Olivia Barki, New York’da Fashion Institute of Technology’de ‘Womens Sportswear’ dalında eğitim aldı, bu sırada freelance tasarımcı olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul’a döndü ve Mudo’da Moda Tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. İstanbul Moda Akademisi ‘Moda Yönetimi’ programına katıldıktan sonra ‘Etty&Jacques’ markasıyla ilk triko koleksiyonunu hazırladı. Şu anda halen Mudo’da çalışmakla birlikte; markasının ilk koleksiyonunu Midnight Express mağazalarında satışa sunuyor.

Şu anda masanızda neler var?

Yeni sezon için hazırlık yapıyorum; dolayısıyla yeni iplikler renk kartelaları, çizimlerim ve aylarca süren araştırmalarım ,  Etiket numuneleri ve ambalaj taslakları, arkadaşımın yazdığı yazdigi bir kart, kendi ördüğüm bardak altlığı, defter, kalem, dergiler,  ve kitaplar…

Masanızı nereden aldınız? 

Masamı Habitat’tan aldım. Sade ve fonksiyonel oluşunu çok seviyorum.

Neleri – kimleri takip ediyorsunuz? 

Lula mag ve RIKA dergilerini çok seviyorum, Tales of Endearment moda blogu olarak en keyifle takip ettiğim bloglar arasında. Thierry Boutemy’nin çiçek aranjmanları çok hoşuma gidiyor ve bana ilham veriyor.

Bir tasarım sizce nasıl olmalı?

“Bence  tasarım fonksiyonel olmalı, hayatımızı güzelleştirirken aynı zamanda kolaylaştırmalı ve uzun süreli olmalı. Benim felsefem hızlı tüketime dayalı hayat tarzından uzaklaşmak ve ürünlerin uzun yıllar kullanılmasını sağlayarak çevreye ve dünyaya duyarlı olmak.”

İlerde kimi giydirmek istersiniz? 

 Tasarımlarımı daha geniş kitlelere fark ettirerek, tarzımdan ödün vermeden çoğunluğa hitap etmek isterim.

Tasarımlarınızı nerelerde görmek isterdiniz?

İleride kendi online mağazamı kurup yurtdışı pazarlarına açılmak ve insanların günlük hayatlarında giyecekleri vazgeçilmez parçaları tasarlamak istiyorum.

Tasarım açısından en beğendiğiniz şehir? 

Gördüğüm şehirler arasında kendimle en çok özdeşleştirdiğim, hayat tarzını en beğendiğim şehir Amsterdam oldu. Stockholm ve Copenhag’ı da çok merak ediyorum.

İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz? 

Devamlı araştırmayı, yeni bir şeyler öğrenmeyi ve aklıma yeni bir fikir geldiği zaman duyduğum mutluluğu…

 Sizce “ilham ne demek?

Bence ilham insanin karakterinin bir yansıması… Kendi karakterim ve kişiliğim sayesinde yaptığım seçimler ve yasam tarzım, tasarımlarıma yön veriyor.

Ajandanızda bu hafta/ay için neler var? 

Bu ay 2013 Kış için hazırladığım koleksiyon taslaklarını bitirmeyi ve numune hazırlıklarına başlamayı hedefliyorum.

Okuduğum kitapları bitirmek istiyorum

Arkadaşlarımla daha sik vakit geçirip  yeni yerler deneyeceğim.

Damien Hirst’in sergisini gezeceğim.

Evde dikmekte olduğum ceketi bitirmek istiyorum.

Evlilik hazırlıklarına başlayacağım:)

Pazar kahvaltısında sizi nerelerde görebiliriz?

Erkek arkadaşım pazar günleri evde kahvaltı hazırlamayı çok sever bu yüzden genelde evde oluruz, arada sırada Karaköy’de yeni açılan yerleri denerim… Bej ve Unter’i çok seviyorum.

İstanbul’da özellikle ilham veren semtler hangileri ve bu semtlerde hangi cafe/restoranlarda oturuyorsunuz?

Denizi çok seven bir insan olduğum için her fırsatta sahilde oluyorum bu nedenle Karakoy, Bebek, İstinye, Baltalimanı , Yeniköy taraflarına çok gidiyorum. Karaköy’de Unter, Karabatak,OPS ve Yeniköy’de Molka en sevdiğim yerler arasında…

Fotoğraflar: Natalie Barki

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?