Yeni bir ay geldi, ajandaları güncelleme zamanı! Mart ayının öne çıkanları arasında ilham verici sergiler, dünyaca ünlü bir müzikal, bir elektronik müzik partisi, klasik müzik ve daha fazlası var…

İşte Mart 2018 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

***

Şubat 2018 Etkinlikleri

Farklı deneyimler vadeden sergileri kaçırmayın.

Geçtiğimiz ay, İstanbul’daki farklı mekanlarda size yeni bakış açıları kazandıracak, görsel anlamda cezbedici oldukları kadar düşündürdükleriyle de aklınızda kalacak güncel sergi kapılarını açmıştı. Başta Refik Anadol’un Pilevneli Gallery’deki “Eriyen Hatıralar” sergisi (10 Mart’a kadar devam ediyor) olmak üzere, Akbank Sanat’taki “Garip Meyve” (10 Mart’a kadar), Dirimart Dolapdere’deki Vik Muniz (11 Mart’a kadar) ve PiArtworks’teki “Balmumu Arıların Alun Teridir” başlıklı (28 Mart’a kadar) sergileri kaçırmamanızı öneriyoruz. Bu sergilerle ilgili detaylı bilgiye Jag Style’ın “İstanbul’da Bu Aralar Kaçırmamanız Gereken 5 Sergi” yazısında okuyabilir, daha fazla sergi önerisini için “Bu Aralar Keşfetmeniz Gereken Galeriler ve Güncel Sergileri” listemize göz atabilirsiniz. (Fotoğrafta: Refik Anadol, Melting Memories: Data Paintings, 2018)

 

Beykoz Kundura’nın büyülü atmosferinde elektronik müzikle kendinizden geçin.

Generic Music’in sekizincisi düzenlenecek parti serisi Get Closer, bundan böyle yenilenen konseptiyle karşımıza çıkacak. Elektronik müziğin sevilen isimlerini 3 Mart Cumartesi günü ve gecesi Beykoz Kundura‘nın büyüleyici atmosferinde bir araya getirecek olan etkinliğin kesinleşen konukları arasında Danimarkalı prodüktör ve dj Be Svendsen ve elektronik müziği etnik ritimlerle harmanlayan Armen Miran var.

 

90. Akadami Ödülleri Töreni’ni izleyin, Oscar adaylarını vizyonda yakalayın.

Fotoğraf: Eddy Chen/ABC/Getty Images

Fotoğraftaki şok edici anı hatırlıyorsanız, geçtiğimiz yıl televizyonunuz karşısında otururken tarihe tanıklık etmişsiniz demektir. 89. Akademi Ödülleri töreninin en büyük ödülü açıklanırken yaşanan skandal karmaşa, büyük ödülü kazananın açıklandığı gibi La La Land değil Moonlight olduğunun anlaşılmasıyla çözülmüş, fakat sahnede tam bir kaos ortamı yaşanmış, kazanmışken kaybdenlerin hevesi kursağında kalmış, bir yandan da gerçekten kazanan film En İyi Film Oscar ödülüne ulaşan ilk LGBT+ temalı film olmasıyla da tarihe geçmişti. Bu skandaldan bir yıl sonra, 90. Akademi Ödülleri Töreni 4 Mart gecesi gerçekleşecek. Kırmızı halıdaki yıldızlar geçidini ve ardından kazananların açıklanacağı töreni izlemek için bir gece uykusuz kalmaya değer, ne de olsa tarihe geçen anlar yaşanabildiğini artık çok daha iyi biliyoruz. Adayları vizyonda izlemeyi tercih edenlerdenseniz, En İyi Film dahil 5 dalda aday Lady Bird‘ün 2 Mart, En İyi Film dahil 6 dalda aday Phantom Thread‘in 9 Mart, En İyi Belgesel Film adaylarından Visages villages / Faces Places‘in 9 Mart, En İyi Uyarlama Senaryo dahil 4 dalda aday Mudbound‘un ise 2 Mart’ta vizyonda olacağını da hatırlatalım. Emre’nin Oscar töreni öncesi izlemeniz gereken filmler listesine ve Oscar tahminlerine göz atmayı da unutmayın!

 

Özlediğiniz dizilerin, yolunu gözlediğiniz yeni sezonlarının başına oturun.

Dijital platformlar sağ olsun, yeni diziler ve devam eden dizilerin yeni sezonları artık yılın iki döneminde değil her ayında karşımıza çıkar oldular. Mart ayında da, özlediğimiz birçok dizi yeni sezonuyla ekranlara dönecek: 8 Mart’ta Jessica Jonesun, 9 Mart’ta Love‘ın, 23 Mart’ta Santa Clarita Diet‘in ve 30 Mart’ta A Series of Unfortunate Events‘in ikinci sezonları Netflix’te olacak, 1 Mart’ta Atlanta‘nın ikinci sezonu FX’de, 25 Mart’ta ise Silicon Valley‘nin beşinci sezonu HBO’da yayınlanmaya başlayacak. Kısacası, uykusuz geceler ve televizyon karşısında geçen hafta sonları için de ajandanızda yer bırakın! (Fotoğrafta: A Series of Unfortunate Events)

 

Dünyaca ünlü müzikalin şarkılarını, bu kez orijinal dilinde dinleyin.

Hatırlarsanız 3 yıl önce yine Zorlu PSM’de izlediğimiz Notre Dame de Paris müzikali, İngilizce versiyonuyla karşımıza çıkmış, gösterinin ve müziğin kalitesi aynı olsa da açıkçası alıştığımız Fransızca şarkıları biraz aratmıştı. Şimdi sıra Fransızca şarkılarda ve orijinal versiyonda! 9-25 Mart tarihleri arasında 21 kez sahnelenecek olan dünyaca ünlü müzikal, başta Belle olmak üzere tanıdık şarkılarıyla ve göz kamaştırıcı gösterisiyle sizleri bekliyor.

 

Heyecanla beklediğiniz büyük bütçeli filmleri büyük perdede seyredin.

Bir süredir gündemimizde ödül sezonu, Oscar adayı filmler, !f İstanbul derken sanatsal yönü eğlence yönüne ağır basan filmler vardı. Yaz aylarının yaklaşmasıyla, büyük bütçeli aksiyon, bilimkurgu ve fantastik türündeki filmler, çizgi roman uyarlamaları ve Hollywood yıldızları ön plana çıkmaya başlıyor. Birçoğu IMAX veya 3D salonlarda karşımıza çıkacak Mart 2018 vizyon filmleri arasında da bunlara örnek olabilecek, heyecanla beklenen birçok film var: 2 Mart’ta Jennifer Lawrence’lı casus filmi Red Sparrow, 9 Mart’ta yıldızlar geçidi aksiyon komedisi Gringo16 Mart’ta video oyunu uyarlaması Tomb Raider, 23 Mart’ta farklı bir yönetmen ve oyuncularla yoluna devam eden Pacific Rim: Uprising, 30 Mart’ta ise Steven Spielberg’ün göz kamaştırıcı gözüken bilimkurgu filmi Ready Player Oneı izleyebileceğiz. (Fotoğrafta: Ready Player One)

 

Salon’da, sevdiğiniz gruplarla buluşun, yeni gruplarla tanışın.

İKSV’nin dönemsel festivallerinde tattığımız keşfetme hazzı ve doyum hissini tüm yıla yayan Salon, Mart ayında da sevdiğimiz isimleri ağırlamaya, karşımıza yeni keşifler çıkarmaya devam ediyor. Ayın öne çıkan konukları arasında Teksaslı indie rock grubu Khruangbin (1 ve 2 Mart), New Yorklu post-rock ve trip-hop grubu Son Lux (3 Mart), Avustralyalı saykedelik rock grubu King Gizzard & The Lizard Wizard (13, 14 ve 15 Mart) ile Türkiye’den Ah! Kosmos (23 Mart) ve Jakuzi (31 Mart) yer alıyor. (Fotoğrafta: Khruangbin)

 

İstanbul Modern’i, son bir kez Antrepo’da ziyaret edin.

14 yıl önce kapılarını açan ve İstanbul’un en önemli modern sanat müzesi konumuna gelen İstanbul Modern, 18 Mart’tan itibaren, birkaç yıllığına Karaköy’e veda ediyor. Müzeye yıllardır ev sahipliği yapan Antrepo yıkılıp, yerine yeni müze binası inşa edilene dek Beyoğlu’ndaki geçici mekanına taşınacak olan İstanbul Modern’i Karaköy’de görmek, yıllardır birçok sergi için uğradığınız o binayla vedalaşmak için Mart ayında bir hafta sonu yolunuzu Anterpo’ya düşürün, çağdaş Türkiye sanatının önde gelen sanatçılarının eserleri arasından Tarihi Yarımada’yı izleyin.

 

Oda müziğinin tadına İstanbul’un birbirinden güzel mekanlarında varın.

Bu yıl 7. kez gerçekleşecek Opus Amadeus Oda Müziği Festivali, İstanbul’un dört bir yanında gerçekleşecek konserlerde Türkiye ve Avrupa’dan oda müziği topluluklarını ve solistlerini ağırlıyor. 19 Şubat’ta başlayan ve 26 Mart’a dek sürecek festivalin bu ayki konserleri ve konukları arasında Saint Espirit Kilisesi (3 Mart) ve Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi‘nde (4 Mart) iki ayrı konser verecek koro Rezonans, Aşkenazi Sinagogu (15 Mart) ve Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi‘nde(16 Mart)  iki ayrı konser verecek saksafon ve arp ikilisi DUO SeRa, İtalyan Kültür Merkezi‘nde “Stefan Zweig’ın İronik Tebessümü” başlıklı bir konser verecek Ars Trio di Roma (19 Mart) ve 26 Mart’ta Deniz Müzesi‘nde gerçekleşecek, CSO Cello Quartet‘li kapanış konseri sayılabilir. (Fotoğrafta: CSO Cello Quartet)

 

Yalnız olmadığınızı hissetmek, bir araya gelip güçlenmek için yürüyün.

Günlük yaşama müdahalenin, baskıların, özgürlük kısıtlamalarının, kadınlara yönelik şiddetin ve çocuklara yönelik saldırıların gün geçtikçe arttığı ülkemizde 8 Mart’ın önemi de her geçen yıl artıyor. Kadın dayanışmasının, kadınların mücadelesinin en görünür olduğu etkinliklerden 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, bu yıl da 19.30’dan itibaren İstiklal Caddesi‘nde gerçekleşecek. Kadın dayanışması için olduğu kadar ülke nüfusunun yarısının baskılar ve saldırılar karşısında yalnız olmadığını hissetmesi açısından da büyük önem taşıyan bu yürüyüşe tüm kadınlar davetli. Destek olmak isteyen erkek okurlarımıza da bir not; yürüyüş natrans erkeklere kapalı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?