Hafta sonlarının en heyecan verici olayı kahvaltıdır hiç şüphesiz. Hal böyle olunca en iyi kahvaltı mekanı arayışımız hiç son bulmuyor. Bu konuda son durağımız, Galata’nın yenilerinden: Marmelat Cafe.

IMG_7588

İnsanın en büyük hobisi yemek – içmek – gezmek olan bir arkadaş grubu olunca ne nerede iyidir bilgisine ulaşması çok zamanını almıyor. Marmelat Cafe’nin adını da bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine duyuyoruz. Ufak çaplı bir araştırma bizi heyecanlandırmaya yetiyor ve pazar kahvaltımız için rezervasyonumuzu yaptırıyoruz.

Galata Kulesi’nin hemen arkasındaki Camekan sokakta yer alıyor Marmelat Cafe.  Mavi beyaz renklerin hakim olduğu küçük ama cici bir ortam. Dekorasyonda kullandıkları renkler ve dev ayna mekanı olduğundan ferah gösteriyor.

1026731_2a6e7e2e900241994344143bf36f2a42_600x600

Daha önce internetten incelediğimiz menülerine hızlıca göz gezdirip serpme kahvaltımızı sipariş ediyoruz. Konsept: tamamen yörelerinden kopup gelen peynirler, zeytinler, zeytinyağlılar, mezeler. Siparişimizden önce gelen kızarmış ekmeklerle masadaki tuzlu yoğurt ve zeytinyağlı humusu tırtıklamaya başlıyoruz. Humus son derece lezzetli, tuzlu yoğurt ise özgün ve başarılı bir tat olmuş. Ek olarak söylediğimiz muhammara da İstanbul sınırlarında yediklerimiz arasında ilk üçü zorlayacak cinsten.

Peynirde ezine ve trakya eski kaşar, zeytinde ise Hatay yeşil kırma tercih ediyoruz. Tercihlerimiz bizi yanıltmıyor, mini mini yeşil zeytinler yöresine uygun olarak bol yağlı ve baharatlı olarak servis ediliyor. Peynirler ise oldukça leziz.

Kasap sucuk tava ve çakallı menemeni ise masanın hakimiyetini ele geçiren lezzetler. Özellikle çakallı menemeninin efsane olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, sırf onu yemek için bile gidilebilir mekana.

Tatlı tercihimizi ise vişne reçeli, kuşburnu marmelatı ve bal kaymaktan yana kullanıyoruz. Vişne reçelinin çekirdekli olması bende ufak bir hüsran yaratıyor ama marmelatlarının dibini sıyırdığım  doğrudur. Bal kaymak ise beklentileri karşılıyor.

Hamur işi severler pişiyi es geçmeyecektir, ki biz de geçmedik. Sıcacık gelen pişi, mutluluğumuzu dozunu biraz daha arttırıyor ve masadan büyük bir mutlulukla kalkıyoruz.

Mekanda sadece kahvaltı değil, sandviç çeşitleri, mezeler ve zeytinyağlılar da var. Günün herhangi bir saati yolunuz düşerse, Marmelat Cafe’den son derece memnun ayrılacağınız kesin.

Marmelat Cafe Adres: Bereketzade Mah. Camekan Sok. No:8A Galata, Beyoğllu / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN