Hüznü, şiddete eğilimli kırılgan karakterleri ve kara mizahı bir araya getiren bir sinema düşünün. İrlandalı bir ailede, 1970 yılında Londra’da dünyaya gelmiş olan Martin McDonagh, kanındaki The Irish Spirit’i incelikli ve yaratıcı senaryolarına taşıyarak, İrlanda’da ya da dünyanın farklı köşelerinde geçen filmlerinde derinlikli karakterlere yer vererek işliyor. Oscar ödüllü yönetmen, son on beş yılda imza attığı dört uzun metrajlı filmiyle, geniş bir hayran kitlesine sahip oldu bile. Ona sık sık eşlik eden Colin Farrell, Brendan Gleeson ve Sam Rockwell gibi oyuncular ve besteci Carter Burwell ile süregelen işbirlikleri, onun sinemasını daha da yukarıya taşıyor. Martin McDonagh’ın, 2023’te izleyeceğimiz yeni filmi The Banshees of Inisherin için heyecanımız dorukta!

martin mcdonagh filmleri - in bruges
In Bruges (2008, Martin McDonagh)

Martin McDonagh Filmleri

2004 yılında, eşini o sabah kaybetmiş yaşlı bir adamın tren yolculuğu sırasında tuhaf bir gençle karşılaşmasını konu alan hüzünlü kara filmi Six Shooter ile En İyi Kısa Film dalında Oscar ödülünü kucaklamış Martin McDonagh, bugüne kadar izleyiciyle buluşturduğu üç uzun metrajlı filmiyle de büyük beğeni topladı. Şimdiyse onun dehasına ve hikâye anlatıcılığına, In Bruges‘den yıllar sonra bir kez daha, bu ilk uzun metrajlı filminin başrol oyuncuları Brendan Gleeson ve Colin Farrell‘i bir araya getirdiği The Banshees of Inisherin ile tanık olacağız. Film, şimdiden yılın en iyileri ve ödül sezonunun favorileri arasında gösteriliyor.

In Bruges (2008)

Belki de cehennem budur, geri kalan tüm sonsuzluğu kahrolası Bruges’de geçirmek!” diyor Ray. Martin McDonagh‘ın ilk uzun metrajlı filmi, ters giden bir görev sonrası öfkeli patronları tarafından, saklanmaları için Avrupa’da aranacakları en son yere yollanan iki tetikçinin hikayesini anlatıyor: Hatası için kendini affedemeyen Ray ve ona göz kulak olan akıl hocası Ken. Belçika’nın tarihi ve sessiz şehrine yazılmış hüzünlü ama küfürlü bir mektup niteliğindeki In Bruges’de, başrollerde Colin Farrell ve Brendan Gleeson yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Seven Psychopaths (2012)

İkinci filminde Sam Rockwell‘den Colin Farrell‘a, Woody Harrelson‘dan Christopher Walken‘a birçok ünlü oyuncuyu bir araya getiren McDonagh, adı üzerinde, yedisi de birbirinden psikopat yedi karakterin yer aldığı bir suç komedisine imza atıyor. Film, hikâyesinin merkezine, garip arkadaşlarının bir gangsterin çok sevdiği Shih Tzu cinsi köpeği kaçırmasının ardından yanlışlıkla Los Angeles’ın yeraltı suç dünyasına karışan, zor durumdaki bir senaristi yerleştiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Martin McDonagh’ın En İyi Film Oscar ödülüne aday gösterilen ilk filmi, tecavüz edilip yakılarak öldürülen kızının cinayetinin bir türlü aydınlatılamamasına isyan eden bir annenin kasabanın şerifine ve halkına savaş açışını konu alıyor. Başta Oscar ödüllü Frances McDormand ve Sam Rockwell ikilisi olmak üzere yetenekli oyuncuların gövde gösterisine dönüşen film, dünya ve ABD gündeminden beslenen hikâyesiyle gerçekten bir senaryo dersine dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Banshees of Inisherin (2022)

Martin McDonagh‘ın heyecanla beklenen, Türkiye’deki ilk gösterimi Filmekimi kapsaında yapılan filmi, In Bruges‘den 14 yıl sonra, ilk filminin iki başrol oyuncusunu yeniden bir araya getiriyor: Colin Farrell ve Brendan Gleeson, 1920’lerin İrlanda’sında, Inisherin adlı ücra bir adada buluşuyor. İki yakın arkadaş olan Colm ve Pádraic’ten Colm, en yakın arkadaşına “Artık senden hoşlanmıyorum.” deyiveriyor ve arkadaşlıklarını sonlandırıyor. Sadece Pádraic’i değil, tüm ada halkını etkileyen ve hiçbir görünür sebebi olmayan bu küslük, komik, sert, trajik ve dokunaklı bir hikâye olarak işleniyor ve insanın varoluşunu simgeleyen ve sorgulayan hüzünlü bir filme dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10