Ege ve Akdeniz arasında, doğallığı hiç bozulmamış bir cennet Söğüt köyü. Yaklaşık 2000 kişilik bir nüfusu olan bu küçük köy, Marmaris’e 2 saatlik bir uzaklıkta…

Söğüt Köyü, Marmaris Konum

Söğüt Köyü by @nazlısümer
Söğüt Köyü, Marmaris

Söğüt Köyü’ne Ulaşım

Söğüt Köyü’ne doğru ilerlerken Marmaris merkeze de girebilirsiniz ama Yeni Datça yolu üzerinden daha kolay ulaşılıyor. Hisarönü, Orhaniye ve Selimiye köylerinden geçiliyor ve yol üstünde üç farklı köyde aynı temayı fotoğraflayabiliyorsunuz: Mavi ve yeşil.

Size yolda keçiler eşlik edebilir… Sağlı sollu kahveler size köyün yolunu gösterebilir. Kalabalık avlular, bahçelerde taş ocakları görebilirsiniz. Köy ekmeği ve peksimet yapan kadınlar, köy ekmeğinin arasında keçi peyniri yiyen çocuklara rastlayabilirsiniz. Payam (badem), harnup (keçi boynuzu) ve siyah incir ağaçlarının rastgele dizildiği bahçelerden geçebilirsiniz.

Söğüt Köyü’nün tarihini kendi halkından dinlemek çok keyifli, aklınızda bulunsun. Köyün girişinde bulunan okulun arkasında, köyde yaşamın M.Ö yıllara dayandığını gösteren Thyssanos antik kentine ait kale kalıntıları bulunuyor ama henüz burada aktif kazı çalışması yapılmamış.

Söğüt Koyu by @cavidanf
Söğüt Köyü, Marmaris

Söğüt’te Restoranlar

Manzara Restaurant Konum

Köye ulaşır ulaşmaz, hemen sağda göreceğiniz Manzara Restaurant; köye gelen yerli yabancı turistlerin uğramadan geçmediği ve sonrasında da ayağının hiç kesilmediği bir mekan. Adı üstünde bir yer olmasının yanı sıra, bahçeden o anda koparılmış yeşilliklerle yapılan salata, işletme sahibinin bizzat kendinin tuttuğu balık çeşitleri, deniz ürünlerinin tadı damağında kalıyor insanın.

Yunanistan’ın Symi adasının silüetini seçebileceğiz bu restoranda yaptığınız güzel bir balık ziyafetinin ardından, sahile doğru inip küçük iskeleden denize girebilirsiniz. Denizin dibine yayılmış deniz kestaneleri size eşlik edecek, korkmayın. İçiniz rahat edecekse, yanınıza deniz ayakkabılarınızı alabilirsiniz.

Manzara Restaurant Telefon:  0507 484 65 66. Konum için tıklayın.

Denizkızı Restaurant Konum

Aynı zamanda bir pansiyon olan Denizkızı Restaurant’ta, unutamayacağınız bir manzara eşliğinde harika bir rakı-balık (ahtapot) keyfi yapabilirsiniz.

Denizkızı Restaurant Söğüt Telefon:0542 601 52 77. Konum için tıklayın. 

Ahtapotçu Mehmet Usta’nın Yeri Konum

Burası Bozburun’da yer alıyor. Bölgenin en eski ahtapotçusu olan Mehmet Usta, yemekleri kendi yapıyor. “Lokum” adını verdiği ahtapot yemeğini yemeden kalkmayın.

Ahtapotçu Mehmet Usta Telefon: 0536 549 99 30.  Konum için tıklayın. 

Söğüt Köyü by @nazlisumer
Söğüt Köyü, Marmaris

Eğer bu şirin, kendi halinde, sakin sessiz köye doyamayıp konaklamak isterseniz de sahilde ya da sahile yakın uygun fiyatta küçük pansiyonlar bulabilirsiniz… Kahveye sorduğunuz takdirde, ahali size yardımcı olmaya zaten can atacaktır. Gizem Asya Pansiyon, Söğüt’te kalabileceğiniz tatlı pansiyonlardan biri.

Not: Söğüt Köyü’nde kalmak yerine, bolca çeşit bulabileceğiniz Selimiye ve Bozburun’u da tercih edebilirsiniz. Çevredeki otellerin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Artık gitme zamanı…

Söğüt Köyü by @nazlisumer
Söğüt Köyü, Marmaris

Son kez temiz havayı içinize çekip, şu muhteşem manzaraya bakıp geldiğiniz için asla pişman olmayacağınız bu köye veda edebilirsiniz.