252 496 58 77

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?