Joelle Hançerli, Milano, Accademia di Belle Arti’de endüstri ürünleri tasarımı bölümünden mezun olup, bir süre New York’ta tasarımcı Karim Rashid’in yanında çalıştı. EDIDA Türkiye 2007’de (Elle Décor International Design Awards) Yılın Genç Yetenek Tasarımcısı ödülünü aldı. Beş senedir aktif olarak aile şirketi Neotek’te mobilya departmanında çalışıyor. 2012 yılında Neotek Events etkinlik ve davetlere mobilya kiralama departmanını kurdu. Şu an İstanbul’da yaşıyor ve uluslararası platformda sergilere katılıyor. Kişisel gelişim ve sanatla ilgili belirli aralıklarda kurslara katılıyor… Joelle’in şu an masasında ve bu ay ajandasına neler var onları öğrenelim…

Şu an masanızda neler var?

Masam genellikle çok dağınık fakat bunun içinde benim için çok düzenli.

Masamda; Neotek’e ait Kartell, Patricia Urquiola tasarımı Matelasse vazo & içinde kokinalarım. Hergün bol su içmeye çalıştığım için büyük cam su şişem. Köpeğimle hergün ofiste beraber olduğumuz için, köpek ödülleri kurabiyeler. Grey reklam ajansından yeni gönderilen yaratıcı 2013 takvimi. Haftalık toplantı notlarım, Neotek not defterim. Masamda her zaman yer alan ve okumayı hiçbir zaman bitiremedğim dekorasyon & tasarım dergileri.

Renkli kalemlerim ve postitlerim, üzerlerinde yapmam gereken notlar. Molton Brown biberli mum. Portakal’da yeni gerçekleşecek Damien Hirst sergi açılış davetiyesi. iPhone’umu şarj etmek ve uzaktan konuşabilmek için moshi moshi telefon. Minyatür sandalye koleksiyonuma yılbaşı hediyesi olarak yeni dahil olan, limitli üretilen Konstantin Grcic tasarımı Medici minyatür sandalye. Abimin bana hediye ettiği, Karim Rashid tasarımı kalem ve “keep going” yazan minik adam biblo. “Love” yazan kağıt ağırlığı çok yakın bir arkadaşım tarafından doğumgünümde hediye edildi. Yeni yılla beraber patlattığım nar ve aile fotoğrafımız. Üniversiteden beri kullandığım ekmek dilimine sürülmüş Nutella mouse padim.

Masanızı nereden aldınız?

Masam Neotek’e ait, İspanyol marka Grupo Permasa firmasının K-System koleksiyonundan Gabriel Teixidó tasarımı. Mobilya sattığımız için, çok sıklıkla showroomumuzu ve kullandığımız her ürünü değiştiriyoruz. Ben mekanları daha yaşanılır kılabilmek ve tadını çıkartabilmek için, mümkünse mobilyaların sıklıkla değiştirilmesi ve kullanılan ürünün de yer değiştirmesi taraftarıyım. Birkaç aydır bu masayı kullanıyorum. L formunda olması ve yan dolap rafları çok geniş ortamda çalışabilmemi sağlıyor. Daha önce Casamania marka N7 modelini aynı ortamda farklı bir yorumla kullanıyodum.

Neleri – kimleri takip ediyorsunuz?

Dergiyi kitap gibi ve araştırarak okurum. Renkli postitlerimle işaretlerim. iPad’im olmadan dışarı pek çıkmadığım için çok daha rahat ve kolay her şey. Aylık yerli ve yabancı takip ettiğim dergiler; Maison Française, Marie Claire Maison, Instyle Home, Elle Decor, Interni, Ottagano, Wallpaper.. gibi. Takip ettiğim tasarımcılar arasında; Luca Nichetto, Fabio Novembre, Patricia Urquiola, uzak doğudan yeni tasarımcılar. Modayı da takip etmeye çalışıyorum Olivia Palermo’nun blogunun takipçisiyim.

Neyi/nereyi siz tasarlamış olmak isterdiniz?

Geçmişte yapılanları değilde, gelecekte inovatif, ikonik, yeni bir malzemeden, insanların kullanabileceği, dahiane bir ürünü tasarlamak isterdim. Çünkü bu şekilde tasarım tarihinde iz bırakabilirsiniz.

İleride neyi/nereyi tasarlamak istersiniz?

Yabancı markalara ürün tasarlamayı çok istiyorum. Şu an görüştüğüm İtalyan bir firma var. Hep hayalim olan birşeydi bu. Yabancı markaların Türkiye temsilcisi olarak, yurtdışının donanımı ve uluslararası platformada bilinir olmaları beni bu hedefe daha çok teşvik ediyor.

Tasarımlarınızı nerelerde görmek isterdiniz?

Yurtdışında müzelerde, yurtdışı fuarlarında, yabancı dergilerde ve insanların kullanabileceği her yer ve mekanda.

Tasarım açısından en beğendiğiniz şehir?

Milano. Beni beslediğini düşünüyorum. İtalyanlar kendi kültürlerine ne kadar sadık olsalarda, ben onlardan beslendiğimi düşünüyorum. Minik bir tasarım galerisi, yeni bir koleksiyonerle veya tasarımcı / sanatçıyla tanışmak Milano’da senelerce yaşamanın verdiği deneyimle beraber pekişiyor. Bence tasarımın trendsetter şehri hala Milano. Stokholm, Paris, Uzak Doğu, Amerika, Milano’dan daha sonraki sıralarda.

İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz?

Yeniliği, keşfetmeyi. Yeni tasarım, yeni malzeme, yeni marka. Her zaman yenilikçi ve futurist olmak fark yaratır.

Sizce “ilham” ne demek?

İlham neden beslendiğine bağlı. Günlük yaptığınız şeylerden ne alıyorsunuz? “Hergün kendine en az yeni tek bir(1)şey öğret” babamın lafı. Ben yaptığım şeyler ilham alıyorum. Hobilerim, yaşantımdan.

Ajandanızda bu hafta/ay için neler var?

_İstanbul Modern Müzesi’nde “Disiplinler Arası Sanat” dersim

_Jessica Gall & IMA konserleri

_Portakal’da Damien Hirst sergi açılış daveti

_Bu ay düzenleyeceğimiz Neotek Basın Toplantısı

_Bol bol yeni evlat edindiğim köpeğimle yürüyüş ve ormana gitmek

Pazar kahvaltısında sizi nerelerde görebiliriz?

Karaköy, Bebek, İstinye tarafları. Bazı yerler: Gram. Mangerie. Delicatessen. Lucca. Pazar günleri genellikle köpeğimle Belgrad Ormanı’na gidiyoruz ve o taraflarda yeni yerler keşfetmeye çalışıyorum.

www.joellehancerli.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?